На читателския въпрос отговаря доц. Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически заболявания на Александровска болница.

Каротенът е оранжев пигмент, важен за фотосинтезата. На него дължим жълто-оранжевия цвят на морковите, чушките, кайсиите. Бета-каротенът е най-важният от групата на каротените, защото участва в синтеза на витамин А. Приемането на бетакаротен като хранителна добавка е спорно заради няколко американски проучвания от последните години. Според техните автори бета-каротенът може да доведе до сериозни канцерогенни ефекти особено при пушачи. В малки дози бета-каротен се приема за постигане на равномерен тен.

В повечето случаи бета-каротен се използва като локално средство в козметичните кремове. Много често се изписва като "провитамин А" и има изразени антиоксидантни свойства.

Прибавянето на бета-каротен засилва anti-age ефекта. Има специални кремове, при които високият процент бета-каротен води до "сияещ, блестящ" ефект на кожата поради добавянето на малко повече каротинов пигмент.

Има единични клинични проучвания за лечение на тъмните петна с бета-каротен. За съжаление научните данни са неубедителни и не може да се каже, че бета-каротенът е новото средство против хиперпигментации.

Класическата схема за лечение на тъмните петна включва химически пилинги, комбинирани с козметични средства, съдържащи хидрохинон, коджикова киселина и различни депигментиращи агенти от химичен и/или растителен произход. По преценка на дерматолога при тежки случаи може да се използват пилинги с трихлороцетна киселина, лазерни и IPL процедури.

Важно е да се знае, че избелващият ефект не настъпва веднага. Необходими са 1-2, за да се постигнат първите забележими резултати. Лечението се провежда през есенно-зимния сезон. Използването на слънцезащитни кремове е задължително през цялото време на терапията.