Жена, която в течение на пет години била прикована на легло заради това, че се стеснявала да се обърне към лекари, смятайки, че е напълняла прекомерно, всъщност била ужилена от комар, съобщава британският в. "Дейли мейл".

София Лутс страдала от лимфедем, поради което краката се надули и тежали всеки по 65 кг. Тя обаче се срамувала много от теглото си, за да отиде в болница и да бъде поставена диагноза, смятайки, че проблемът е свързан с преяждане.

Теглото на 42-годишната жена от Кейптаун, Южна Африка, се увеличило от 85 на почти 300 кг, но тя така и не можела по никакъв начин да свърже това с ухапване на комар през 2006 г.

Предполага се, че насекомото е било носител на филариатозни личинки, които, попадайки в организма, са предизвикали отичане и деформиране на краката.
Паразитните червейчета блокират каналите за циркулацията на течностите в лимфната система и така предизвикват подуването, по-специално на горните и долните крайници.

Приемната майка на две деца станала толкова огромна, че не можела да изпълнява най-обикновени задължения като пране или готвене. Не била способна дори да ходи до тоалетната без чужда помощ. София изпаднала в депресия и като реакция започнала да се тъпче с храна все повече и повече, поради което килограмите нараствали с голяма скорост.

Жената толкова запуснала болестта си, че при нея започнал да се развива елефантиаза, или слонска болест, която води до извънмерно увеличение на някоя част от тялото за сметка на болезнено разрастване на кожата и подкожните тъкани.

Когато най-после София решила да разкаже за проблема си и да поиска помощ, тя била подложена на радикална диета, с която изгубила 17 кг за 25 дни. Това било достатъчно, за да могат лекарите да я оперират. Диагнозата била поставена през есента на 2011 г., а през 2012 г. започнало фактическото лечение.

Жената била отведена в болницата в Йоханесбург на носилка в задната част на фургон. По време на операцията под ръководството на доктор Дърк льо Ру бил направен дренаж на излишната течност от краката й, а провисналата кожа била отстранена.

"Честно казано, бях убедена, че съм обречена да умра в леглото си. Беше ужасно. Децата ми трябваше да се връщат от училище, за да ми помагат да ходя до тоалетната. Мъжът ми работи далече от дома ни и аз прекарвах по цели дни сама, като се занимавах с бродиране или като слушах радио, обляна в сълзи", разказва Лутс.

В определен момент затлъстяването на София излязло от контрол, тя започнала наистина да се тъпче - изяждала по хляб и половина с голямо парче сирене и по три големи пакета чипс всеки ден. Изпивала също и по 10 чаши кафе с по пет лъжички захар и сметана и два литра газирани напитки. За да я вдигнат и да я измият, се събирали най-малко петима души.
"Яденето стана единственото ми утешение. За пет години изгубих всичко, беше ме срам да се нарека майка. Струваше ми се, че краката ми постоянно горят, това беше истинско мъчение", казва жената.

След като хирурзите изтеглили излишната течност от краката на жената и махнали провисналата кожа, София отслабнала до 127 кг.
Лекарите поставили диагноза лимфедем, която вероятно е била свързана с ухапването от комар. Освен това жената била подложена на силен емоционален срив, след като баща очинал и родила мъртво дете, което също би могло да се добави към краха на лимфната й система. Сега обаче тя отново открила радостта да се движи и да бъде заедно с осиновените си дъщери Марита, на 17 г., и Нолен, на 14 г.

Симптомите на лимфедема могат да включват остра умора, натрупване на течност в тялото, пигментация на кожата и деформация. Елефантиазата или слонската болест, е екстремна форма на лимфедема, при която се блокира пречиствателната система на тялото.

Лимфната система играе много важна роля за имунитета. Лимфните възли изпълняват ролята на филтри - задържат микробите и чуждите частици, а намиращите се в тях макрофаги прехващат вредните вещества и ги поглъщат. В организма има около 360 лимфни възела.

Ако системата е нарушена, което може да се случи например при операции от рак, когато лимфните възли са отстранени, или при лъчетерапия, която може да създаде по-груби тъкани, блокиращи лифните канали, нефилтрираната лимфна течност се натрупва и води до подуването на крайниците.

Повече от 250 000 души само във Великобритания страдат от лимфедем. Често пъти това тежко и водещо до обезобразяване заболяване е свързано с операция или радиотерапия, когато лимфните възли са отстранени или увредени, специално в случаите на рак на гърдата, на простатата или при гинекологичните ракови заболявания.

Смята се обаче, че госпожа Лутс е развила заболяването след ухапване от комар. Това е друга форма на лимфедема, наречена филариоза, от която по света страдат около 200 млн. души, основно в Африка, но също и в Югоизточна Азия.

Когато ларвата на комара влезе в лимфната система, в лифните канали тя се развива до възрастен червей, като предизвиква остра форма на лимфедем в ръцете, краката и гениталите.
Специалистите предупреждават, че лечението на лимфедема особено в по-напреднала фаза е трудно и изисква много самодисциплина от самия пациент. Затова при появата на първите симптоми на подуване не трябва да се чака, а веднага да се потърси специализирана помощ.

При тежките форми на лимфедем крайниците се издуват до няколко пъти от нормалния си размер.
При тежките форми на лимфедем крайниците се издуват до няколко пъти от нормалния си размер.