Аби и Британи са заели мястото на шофьора, ще карат приятелките си на 8-часово пътешествие до Чикаго. Сиамски близначки на кормилото - това е преживяване, което не е за изпускане, и камерата на Би Би Си го запечатва. "Аби контролира газта и спирачките, аз давам мигач и сменям светлините, и двете въртим кормилото", обяснява Британи.

23-годишните момичета от американския щат Минесота обясняват, че внимават много на пътя и никоя не оставя работата на другата, защото 4 очи са по-добре от 2. "И двете имаме шофьорски книжки, и двете минахме успешно изпита", обяснява Аби.

"Изобщо не знам как управляват колата заедно. Голяма част от шофирането е интуитивно, а как успяват 2 мозъка да координират движенията си само с 2 ръце и два крака, не мога да си представя", коментира приятелката им Кари Джо Хонки.


Аби и Британи Хенсъл са две момичета, живеещи в едно тяло от рождението си. Те обаче са решени да водят активен и нормален живот, доколкото това е възможно. Вече са завършили университета "Бетъл" и са започнали работа като начални учителки, като преподават засилено математика. Като всички млади хора през свободното си време обичат да се веселят, да ходят на екскурзии и да спортуват, любим им е волейболът. Аби и Британи имат 2 дипломи за учителки. Когато става въпрос за финанси обаче, въпросът е по-специален. "Разбираме прекрасно, че ще получаваме една заплата, тъй като вършим работата на един човек", обяснява Аби. Все пак двете се надяват, че след като натрупат малко опит, биха могли да преговарят с ръководството за някакво повишение, тъй като имат две дипломи и дават 2 гледни точки по време на обучението на децата в клас.

Как го правят? "Например едната преподава, а другата наблюдава децата и отговаря на въпросите им. В този смисъл правим повече от това, на което е способен един човек", обяснява Британи. Със сигурност учениците на близначките едва ли ще си помислят да преписват, тъй като ги следят 4 очи, шегуват се приятелите им.


Двете близначки имат два бели дроба, две сърца, два стомаха. Някои от органите им обаче са общи за двете - черен дроб, дебело черво и полова система. От най-ранна детска възраст са се научили да координират тялото, което е и на двете, като Аби контролира дясната ръка, а Британи - лявата.

Интересното е, че двете близначки имат различна телесна температура. Затова много често двете им ръце са с различна температура, като Аби признава, че обикновено е по-топло, отколкото на сестра . Има и разлика във височината на двете момичета - Аби е 1,57 см, а сестра Британи е 1,47 см. Двата им крака също са с различна дължина и Британи трябва да стои на пръстите на левия крак, за да могат момичетата да пазят равновесие.

Кари, която често е с близначките, е възхитена от това как двете успяват да правят всичко заедно. "Те са различни, но успяват заедно да правят основни неща в живота, които аз всеки ден правя почти инстинктивно и приемам за даденост", споделя Кари.

Двете близначки се познават толкова добре, че често казват нещо в един глас или пък едната довършва изречението, започнато от другата. Двете са приятелки и се подкрепят във всичко в живота. Научили са се и да си отстъпват, защото им се налага да координират помежду си всичко - от това какво ще хапват за вечеря до това къде ще ходят и с кого ще се виждат, както и какви дрехи ще носят.


Пазаруването с тях е истинско преживяване, предава Би Би Си в документална поредица от 3 части за близначките, излъчена наскоро. Докато избират роклите в магазина, едната казва "Имаме такава". "Не, не е точно такава, хубаво е да пробваме с дантела", отговаря другата. "Кожен колан? Не!", казват и двете в един глас зад завеската на пробната, докато приятелките им чакат отвън да видят как изглеждат в новата рокля. После на ред са хубави летни обувки с висок ток. Близначките правят с тях няколко стъпки напред-назад по пътеката, като едната оправя кокетно косата си, а другата позира с ръка като манекенка. Накрая всички излизат щастливи с покупките от магазина.

"Определено харесваме различни стилове. Британи обича по-неутралните тонове, перли и неща в този стил, а аз бих предпочела по-ярки и весели цветове", обяснява Аби. Тя е и по-приказливата от двете сестри, като обикновено печели споровете каква дреха да облекат. В същото време Британи казва, че Аби обича повече да си стои вкъщи, докато тя би предпочела винаги да е навън.

Има и други разлики. Британи има страх от височини, а Аби - не. Тя се интересува от математика и природни науки, а Британи предпочита изкуствата. Двете реагират различно на кафето. След няколко чаши сърдечният ритъм на Британи се ускорява, а за Аби това няма никакво значение.

Макар че се опитват да живеят нормално, близначките са принудени да търпят всякакви спекулации за личния им живот, който предпочитат да не обсъждат. Двете отричат слуховете, че Британи се е сгодила, като определят това като глупава шега.

Пътуването в чужбина с приятели за близначките също не е така просто, както може да изглежда. Всяка от тях си има паспорт, но двете са с един самолетен билет, тъй като ползват едно място. Трябва много да внимават и когато влизат в помещение с много хора, обикновено любопитни минувачи винаги се опитват да ги снимат. Никога не се знае как ще реагират хората и какво ще кажат, обяснява приятелката им Ерин. Понякога, когато момичетата се притеснят, се налага за малко да се оттеглят от мястото, където са. Аби и Британи обаче впечатляват всички със способността си да се отърсят от неприятните впечатления и да продължат да се наслаждават на пътуването си.


Случаите на сиамски близнаци са много редки - един на всеки 200 000 раждания. При 40 до 60 процента от тях децата са мъртвородени. Момичетата близначки оцеляват повече от момчетата. Всяка операция за разделянето на сиамски близнаци е много сложен и опасен процес. Ако е в ръка или крак, разделянето може да бъде успешно. Преди подобна интервенция се обмисля как близнаците си делят важни вътрешни органи.

Родителите на Аби и Британи не искали да поемат този риск от страх, че едното от децата може да не оцелее или пък че няма да може да води този начин на живот, на който се радват двете сега. Аби и Британи са една от 12-те двойки възрастни сиамски близнаци в света и поставят своеобразен медицински рекорд по продължителност на живота. Майка им Пати има същите надежди за дъщерите си, както и всеки друг родител. Самите близначки са решили да правят нещата малко по малко и да не се тормозят с планове с какво ще се занимават след 10 години. "Не мисля, че има нещо, което те не биха се опитали и което не могат да постигнат. Това е много важен пример за децата, особено за тези в неравностойно положение", смята Пол Гуд, директор на училището, в което работят близначките.

Аби и Британи управляват заедно колата. И двете имат шофьорски книжки.
Аби и Британи управляват заедно колата. И двете имат шофьорски книжки.
Близначките избират рокля.
Близначките избират рокля.
Аби и Британи пробват нови сандали в магазина.
Аби и Британи пробват нови сандали в магазина.