Клетъчна терапия може да лекува пациенти с левкемия. За осем дни се оказва, че изчезват всички следи от злокачественото заболяване.
Проведено е изследване с петима пациенти с тази диагноза, които са претърпели неуспешна химеотерапия. Резултатите от него са публикувани в Science Translational Medicine.
Учени съобщават, че лечение, което променя имунните клетки на болните от левкемия така, че да могат да се борят с раковите клетки, за пръв път е довело до ремисия при пациентите.
58-годишният Дейвид Апонте е подложен на дълга химиотерапия. Той е най-тежко засегнат от болеста от всички участници в изследването. Г-н Апонте е посъветван от онколога д-р Рение Брентенс - специалист по левкемия в Memorial Sloan-Kettering Cancer Center - да замрази свои Т-лимфоцити преди започването на химиотерапията. Това се прави с цел подсигуряване, ако лечението не даде резултат. Т-клетките ще могат да се използват за провеждане на клетъчна терапия.
Тъй като състоянието на пациента се влошава, му се прилага клетъчната терапия. Първоначално лечението не действа.
Внезапно обаче Дейвид Апонте вдига висока температура и изпада в гърч - т. нар „цитокинова буря", което е знак, че Т-лимфоцитите му се борят с раковите клетки. Болният е хоспитализиран спешно и е подложен на кортикостероидно лечение.
Дейвид Апонте се събужда след 8 дни, без да помни нищо от случилото се. След провеждане на тестове лекарите установяват, че в кръвта му няма наличие на ракови клетки.
Медиците са изумени от резултатите след ескперименталното лечение и ще провежда още изследвания, за да се убедят, че то ще дава успешни резултати.
Коментари