Исхемичната болест на сърцето(ИБС) или коронарната болест, както е известна в света има три основни форми: миокарден инфаркт, нестабилна стенокардия и стабилна стенокардия или хронична коронарна болест, които отразяват различните степени на увреждане на сър-дечния мускул, както и различните стадии на развитие на болестта.
Основният симптом, който трябва да изостри вниманието ни е задушаващата болка зад гръд-ната кост или ангина пекторис, която в България е известна и като гръдна жаба. Когато тази болка продължава от 5 до 10 мин. и е с пристъпен характер, главно при физически усилия и преминава в покой или след прием на нитропрепарати се касае за стенокардия. Когато гръд-ната болка е много силна и мъчителна и продължава повече от 20 мин. и е придружена от други симптоми като гадене и повръщане или краткотрайна загуба на съзнание може да се дължи на остър миокарден инфакт. В тъкъв случай трябва незабавно да се потърси спешна помощ от лекар и транспортиране до кардиологична болница за извършване на спешна коронарография и съответната терапевтична интервенция за отпушване на инфарктната артерия. Съвременното лечение на исхемичната болест на сърцето е едно от най-големите постижения на медицината през последните 40 години. На първо място това се дължи на установяване на рисковите фактори за развитието на болестта и начините за предотвратяването и т.е. ефективна профилактика. Второто огромно достижение е ефективното медикаментозно лечение с бета блокери и доказване на ползата от лечение и вторична профилактика на болестта с аспирин и други антиагреганти. И на трето, но не и на последно място е доказването с голями рандомизирани проучвания на ползата от ранна инвазивна диагностика и навременно интервенционално лечение на коронарната болест. Първичният успехът при тези интервенции е почти 100% и ползата по отношение подобряване на симптомите и увеличаване на преживяемостта е огромна. Отделението по Кардиология и инвазивна кардиология в МБАЛ „Софиямед" разполага с най-модерната апаратура за диагностика и лечение на коронарната болестна сърцето, ритъмни и проводни нарушения, вродени и придобити клапни лезии и сърдечна недостатъчност.
Препоръките, които винаги давам на своите пациенти са оптимално коригиране на рисковите фактори -спиране тютюнопушенето, контролиране на артериалната хипертония и захарният диабет, контрол на дислипидемиите, подържане на добра физическа активност и щастлив и пълноценен начин на живот. Останалите рискови фактори, а именно затлъстяването, намалената физическа активност и стреса са страничен продукт на съвременния „цивилизован" начин на живот и са огромен медицински, социален и културен проблем на развитите страни. Адекватното медицинско обучение на обществото, стимулиране на здравословно хранене, добра физическа активност и пълноценен начин на живот с професионална реализация от ранна възраст са основа за благоприятна промяна в глобалният рисков профил. Разбира се, важно е пациентите да не забравят навременната профилактика и да се съветват с добрите кардиолози, винаги когато имат нужда. Профилактични прегледи за сърдечно-съдови заболявания е добре да се извършват веднъж на 1-2 години, като се започне от 45 години при мъжете и 50 години при жените. Честотата на прегледите се определя от индивидуалният рисков профил. При наличие на повече от 2 рискови фактора за ИБС е необходимо ежегодно изследване на липиден профил, ЕКГ, и насочени изследвания при установяване на абнормна находка.
По случай Световния ден на сърцето-29-ти септември, този петък от 9:00 до 16:00ч. в МБАЛ „Софиямед" ще се проведат безплатни кардиологични прегледи, включващи електрокардиограма и измерване на кръвното налягане. Специалистите ще предоставят и консултации за това как да избегнем сърдечно-съдовите заболявания и при какви индикации следва да потърсим лекарска помощ.
За информация и записвания: hospitalsofiamed.bg ; тел.0700 89 089
Коментари