На читателския въпрос отговаря д-р Камен Данов, гастроентеролог, Клиника по пропедевтика на вътрешните болести, УМБАЛ "Александровска"

Холециститът представлява хронично или остро възпаление на жлъчния мехур. В голяма част от случаите състоянието се получава в резултат на наличие на камък в жлъчния мехур, който предизвиква дразнене и възпалителна реакция.
Има случаи, при които камъкът може да предизвика запушване на канала, който отвежда жлъчката от жлъчния мехур. Предизвиканият от камъни (конкременти) холецистит се нарича калкулозен холецистит. Калкулозният холецистит се среща по-често при жените.
Холециститът може да има остро или хронично протичане. Острият холецистит се проявява с тежка симптоматика, болки, гадене, повръщане, състоянието на пациента се влошава с времето и се налага консултация с лекар, която в голяма част от случаите е от спешен порядък. Често лечението на острия холецистит е единствено хирургично.
При хроничния холецистит възпалението на жлъчния мехур е продължително във времето. То може да бъде съпроводено от жлъчни кризи, които се характеризират най-вече с болкова симптоматика и обикновено преминават след приложението на спазмолитици.
В лечението на хроничния холецистит може да намери място спазването на диета. Пациентите не трябва да приемат шоколад, кафе, жълтък от яйца, някои млечни храни, артишок и др.
Такива храни предизвикват по-изразено свиване на жлъчния мехур след нахранване и могат да предизвикат симптоми на жлъчна криза.
По правило често повтарящите се жлъчни кризи поставят въпроса за хирургично лечение и на хроничния холецистит, докато безсимптомното протичане на заболяването може да се контролира единствено със спазването на предписания диетичен режим.
Оценката на състоянието се извършва единствено от лекар, като ехографията е метод, който дава възможност за безболезнена и неинвазивна диагностика на състоянието на пациента. Пациентите, които контролират добре състоянието си с диета, следва да се обръщат към своя лекар за периодични профилактични прегледи.