На читателския въпрос отговаря проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло

"Cинузит" и "фарингит" са често срещани в разговорите на хората, но в действителност не е така. До известна степен за това допринася и недоброто познаване на заболяването от част от лекарите. Синусите са добавъчни кухини около носните ходове и секретът им се отделя през синусните отвори в носа. Ако тези отвори се блокират и секретът се възпали, той се превръща в гной и разпъва кухината. При остър синузит болката е нетърпима, локализира се в лицевия череп, често отичат вътрешните краища на клепачите, окото може да се притвори. Ако в този момент не се намеси специалист, който да отстрани гнойта от синуса, за да облекчи болката, може да се получат тежки очни усложнения.

При хроничен синузит главоболието е по-слабо, обикновено в синусите има гнойно-полипозни маси, често тези пациенти имат алергия и накрая стигат до оперативно лечение.

От казаното дотук нашата пациентка трябва да прецени в коя от двете групи спада, ако наистина има синузит, или става дума за друго заболяване.
Болки има в синусите при дефекти в конфигурацията на носа. Честа причина е изкривената носна преграда, която пречи за добрата им вентилация. Понякога се получава т.нар. вакуумно главоболие. При очни аномалии (късогледство, далекогледство или астигматизъм) и продължителна работа с компютър или четене също може да има главоболие. При остро грипно заболяване с температура 39 градуса главоболието е причинено от грипни вируси, но това не пречи на пациентите да твърдят, че имат синузит.

По принцип за болките в главата е отговорен главно троичният нерв, чиито разклонения са по всички части на лицевия череп и точно под очите се разклонява подорбиталното клонче, а над очите - надорбиталното клонче. Наличието на невралгия на тези клончета дава значителни болки, понякога пулсиращи и със зачервяване на окото, които се бъркат със синузит.

Главоболие може да има при болни с неврастения, мигрена, зъбен гранулом, венечен джоб, високо кръвно налягане, преди или по време на менструален цикъл, при климакс и различни други заболявания и състояния. Но тъй като става дума за синузит, заболяването следва да се установи и лекува от специалист. Много пациенти размахват рентгенова снимка, на която пише, че болният има синузит. Диагнозата може да бъде поставена само от специалист, а рентгенологът да я подкрепи.

Защото, ако човек е имал преди 20 години тежък синузит, то цял живот на рентгеновата снимка има петнисто засенчване, което заблуждава, без да е налице синузит. Опраделянето на лечебната схема е също работа на специалиста. Нагревки се правят във втората фаза от лечението на острия синузит, когато вече синусите се дренират към носната кухина. При хронични синузити, полипи или крива носна преграда нагревките нямат ефект, а трябва оперативно лечение.

При всички други причини (очни, неврологични и др.) е необходимо да се лекува основното заболяване.