На читателския въпрос отговаря д-р Любомир Атанасов,
специалист по ортопедия и травматология

Остеопорозата е прогресивно костно заболяване, протичащо с намаляване на костната маса и плътност и произтичащия от това повишен риск от фрактури. Стига се до състояние, при което счупване може да се получи както от минимална по сила травма, така и без наличие на такава. Най-общо можем да разделим остеопорозата на първична и вторична.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 0,50 до 5 лева 

Към първата причисляваме постменопаузалната, характерна за жените в съответния период и сенилната остеопороза, обхващаща пациентите от двата пола на възраст над 75 години. Вторичната засяга и двата пола и се проявява в резултат на хронични заболявания или продължителен прием на медикаменти.

За разлика от другите болести, при които има и клинично проявени оплаквания, насочващи навреме към диагнозата, при остеопорозата алармиращи симптоми няма. Затова тя е заслужила прозвището си "тихия крадец". Протича неусетно и нерядко първата проява е с фрактура.

Най-разпространените локализации на остеопоротичните фрактури са костите на китката, прешлените, шийката на бедрената и раменната кост. Прешленните фрактури нерядко настъпват постепенно, водят до смачкване на предните бордове на прешленните тела и до деформация в гръдния отдел от типа "объл гръбнак".
Статистиката сочи, че 1 от 3 жени и 1 от 12 мъже над 50 г. страдат от това заболяване.
За да се предпазим, трябва да спазваме няколко прости правила:

1. Да се храним здравословно и балансирано, като осигуряваме достатъчен прием на калций. Профилактиката започва от детско-юношеската възраст, когато се натрупва максималната костна маса. Процесът приключва около 25-годишна възраст. Необходима е консумация на прясно и кисело мляко, сирене, риба, ядки, плодове и зеленчуци. Не трябва да се прекалява със солта, шоколада, кафето, алкохола и храните, богати на животински мазнини.

2. Двигателна активност
Препоръчителни са всекидневните разходки не по-малко от един час, както и физкултурни упражнения, съобразени с възрастта и здравословното състояние. Упражненията трябва да са за около 20-30 минути всеки ден, да включват всички мускулни групи както на крайниците, така и на трупа и да не водят до претоварване. Забранени са навеждането напред и вдигането на тежести поради реалната опасност от поява на компресионни счупвания на прешлените. Физическата активност подобрява равновесието и координацията, с което се намалява честотата на паденията при възрастни.

3. Ограничаване на тютюнопушенето и алкохола

4. Излагане на слънце
Слънчевите лъчи помагат за синтеза на витамин D в организма, който има принос за костното изграждане. Важно е ежегодното измерване на костната плътност (остеодензитометрия) при всички постменопаузални жени. Резултатът трябва да бъде консултиран от специалист.