На читателския въпрос отговаря д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Св. Екатерина" в София

Бедреният блок на сърцето сам по себе си не е заболяване. Той се открива чрез електрокардиограма и на нея е показано, че има нарушения в електрическата система на сърцето. В зависимост от това в коя част на електрическата система се блокират импулсите към лявата камера или към дясната, бедреният блок може да бъде ляв и десен. Регистрирането на бедрения блок на електрокардиограмата е сигнал да направите подробно изследване на сърцето при кардиолог. То включва освен прегледа и електрокардиограма, холтер, а при необходимост се прави и инвазивно изследване на сърцето (коронарография, вентрикография и др.). Такова изследване ще определи точната диагноза, поради която се е появил бедреният блок. Причините за появата на бедрения блок са разнообразни и са различни при левия и десния блок.

Левият бедрен блок е най-чест. Той може да се появи и при спортисти, но почти във всички случаи се проявява вследствие на някакво заболяване. Най-често той се проявява след дългогодишно и или недобро лечение на артериална хипертония (високо кръвно налягане) и е белег на т.нар. хипертонично сърце. Друга причина, която води до появата на ляв бедрен блок, е исхимичната болест (сърдечен инфаркт, стенокардия), делатативната кардиомиопатия, миокардити, клапни пороци и някои по редки заболявания.

Десният бедрен блок може да се срещне и при здрави хора като вродена промяна, при деца, но и при сериозни заболявания, свързани с нарушения в белодробното кръвообращение. Такива са например белодробната хипертония, белодробната тромбоемболия, белодробното сърце, вродени пороци и др.

Понякога бедреният блок може да се появи и да изчезне, но в повечето случаи остава за цял живот. По тези причини хората, при които е установен, трябва да бъдат контролирани и наблюдавани от кардиолог в зависимост от състоянието им.