"Шокирана съм как някои колеги - лекари твърдят, че стресът от цялостното спиране на цигарите за организма на майката-пушачка е по-голям, отколкото ако пуши по няколко цигари по време на бременността". Това каза в интервю за Фокус д-р Гергана Гешанова, председател на коалиция „България без дим".

Вследствие на тютюнопушене по време на бременността у детето може да се развие дихателна недостатъчност.

По думите на специалиста, това не е правилно, тъй като точно в този период се оформя плодът, и тогава той е най-уязвим от никотина, който майката поглъща, дори и от две или три цигари на ден.

„За сравнение - ако един 50-годишен човек започне да пуши, увреждането на неговия организъм няма да бъде такова, каквото би било за един ученик в 4-5 клас, а още повече за едно бебенце, което се оформя в момента", допълни д-р Гешанова.

Децата на жени, които са пушили по време на бременността си се раждат с по-малко тегло и по-забавено физическо и умствено развитие.

„Майките не бива да допускат такъв риск по отношение на децата си", призова докторката.

Установено е, че пасивното тютюнопушене е почти толкова опасно, колкото активното пушене.

„Централната струя, която се отделя от цигарата, както и страничната струя, са носители на над 6000 много вредни вещества, които организмът на пасивния пушач възприема също", обясни д-р Гергана Гешанова.