Революционно лазерно лечение може да се окаже ефективно при рак на гърдата. Използването на фотодинамичната терапия (популярна като PDT - от photodynamictherapy) до този момент е било одобрено за други 4 вида злокачествени тумори. Сега учените тестват ефективността при рак на млечната жлеза. Лазерен лъч се насочва към тумора, който предварително е направен свръхчувствителен към светлина, и го разрушава без поражения в околните здрави тъкани.

Една от пациентките, които първи се подлагат на новата терапия, е консултантката по мениджмънт Фиона Фишер, която живее в престижния квартал Праймроуз Хил в Северен Лондон. Когато през лятото лекарите й откриват рак на гърдата, съзнанието й рисува драматични картини от познатите в обществото етапи на лечение. Остава изумена, когато лекарите й дават и друга възможност - да премахнат образуванието за 15 минути.

Обясняват й, че най-напред в самия тумор ще бъде инжектирано вещество, което ще направи клетките максимално чувствителни на светлина. След това с помощта на специална игла се дава “път” на интензивен лазерен лъч, който унищожава изродената тъкан.

Цялата работа е по-малко агресивна дори от биопсията, разказва 57-годишната Фиона. Процедурата, с която тя сравнява новия метод, представлява вземане на парченце от тумора със специален инструмент, за да бъдат огледани от патолог изродените клетки. Това се прави след ехографски преглед и мамография с цел да се потвърди диагнозата и да се установи стадият на рака. От заключенията зависи дали трябва да се махне цялата гърда и лимфните възли, или намесата може да е по-щадяща.

Въпреки че историята изглежда като отчаяно хващане за сламката на недоказана терапия, както човек би допуснал за пациент с толкова сериозно заболяване, всъщност Фиона е в центъра на един от най-внимателно обмислените, авторитетни и потенциално революционни експерименти в областта на рака на гърдата. Само 8 седмици след като напипва бучките, тя е на път да приключи основната фаза на лечението. Консултантката е една от първите от общо 30 жени, които ще се подложат на лечението в лондонска Ройъл фрии хоспитъл, която има най-висока оценка за качество и традиции в лечението на онкологични заболявания.

За първи път фотодинамична терапия се прилага в медицината за лечение на кожни заболявания, съвсем в началото това са банални бактериални инфекции. Всичко започва с откритието на Херман фон Тапенайнер, ръководител на фармакологичната катедра в Мюнхенския университет, който преди век доказва, че фоточувствителни вещества в комбинация със светлина могат да разрушат набелязани клетки. Оттогава медици отразлични области обогатяват теорията и през последните 30 г. разработват методи за приложение при множество заболявания. От акне и пародонтоза до дегенерация на макулата. Последните търсения са в областта на туморите, а на помощ е привлечен и лазерът.

В онкологията фотодинамичната терапия е използвана за лечението на 4 вида рак - на кожата (без най-смъртоносната форма - меланом), на главата и шията, на белия дроб и на хранопровода.

“Това е изключително щадящо лечение, което намалява разходите и времето за възстановяване. На пациентите са спестени процедури, които причиняват много неприятни странични ефекти. Има и допълнителното предимство на близките да се спести напрежението от дългите часове в очакване да приключи благополучно операцията, а на болните - тежките упойки и часовете на хирургичната маса”, казва Дейвид Лонгман, основател на благотворителната организация “Килинг кенсър”, или “Да убием рака”.

Доскоро въпреки изброените предимства фотодинамичната терапия имаше и един голям недостатък: остатъчните вещества от помощния химикал, който прави клетките чувствителни, оставаше в тялото в продължение на седмици. Това принуждаваше лекуваните по този начин да си стоят вкъщи до елиминиране на веществото от организма заради създаваната от него свръхсензитивност към светлината. За тези хора бяха опасни дори обикновените слънчеви лъчи. Но вече се въвеждат нови медикаменти, които напускат тялото в рамките на 48 часа.

