На читателския въпрос отговаря доц. д-р Елена Александрова, началник отделение "Мамология и реконструктивна хирургия" в СБАЛ по онкология.

Без съмнение едно хронично заболяване, каквото е ракът на гърдата, променя живота на жената в различна степен.

Промените са обусловени от вида на проведеното лечение и от личните психоемоционални характеристики на всяка отделна жена. Необходимостта от редовни периодични прегледи и редица изследвания, свързани с основното заболяване, също допринасят за промяна във всекидневието на тези хора.

Освен медицинските стандарти за проследяване на жените с карцином на млечната жлеза най-важната препоръка е постигането на душевен баланс. Това означава да се научим да живеем със заболяването, без то да ни превзема, обсебва и да разстройва живота ни. Колкото по-рано убедим себе си, че това е болест като всички останали, толкова по-бързо ще се върнем към обичайния си начин на живот в семейството и работата.

В медицинската преса това е известно като справяне с проблема. Темата е голяма и значима, тъй като във всекидневната практика виждаме, че почти една трета от случаите на заболяването възникват след остър или хроничен стрес - загуба на близък, тежък живот в семейството и др. Следователно жените с рак на млечната жлеза се нуждаят от позитивни емоции, липса на стрес и тревоги.

Препоръчителна е също умерена физическа активност, каквато дават плуването,
планинските излети, някои фитнес програми и подвижни игри. Те поддържат телесното тегло в норма и имат благоприятен ефект върху психиката и върху костната система, която е засегната от ефектите на хормоналното лечение.

Това, което не трябва да се забравя, е повишеното внимание и контрол върху състоянието на ръката от страната на операцията. При отстраняване на лимфните възли и особено след лъчетерапията притокът на лимфа към лимфните колектори се нарушава в различна степен. Поради това се препоръчва спазването на известни прости норми във всекидневието. На първо място - свиренето на пиано, плетенето и писането на компютър са дейностите, които натоварват най-много ръката. Желателно е на всеки час работа
да се повдига ръката вертикално за 10 минути.

Ако въпреки това в един момент се появи оток, веднага трябва да се консултираме при кинезитерапевт, тъй като в началната си фаза отокът е възвратим. Обичайно след серия от 10 лимфдренажни масажа се възстановява нормалната форма на ръката. Основно значение имат двигателният режим и профилактиктичните мерки за възпрепятстване появата на отока.

В популярната преса се дискутират различни, дори противоположни становища относно хранителния режим при жените, страдащи от рак на млечната жлеза. Част от тях не препоръчват специална диета, докато други, които са разпространени предимно в Канада и Северна Америка, строго ограничават приема на меса, ядки, мед, масло и други подобни продукти, а препоръчват диета, състояща се от зеленчуци, плодове и риба. Основната идея на този хранителен режим е да не се консумират храни, които спомагат за синтезирането на хормона естроген.

Извън това научнообоснованият хранителният режим ограничава мазнините, т.е. тлъстите меса и колбаси, захарта и тестените изделия, защото наднорменото телесно тегло и захарният диабет са утвърдени рискови фактори за развитието на рака на гърдата. Вредно е също приемането на консервирани храни, в които има голямо количество сол, консерванти и други добавки, някои от които имат изразено канцерогенно действие.
В менюто на болните от рак на млечната жлеза трябва да присъстват всички храни, богати на антиоксидантни вещества, които възпрепятстват образуването на тумори. Това са пресни продукти, без вредни вещества и консерванти, които е най-полезно да се консумират сурови. Някои храни са известни като противоракови храни - чесън, зеле, маслини, броколи, зехтин, риба и циртрусови плодове. Тяхното действие се свързва с доставянето на ненаситени омега-3 мастни киселини в организма, които пречат на изграждането на туморната клетка.

Трябва да се изключат някои вредни битови навици като тютюнопушенето и прекомерната употреба на алкохол - макар че ролята им за появата на рака на гърдата не е напълно изяснена, съществуват данни за вредното им въздействие.

Друга новост, която не е свързана точно с храненето, но е близка до проблема, е нарастващото използване на различни видове натурални добавки - гъби, растения и редки плодове от Изтока.

В момента в Америка тези растителни добавки се прилагат успоредно с традиционното лечение като подкрепяща терапия, която намалява вредните ефекти от лечението и поддържа организма в добро състояние. Разбира се, това се осъществява в специализирани центрове, които работят съвместно с онкологичните центрове.