Оперираното в "Пирогов" момиченце с рядкото заболяване артрогрипоза ходи самичко само седмица след интервенцията, макар и не по препоръка на лекарите. Това обаче е един от признаците, че резултатът от операцията е дори по-добър от очаквания. Това каза за "24 часа" д-р Атанас Кацаров, главен административен лекар на Клиниката по детска ортопедия и травматология и ръководител на екипа, който лекува 5-годишното дете. То вече е било оперирано в друга болница, но резултатите се оказали незадоволителни. Крайниците му са огънати и детето на практика не може да ходи и да хваща нормално. Сега му предстоят още няколко влизания в хирургията на "Пирогов".
Артрогрипозата е рядко вродено заболяване - засяга 1 на 5000 новородени. Не винаги се налага операция, малките дефекти се коригират с адекватно лечение още от кърмаческа възраст. В по-леките варианти са засегнати само ръцете или само краката, но в случая детето има всички възможни деформации и движенията в ставите на крайниците са ограничени. Ръцете му са огънати от раменете до дланите, завъртени навътре и свити в коленете са и краката му и не е възможно да стъпва на ходилото, с мъка се опира дори на външния му ръб или на пръсти Това му пречи да хваща и да се движи и като цяло да живее пълноценно.
Медицината няма отговор какво точно придизвиква заболяването. Но несъмнено артрогрипозата се поражда от неблагоприятни фактори по време на вътреутробното развитие, обясни д-р Кацаров. Той вече има първи впечатления за резултата от операцията, тъй като се е наложило да смени гипса, който момиченцето трябва да носи 6 седмици. "Прогнозите категорично са добри, това, което видях, надхвърля очакванията."
Точно такава операция в "Пирогов" се прави за първи път. Корекциите са били едновременно по три направления - преместени са сухожилията, които движат глезена и ходилото, направени са корекции на мускулите и са фиксирани костите. Наложило се е екипът да действа по-агресивно, за да не се стига до дълго обездвижване. При децата след продължителен гипс раздвижването е много трудно, което в конкретния случай е още по-неблагоприятно заради и без това слабата подвижност на момиченцето.
"Предизвикателството в нашата специалност е по-скоро ортопедията, въпреки че в травматологията за повечето ситуации няма готови алгоритми и трябва да действаш светкавично. Но виждаш резултатите бързо, докато в детската ортопедия трябва да предвиждаш ефекта не само от медицинската намеса, а в съчетание с растежа. Ако нямаш търпението бавно и методично да следваш етапите, може да се стигне до хиперкорекция и ефектът да се опорочи. Неслучайно символът на ортопедията е криво дръвче, привързано към кол, за да се изправи. И никой не си представя, че това ще стане от днес за утре", обяснява докторът.
От няколко години не е вярна представата за "Пирогов" като за място, където се ходи само по спешност. В клиниката поемат и деца с хронични диагнози. Оперират и пациенти със синдрома на Аперт, който е резултат на генна мутация и засяга 1 на 160 000. При него има деформации на кости на черепа, на краката и на ръцете. Екипът има опит и с разделянето на съединени пръстчета.
Прави впечатление, че стават повече децата с церебрална парализа, обяснява завеждащият клиниката. Заболяването се дължи на засягане на вътреутробното развитие на мозъка, което води до различни по тежест дефекти. Често причината е задушаване на плода, но не само от усукана пъпна връв, каквото е масовото предположение, а от забавяне на раждането. Но риск има и за родените преждевременно със секцио, които идват на бял свят, преди да са узрели достатъчно.
"При детската церебрална парализа счупванията на кости са чести - обяснява шефът на клиниката. - Аз приех детето, за което се писа, че е със счупени крачета от рехабилитация. Бяха по-скоро пуквания, но не това уточнение е най-важното, а да се знае, че заради значителната хрущялна част при по-голямо усилие или дори при спонтанно рязко свиване на мускул при такива деца може да се стигне до инцидент."
И на подрастващи без хронични заболявания и аномалии също може да им се наложи дълго лечение.
Динамичният начин на живот днес и все по-екстремните забавления променят представите за травматизма. Непростимо много са пострадалите в пътни инциденти, много от тях - на пешеходна пътека. Възстановяването често отнема месеци или дори години, защото травмите са тежки. Но не само от катастрофи. Преди 2 счупени китки бяха типичното за пострадало с колело хлапе, сега велосипедните травми са като от падане с мотор, обяснява д-р Кацаров. "Децата копират впечатлили ги сцени, устройват си
каскадьорски надпревари, спускат се по трудни терени, правят се на герои да карат без каски и наколенки. Резултатът е черепно-мозъчни травми и тежки счупвания на крайниците. Лежат по 30-40 дни в реанимация."
В епидемия се превръщат и побоите. В "Пирогов" всеки ден имало поне 2 бити деца, ръгани с химикалки, ритани. А в един период зачестили пострадалите момичета от банди, които се биели за момчета.
Годишно лекарите от клиниката консултират и лекуват около 14 хиляди малки пациенти. Д-р Кацаров разбива мита, че зимата пълни детската травматология. Пиковете са през
есента и пролетта - когато тръгват на училище и все още не са превключили от почивка към учебен ритъм, и когато след зимата излизат да се забавляват на открито. Или в ръцете им попадат опасни инструменти и машини. Така преди време в "Пирогов" карат момченце с почти отрязана ръка. Държала се само на кожа от едната страна. За щастие, лекарите се справили блестящо и сега детето не само пише и си служи с оперираната ръка, но дори и се бие с нея, признал си на последния контролен преглед малкият пациент.
При масовата липса на двигателна култура и неспазването на правилата за безопасност лесно се стига до счупвания и открити рани, често много тежки. Има и случаи на паднали от прозорци. Не може малки деца да учат на етаж, различен от първия, и да имат достъп до отворени прозорци, отсича специалистът. И напомня, че несъобразените с ръста на детето мебели пък отварят пътя за гръбначни изкривявания, които са поправими, но само във времето до спиране на растежа на скелета. За момичетата това е 16-17 г., за момчетата - към 18-19.
В "Пирогов" всяка последна събота на месеца ортопеди и травматолози, специалисти по УНГ, хирургия и урология преглеждат и безплатно деца.
От последните 31 консултирани в травматологията момчета и момичета едва 3 са с нормални ходила, всички останали са с някаква степен на плоскостъпие, обясни д-р Кацаров. От началото на кампанията "Детско здраве "Пирогов" екипът му е приел без заплащане над 300 малки пациенти.
За прегледите не се иска нито направление, нито такса. Единственото условие е да се запише предварително час. Същите са условията и за консултациите при останлите специалисти. За изработване на графика болницата дава телефонните номера 02/ 91 54 262 - за детски ортопед-травматолог, 02/91-54-428 - за детски уролог, 02/ 91-54-447 - за детски хирург, и 02/ 91-54-479 - за УНГ.
Коментари