"Миналия януари след току-що навалял сняг моят 9-годишен син ме помоли да му помогна да направи снежен човек. Казах му, че ще изляза навън след малко да се включа. Няколко минути по-късно той се върна, викайки: "Татко, той се топи!"
Наострих уши. Навън беше минус 30 градуса, как можеше снежният човек да се топи?
Последвах го през хола до стаята му. В средата бавно се топеше малка снежна фигура. Когато го махнах оттам и почистих, попитах защо е направил това. "Навън беше студено", отговори.
Синът ми страда от синдрома на Аспергер. За него да направи снежен човек в стаята, защото навън е студено, е логично решение на проблема."
Така започва разказът на Дейв Уелман, мениджър на компания в сферата на новите технологии. Голяма част от служителите му са хора, страдащи от същото заболяване, което е една от формите на аутизма. Заради сина му "аспитата" заемат особено място в сърцето му, обяснява той. "Всеки път, когато чуя някой в моя бизнес да говори, че е наел аспи, стомахът ме свива мъничко. Защото в технологиите да наемеш човек с този синдром е нещо като код, че си наел истинска машина", казва Уелман.
Истина е, че има много предимства в това да наемеш някой с аспергер. Изследване на бизнес училището на Харвард показва, че хората с този синдром са особено подходящи за работа в индустрията на софтуера. Те имат способността да се фокусират върху задачите за дълги периоди от време. Имат прекрасна памет и често са високоинтелигентни. Големите им аналитични способности ги правят много талантливи за високите технологии.
"Но аспитата са нещо много повече от фокусиране, интелигентност и решителност. Те са човешки същества. Като никой друг те имат своите възходи и падения, своите добри и лоши дни", предупреждава Уелман.
Така че ако сте решили да наемете такъв човек като служител, важно е да знаете някои неща, с които трябва да се съобразявате.
Те са аутисти
Състоянието е високофункциониращ вариант на аутизма. Често неговите носители са изключително интелигентни и умеят да се изразяват много добре, но те също като останалите аутисти се адаптират трудно в обществото. Реагират на стреса доста по-емоционално от останалите хора.
Много хора с аспергер трудно понасят тълпите, не могат да гледат хората в очите и невинаги разчитат обичайните социални знаци. Когато говорите с "аспи", не се обиждайте, когато той не гледа във вас, а около вас или се втренчва в предмет в стаята. Слушайте думите му, а не се съсредоточавайте в езика на тялото му.
Умни са, но и независими
Аспитата оспорват авторитетите. Те никога няма да приемат "не" за отговор, без да им бъде посочена ясна и точна причина. Почти никога не приемат фактите просто заради това кой е източникът на информацията. Ще ги приемат единствено ако има логическо обяснение и доказателства.
По тази причина много мениджъри без опит предпочитат да си нямат работа с хора с аспергер. Те не са прави. Просто шефът трябва да е готов да обоснове решенията си, когато се изправи лице в лице със своя служител с този синдром.
Мислят различно
Аспитата понякога говорят дълго за детайлите и са кратки за основните неща. Причината е проста: те виждат света именно по този начин. Притежават сложен мисловен модел, който включва всички преплитащи се и взаимносвързани подробности. За тях внимателното взиране в детайла е част от решаването на проблемите. Затова се налага събеседниците им да бъдат търпеливи.
"Виждал съм някои от тях да препрограмират софтуера в главите си още преди да седнат обратно на бюрото и да напишат първия ред на кода. Те веднага виждат какво не е наред в програмата, защото тя вече не се връзва с техния модел. В крайна сметка всичко това води до прекрасни резултати", казва Уелман.
Имат дълбоки чувства
Лесно е да се помисли, че те са по-апатични. Само че не са. Когато хората не се чувстват сигурни как да отговорят на определена стресираща или необичайна ситуация, те могат да действат по странен начин. Същото се отнася и за носителите на синдрома на Аспергер.
Едно от най-големите предизвикателства за всеки индивид, страдащ от аутизъм, е да се справи с какофонията от емоции, която може да се отприщи от някоя привидно обикновена ситуация. Например провалът на проект може да е дори облекчение за част от екипа на компанията, докато аспитата го възприемат като липса на оценка за упоритата им работа и като пречка да довършат това, което имат да свършат.
"Дръпнете ги настрани и им обяснете ситуацията. Изчакайте да видите реакциите им и ги попитайте какво мислят по въпроса. Това ще им даде възможност да "влязат в час" с нея.
Говорят по различен начин
Най-просто казано: хората с Аспергеров синдром са безцеремонни към грешките. Известни са като директни, казват какво мислят направо, честни са и са решителни. Не обичат дребнотемието, тривиалните и повърхностни разговори.
Успешни са
Има важни причини синдромът на Аспергер да бъде наричан успешен безпорядък. Съсредоточаването и посвещаването на тези хора ги води до големи висоти в професията.
"Съмнявам се, че можете да намерите предприемач, който да няма по нещичко от поведението на аспи. Синдромът на Аспергер е изпитание, но и голяма възможност. Не странете от тези хора само защото те имат различни маниери или начин на действие. Проявете разбиране и потърсете начин да общувате с тях. Ако го направите, ще видите, че са незаменими", казва Уелман.
Коментари