Някои гени могат да бъдат "включвани" и "изключвани" в наследствения профил в зависимост от социалните условия. Дори нещо повече - да се активират от нашето субективно отношение към средата, е изводът от проучване, публикувано в "Сайкълоджикъл сайънс". Външните условия влияят много повече, отколкото си мислим, върху нашия геномен отпечатък.
Например хора, които живеят самотно, стават много по-уязвими към инфекции като обикновената настинка. Това е свързано с потискането на антивирусната активност на определни гени. А в същото време се засилват проявите на гени, участващи във възпаленията. Така се стига до прогресирането на хронични състояния като метаболитния синдром, сърдечносъдовите заболявания, някои видове рак и болестта на Алцхаймер.
Върху изявата на гените силно влияе и обществената оценка, обидите и отхвърлянето на човека от заобикалящите го хора.
И в тази ситуация предразположението към болести не остава постоянна величина за целия живот. Това дава основание за нов фокус в изследванията на гените и вродения имунитет, обясняват ръководителите на проекта - психиатрите д-р Джордж Славич и д-р Стивън Коул от Калифорнийския университет. Според тях може да се говори за обществени влияния, които регулират генната експресия на ниво социална група. Сред най-значимите фактори, които "бъркат" в геномния профил според учените, са културата, привързаността, предразсъдъците и социалната йерархия.
Коментари