Както всички участници в изпитването, Фиона е прекарала 2 дни след операцията в затъмнена стая в болницата. Това беше прекрасна и доста луксозна почивка, разказва пред “Дейли мейл” жената. Учените прогнозират, че фотодинамичната терапия може дапревърне неинвазивната манипулация в стандарт за някои видове рак на гърдата. Казано най-достъпно - това е една безкръвна процедура, която не включва хирургично лечение. Трите фази на проучването трябва да приключат до 2 години.

“Красотата на тази технология е, че ако се докаже като успешна и за тумори на млечната жлеза, тя няма да засяга околните здрави тъкани и по този начин гърдите ще изглеждат непокътнати както преди, което е много важен психологически и емоционален момент”, казва проф. Мохамед Кештгар, гръден хирург в онкологията на болницата и водещ на изследването. Екипът му смята, че създава революционно лечение при първичен (новодиагностицирани) рак на гърдата. Целта на първия етап е да се намери оптималната комбинация от количеството на инжектираното в тумора вещество и характеристиките на лазерния лъч. Пациентките минават на ядрено-магнитен резонанс преди и след лечението, за да се оцени въздействието върху тумора.

Тъй като методът още не е сертифициран, в изследването са допуснати само жени, които са дали съгласие да се подложат на пълна мастектомия след лазера. Смисълът е, от една страна, да се изключи риск от подновяване на тумора, ако се окаже, че методът не дава ефект при всички, и от друга, отстранените тъкани да бъдат обстойно анализирани, за да се провери въздействието от фотодинамичната терапия на клетъчно ниво.

Ето защо само няколко дни след като излиза от едното крило на болницата Фиона се връща в операционната, за да бъдат извадени от гърдите й рисковите тъкани. Запазва се само 1-сантиметров слой непосредствено под кожата. На мястото на отстранените части се поставят импланти - същите, каквито много жени си слагат по желание за уголемяване на бюста. Специално при Фиона лечението ще бъде съчетано с химио- и лъчетерапия, допълнени с хормонални таблетки.

Разбира се, знам, че не ми е гарантирано 100% излекуване, но ме мотивира мисълта, че участие в изследването може в бъдеще да промени лечението на рака на гърдата и съдбата на много жени, което си струва опитът, казва тя.

Екипът се надява изследването да отговори на изказваните досега резерви за метода. Както и да прокара идеята за лечение на рака от мултидисциплинарен екип.

Втората фаза от проучването ще включва по-голяма група от жени, които са били диагностицирани с рак на гърдата, но отказват мастектомия по лични причини или по медицинска преценка са неподходящи за операция. “Те ще преминат PDT без по-нататъшно лечение. Просто ще бъдат наблюдавани няколко месеца, за да се разбере как възрастта на жените, видът и стадият на тумора влияят върху лечението. Резултатите ще бъдат сравнявани с тези на жени, лекувани с класическа операция”, казва проф. Кештгар.

Това е важно, за да се изключи всяко съмнение относно ефективността от терапията. Ако тя работи, ще поискаме да бъде официално призната и да стане широко достъпна за пациентките с рак на гърдата, обяснява ученият. Той обаче предупреждава да не се създават нереалистични свръхочаквания. “Фотодинамичният метод е изключително ефективен при подходящите за лечение с него видове рак, но той не е ефективен за всеки пациент”, казва д-р Мъгиси - главен редактор на вестник “Фотодайъгноузиз енд фотодйнамик теръпи”, който следи и ще публикува резултати от проекта.

От базовия регионален медицински център в Йоркшир, който използва PDT в онкологията от 20 г., смятат терапията за подходяща едва за 10 от 100 болни. “Практиката ни показва, че терапията е неприложима за много генерализирани ракови заболявания, включително за левкемия, и е много успешна, когато туморът е локализиран и с ясни граници - казва той. - Нещо повече, често най-добри резултати се постигат, когато PDT се използва заедно с хирургия, химио- и лъчетерапия.”

Но новото проучване може да ревизира възгледите. Досега четири жени са преминали новото лазерно лечение и изследването на клетките показва, че първичните тумори са ликвидирани изцяло. Това обнадеждава екипа, че е на прав път.