Доц. д-р Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически заболявания на Александровска болница отговаря на въпроса читател на вестника. Болните от диабет често страдат от различни кожни инфекции - бактериални, вирусни или микотични (т.е. причинени от гъбички). Понякога периодично повтарящите се гъбични инфекции карат лекаря да изследва кръвната захар и да открие начален диабет. Най-широко разпространени при диабетици са случаите с гъбички в устната кухина или по половите органи, които трудно се поддават на лечение. При пациенти с диабет се развиват и инфекции с гъбички по ноктите, кожните гънки, между пръстите, по дланите и стъпалата. Най-чести причинители на кожните и лигавични промени са гъбичките от рода кандида. Наличието на кандида по мъжките полови органи или влагалището предизвиква парене, зачервяване, сърбеж и покриване с бял налеп на засегнатите участъци.

Инфекциите по гладката кожа и ноктите може да бъдат причинени и от друг вид гъбички. Тогава по кожата и в гънките се появяват яркочервени окръглени петна, които избледняват в центъра и се разширяват в периферията. При по-възрастните пациенти тези промени нерядко се пропускат или лекомислено се приемат като козметичен проблем. Особено внимание трябва да се обърне на гъбичните заболявания на ноктите. При пациенти с диабет тези гъбички никога не бива да се разглеждат като безвредно състояние. Задебелените и деформирани нокти, съчетани с тесни и неудобни обувки могат да доведат до разязвявания на пръстите или нокътното легло - потенциално опасна ситуация за поява на гнойни инфекции около нокътния вал (панарициум) и червен вятър. Важно е точната диагноза да се постави рано, защото усложненията от гъбичната инфекция могат да доведат до развитие на диабетно стъпало.
Преди да започне лечението, се препоръчва микологично изследване от кожа или нокти за уточняване на вида гъбична инфекция. Това изследване е два вида - нативен препарат (за потвърждаване или отхвърляне наличието на гъбички) и микологична посявка (за да се установи точният причинител).

Лечението на гъбичните инфекции при диабетно болни е трудно. Добре е
да се започне възможно най-рано, когато може да се постигне излекуване само с локални препарати. При разпространена инфекция на гладката кожа или при засягане на ноктите се препоръчва комбинация от системно и локално противогъбично лечение. Използват се и специални препарати за размекване и отстраняване на засегнатите нокти. В днешно време на пазара има достатъчно препарати за ефективно лечение на гъбички. Необходимо е обаче те да се използват достатъчно дълго време и в съответните дози, за да се предотврати рецидив.

При диабетно болните винаги трябва да се обръща внимание на профилактичните мерки.
Хигиената трябва да е безупречна, като се използват препарати на медицинската козметика с антисептично действие. Кожата се подсушава внимателно в гънките след всяко измиване. Обувките трябва да са меки и удобни, за да не предизвикват травми на кожата и ноктите. Облеклото не трябва да запарва и да води до прекомерно изпотяване. Към хигиенните мерки за устната кухина и половите органи е хубаво да се добавят гаргари и бани със сода за хляб или специални антимикотични препарати.