Млади жени, които редовно пият алкохол преди първата бременност, са по-застрашени от рак на млечната жлеза от въздържателките и от тези, които се придържат към умерени количества. Предупреждението е в нов доклад на хирурзи от клиника към Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Те са проследявали в продължение на 20 години над 150 000 жени без данни за генетичен риск.

Тъканта на гърдата при нераждали жени е особено чувствителна към канцерогенните вещества. Това би могло да обясни по-неблагоприятното въздействие на алкохола преди бременността, изтъкват учените.

След отчитане на всички други фактори, които биха могли да окажат влияние, екипът установил ясна зависимост между навиците за пиене и заболяването. Средно 10 г чист алкохол шест пъти седмично (за универсален ориентир се приема, че една стандартна напитка съдържа около 14) е свързано с 11% увеличение на рака на млечната жлеза и с 16% повече доброкачествени тумори в гърдите. Това значи, че всяко 4-о пиещо момиче е в риск. Той расте правопропорционално на изпиваните количества. Но в проблемната група за карциноми попаднали и жените, които преди първата си бременност имали най-дълъг "стаж" с чашките. Ранното започване, макар и с малки дози от време на време, било толкова опасно, колкото и наливането с много концентрати.

Заради зачестяващите случаи на рак на гърдата сред млади жени лекарите обсъждат дали да не се препоръча мамографско изследване и за ненавършилите 50 г., което в момента се приема за световен праг на риска. В глобалната статистика има и допълнителен аргумент за разширяване на обхвата на скрининга - увеличава се и смъртността от рак на гърдата в млада възраст