Здрав физически мъж от Тенеси плаче с кървави сълзи и лекарите не могат да обяснят защо, пише изданието "Ню Йорк дейли нюз".

През последните 7 г. Майкъл Спан преживявал моменти, когато от очите, носа и устата му започвала да тече кръв. Днес той е на 30 г. и твърди, че състоянието му първо попречило да посещава колеж, а днес - да ходи на работа. Мъжът е напълно изолиран социално и разказвайки за историята си, отказал да покаже лицето си.
Болестта му, толкова рядка, че според мнозина граничи с чудо, все пак има своите прецеденти и носи името хемолакрия.

При няколкото известни случая сълзите могат да са или леко оцветени в червено или толкова наситени, че кръвта сякаш наистина изтича през очите. Сложността при диагностицирането идва от факта, че това може да е причинено от много неща - като се започне от туморни образувания в слъзната система до бактериални конюнктивити или физически травми.

При Майкъл кървавите сълзи се появили, когато бил на 23 г. Той слизал по стълбите на къщата си в Антиох, когато почувствал толкова силна болка в главата, сякаш някой го е ударил с чук. Веднага след това усетил, че цялото му лице е в кръв.

По онова време кървавите сълзи го сполетявали всеки ден. Днес, 7-години по-късно, инцидентите са се разредили, но продължават да се случват по веднъж или два пъти в седмицата. Мъжът от Тенеси търсил помощ при различни специалисти, но те не успели да определят причината. В болниците в Тенеси и в Кливланд му били направени тестове, които не дали отговор на тревогите му.

Спан обяснява, че кървавите сълзи потичали винаги след силно главоболие. "Наистина имам много силни болки в гравата и щом те започнат, кървавите сълзи също се появяват", казва американецът. Любопитното е, че единственият друг човек в САЩ, който страда от същото заболяване, също е от Тенеси.

През 2009 г. Калвино Инман от Роквил, тогава на 15 г., влиза в новините, когато става ясно, че също плаче с кървави сълзи. При момчето за първи път това се случило в банята. След като се изкъпал, Калвино се погледнал в огледалото и замръзнал - по лицето му имало кървави бразди.

"Мислех, че умирам", сподели той тогава пред Си Ен Ен. И в този случай лекарите гледали пациента на скенер и магнитен резонас, но нищо не подсказало каква може да е причината. Майкъл Спан опитал да влезе в контакт с него, но не получил обратен отговор.
30-годишният мъж мечтаел да стане дизайнер и да пусне собствена линия облекла, но заради състоянието си не успял да посещава колеж и не може да си намери работа.

"Губех всяка работа,на която се хващах, защото очите ми започваха да кървят. Не мога да бъда келнер или нещо друго, свързано с хора, защото те се плашат от мен", продължава да споделя историята си американецът.
Децата в квартала, които карали велосипеди в околността, започвали да го сочат с пръст, щом го видели, и да викат: "Ето го онзи тип, който кърви."

По-рано тази година в Чили 20-годишна жена също потърсила публично помощ заради хемолакрия. Ярица Олива разказала пред местните медии, че епизодите с кървавите сълзи я сполитат без предупреждение и причиняват неописуема болка. В началото лекарите помислили, че става дума за остър конюнктивит, и предписали капки, но това не прекратило страданието на Ярица. Тъй като младата жена няма средства за изследвания, роднините търсят съдействие на международно ниво, за да бъде оказана помощ.

Всъщност явлението хемолакрия измъчва медицинската наука отдавна. Оказва се, че още през XVI в. италианският лекар Антонио Врасалова описва калугерка, която в периодите на менструацията зарочва да кърви от очите и ушите. През 1581 г. фламандският доктор Ремберт Доденс преглежда 16-годишно момиче, което също плачело с кървави сълзи.

Два случая, но също с момичета, са известни и в Индия. Твинкл Двиведи от щата Утар Прадеш, чийто случай нашумя през 2008 г., когато тя бе на 13 г., кървяла не само от очите, но също и от носа, косата, шията, стъпалата на краката.
При нея кръвта сякаш била свързана с потенето. При индийското момиче кръвотечението се случва между 5 и 20 пъти на ден.

"Веднъж в училище цялата ми блуза се напои с кръв и никой не смееше да се приближи до мен, а камо ли да дойде да играем. За децата това беше отвратително и те погнусено ме избягваха", разказва индийката. Скоро трябвало да напусне училищо, но нито едно друго не я приемало. Накрая започнала да учи в дома си и почти да не излиза навън. По думите на майка Твинкл е много бледа и слаба заради честата загуба на кръв.

Местните пък смятат, че момичето е прокълнато и когато излезе на улицата, по-възрастите жени започват да го гонят и да го обиждат. Според британски лекар, запознат със случая, възможно е индийката да страда от хемофилия (трудно съсирване на кръвта), но семейството било прекалено бедно, за да направи необходимите изследвания.

Рашида Хатун от Панта е друга индийка, която плаче с кървави сълзи, но за разлика от сънародничката си тя не е смятана за дяволско изчадие, а за светица. При нея хората идват на поклонение и благословия.

Д-р Барет Хайк, директор на Института по офталмология в Мемфис, е бил съавтор на статия през 2004 г. върху 4 известни в САЩ случая на хемолакрия - при момче и три момичета на възраст между 6 и 14 години. Те се разрешили от само себе си, защото, когато поотраснали, децата спрели да кървят и никога повече това не се случило в по-нататъшния им живот. Случаите на Инман и Спан обаче са различни, защото и двамата мъже продължават да страдат, въпреки че единият наближава 20 г., а другият е вече на 30.

Доктор Джеймс Флеминг от универитета по медицина в Тенеси, който също изучавал пациенти с хемолакрия, казва, че диагнозата се поставя много трудно, тъй като извършването на инвазивни процедури в слъзните канали е много рисковано.

"Слъзните канали са с размери едва от един до три милиметра в диаметър. Да се проникне в тях и те да бъдат огледани от единия до другия край, е опасно, така може да се разруши част от канала. Това е дилемата, която създава проблем - че пациенът може да остане с трайно увреждане", обяснява лекарят.

Болните, които се консултирали с него, били сравнително млади и в течение на годините състоянието им се подобрявало. Флеминг не е лекувал Спан, който обаче има намерение да потърси съветите му.