Учените са разработили принципно нови лекарства, които могат да лекуват рак на кожата. Един от всеки шестима пациенти в държавите с най-напреднала медицина вече се лекува с комбинация от лекарствата, която дава надежда половината от преминалите терапията да бъдат спасени. Тази новина е една от водещите, които привлякоха интереса към Европейския конгрес по рак в Амстердам. По време на форума онколози съобщиха за невероятен успех на медикаментозна терапия, която според тях скоро ще може да се използва и при други солидни тумори. Освен при тумори на кожата се очаквал забележим ефект при пациенти с рак на бъбрека и на белия дроб.
Новата терапия включва комбинация от 2 вида медикаменти, които "рестартират"
имунната система. Според изследване, представено пред конгреса, 17 на сто от пациентите са се излекували с монотерапия с единия от препаратите. Но много повече - над 50 на сто - са окачествени като "клинично излекувани" чрез комбинирането му с още по-новия втори тип лекарства, които обезоръжават раковите клетки.
Според проф. Александър Егермонт от френския институт за борба с рака "Гюстав Руси" в рамките на 10 г. меланомът - най-смъртоносният рак на кожата, ще стане лечим за повече от 50 на сто от болните. "Ако бях направил тази прогноза само преди 5 г., хората щяха да кажат, че съм луд. Но сега изглежда съвсем реалистично, че за голямата част от пациентите напредналият меланом ще бъде контролиран в продължение на години", смята онкологът. Броят на случаите на пигментни тумори в наше време се увеличава и медицината го отдава отчасти и на екзотичните ваканции на европейците, чиято кожа не е адаптирана към интензивното слънчево греене.
А изгарянето е катализатор за израждането на клетките. Ако се хванат рано, злокачествените бенки може да се отстранят, преди ракът да се разпространи, но ако се пропусне моментът, туморът създава метастази - разсейки в други органи, и това намалява рязко шансовете за лечение. Към момента се смята, че пациентите с авансирали (в късен стадий) тумори имат само няколко месеца живот. Едва един от четирима изкарва повече от една година.
Проф. Егермонт смята, че тази нова имунотерапия скоро ще се прилага повсеместно за лечението на широк спектър от напреднали солидни тумори. Тя давала
ефект при около 25% от пациентите с белодробен рак, които не се повлиявали от химиотерапия. Започнали са и проучвания при пациенти с рак на простатата, дебелото черво и гърдата.
Онколозите се опитват от десетилетия да създадат лекарства, които помагат на имунната система да се пребори с рака, но доскоро бяха в задънена улица. Комбинацията, представена на форума, е надежда не просто за нов път, а направо за магистрала в лечението на тежките диагнози, смятат учените.
Коментари