На читателския въпрос отговаря доц. д-р Жана Казанджиева, Клиника по кожни и венерически заболявания, УМБАЛ "Александровска"

Мерки трябва да се вземат веднага и след това с месеци да се полагат грижи за изгорената кожа.
Най-добре е първо да се отиде в лечебно заведение, за да може да се окаже правилна първа помощ. Ако сте далеч от болница или поликлиника, потърсете лекарска консултация по телефона. При неблагоприятни условия и извън населено място трябва веднага внимателно да отстраните остатъците от плат или други замърсявания върху кожата на ръката, като почистите обилно с чиста вода. След това поставете студени
компреси с
разтвор от лайка
или бледорозов разтвор на калиев перманганат. После нанесете спрей или пяна с антибактериално и епителизиращо действие. Мехурите трябва да се евакуират със стерилна игла. Когато изгореното място се подсуши и покрие с корички, е време за специалните кремове срещу белези. На пазара има различни в зависимост от вида на белега - може да се използват както по-стари препарати с растителни екстракти, така и по-нови гелове със силикон.
Новите силиконови препарати
пречат на
хипертрофията
на тъканите
и помагат за образуване на гладки белези на нивото на кожата.
При стари и грозни белези от изгаряне може да се направи корекция с лазер с въглероден двуокис. Модерните въгледвуокисни лазери могат да работят в модел „фраксел" и да направят лек лазерен пилинг, който моделира белезите. След лазерната процедура отново трябва да се ползват специални средства за заздравяване и заличаване на белезите.