Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната болница за активно лечение на очни боолести "Акад. Пашев" отговаря на въпроса на читател на Силвия Пейчева.

Дегенерацията на макулата е най-честата причина за намаление на зрението и нелечима слепота и инвалидност сред възрастното население в развитите страни. Заболяването се проявява при хора над 50-55-годишна възраст. Първите признаци са смущение в централното зрение - затруднение при четене и гледане на телевизия, изкривяване на образите, тъмно петно пред погледа. Постепенно зрението намалява по-значително и се загубва възможността за четене. Пациентите обаче могат да се движат самостоятелно, тъй като периферното им зрение е запазено.

Причините на заболяването не са напълно изяснени. Самото му название, - възрастова макулна дегенерация, показва ролята на преждевременното остаряване на ретината. Установено е, че патологичният процес се развива в централния участък на ретината - макулата, където има най-голямо зрително натоварване, най-интензивна обмяна на зрителните пигменти и енергийни изисквания за зрителния процес. Рискови фактори за това нарушение в метаболизма са: тютюнопушенето, повишеното излагане на ултравиолетови лъчения, съдовите увреждания на организма, смущения в липидната обмяна, други системни интоксикации.

Съществуват две форми на макулна дегенерация: атрофична - суха и ексудативна - с развитие на новообразувани съдове и патологична мембрана в макулата. При влажната форма на заболяването през последните години бе постигнат значителен успех в лечението за подобряване на зрението чрез инжектиране в окото на медикаменти за потискане на съдообразуването: спиране появата на нови патологични съдове и регресия на съществуващата съдова мембрана. Лечението има по-добър резултат в ранен стадий на заболяването. Медикаментите, които се прилагат чрез вътреочни инжекции, съдържат различни антагонисти на съдообразуването. При 60-70% от болните се постига подобряване на зрението, при останалите процесът се задържа, като в много редки случаи състоянието не се повлиява от това лечение.

Лечението се провежда по общоприети схеми, които включват задължително въвеждаща доза от 3 последователни инжекции през 1 месец, последвани от нови серии през различни периоди от време в зависимост от 2 основни критерия: зрителната острота и данните от ОСТ изследване (скенер на ретината).

За успеха на лечението от най-голямо значение е редовното проследяване, минимум веднъж на 3 месеца. Препоръчително е самонаблюдението, което включва самоизследването с мрежата на Амслер (изкривяване на линиите). Консервативно лечение не съществува, но са полезни различни препарати, съдържащи лутеин, комбинация от витамини, както и омега мастни киселини.

Подходяща е диета, богата на плодове и зеленчуци, особено тези с наситени ярки цветове (лилави, тъмнозелени, червени и т.н.) - боровинки, малини, портокали, червени чушки, моркови, броколи. За предпочитане е също вместо месни продукти да се консумира риба поне 2 пъти седмично.