На читателския въпрос отговаря доц. Атанас Мангъров, специалист по детски и инфекциозни болести, шеф на детското отделение и реанимация в Инфекциозна болница - София
Сукателният рефлекс кара детето да смуче всеки предмет, поставен в устата му, още при раждането. Това е пряко свързано с кърменето и като всяка жизненоважна човешка дейност и тази е съпроводена с изпитване на удоволствие.Снимки от майчината утроба показват, че плодът смуче пръстите си още от около 15-ата седмица на бременността. Детето усеща, че този рефлекс осигурява не само така ценната кърма, но също и удоволствие.
С възрастта и особено след отбиването, пред него има две алтернативи. Едната е да получава не по-малко физическо и емоционално удовлетворение чрез контакти и общуване с околните, което е следващ по-висок етап от психоемоционалното му развитие. За да се случи това, са нужни достатъчни емоционална зрелост, ангажираност и култура на общуване от страна най-вече на родителите. Това по никакъв начин не е свързано с техния социален статус или образование. Другата е да продължи да изпитва същите или подобни усещания чрез смучене на собствените си пръсти, биберон, нагънат чаршаф, кърпа, играчка и пр. - дейност, създаваща видимо приятно, успокояващо, даващо сигурност усещане, което освен всичко е под собствен контрол. В по-тежките случаи, особено при деца в социални заведения, същата роля играят ритмичните повтарящи се поклащания на тялото, при които децата изпитват сходни приятни усещания, опитвайки се да заместят липсата на достатъчна физическа и емоционална близост.
Смученето на пръста и други подобни дейности е сигнал, че във взаимоотношенията дете - родители има емоционален и физически дефицит. Храненето и хигиената са важни, но има и друго. С децата трябва да се говори и общува постоянно. На тях им е нужно да бъдат гушкани, прегръщани, целувани и дори понякога поплясквани. Да имат не само кош с играчки, но и някой, който да им показва какво да правят с тях. Да им чете приказки, да разказва истории, да ходи на разходка с тях. Да тичат заедно като северни елени през зимата или като стрели през лятото. В хода на тези забавления последното, което би направило едно дете, е да смуче пръста си. Това е по-трудно, но по-ефикасно от мазането на пръстите с лютиви мазила, носенето на специални ръкавици и другиприспособления, недопускащи попадането на пръстите в устата.
Коментари