Да ти щракнат апаратче на зъбите и да му затегнат пружинките - това е сред най-ужасяващите спомени от детството. Да не говорим за юношеството, когато към болката и дърпането, които трябва да се изтърпят, се прибави и срамът да си отвориш устата.

Който е избегнал тази "инквизиция", а днес съжалява, може да се коригира. Със старите апаратчета зъбите се строяваха в две стройни редици до 16 или 18 г., след което вече не можеше да им се въздейства, но днес има шини и брекети, които вкарват в строя усмивката и на 20, и на 80 години. Разбира се, с напредването на възрастта расте и времето, в което трябва да се носят, за да се постигне ефект.

С всяка година в света и у нас постоянно се увеличава броят на носещите шини. Пионер в технологията е лаборатория в САЩ, която ревностно си пази патента. Понеже технологията е неприкосновена, обучените да работят с нея в България са малко, а Калифорния е далече, да си изправиш зъбите по невидимия начин излиза към 10 000 лв. Шините се изработват строго индивидуално от прозрачно пластмасово фолио, което на всеки етап има различна еластичност и твърдост.

Заради малко по-ниската цена у нас предпочитана и по-масова е брекетната система.
"Няма абсолютно универсална система. Тази с шините дава правилна дъга на зъбите, но трябва да имаш наличие на всички зъби. Където се налага да се отварят пространства, да се изтеглят и прорастват зъби, се прилага комбиниран подход - и хирургично лечение, и брекети система", уточни д-р Иван Антикаджиев. Предимството на шините са високите естетически показатели - те са прозрачни и без елементи, лесно адаптивни са и не пречат на говора, нито на социалните контакти.

За работа с брекети у нас има обучени достатъчно специалисти. След като технологията пробива у нас преди 25 г., е отдавна наложена като масова система на приложение. Тя е и по-универсална и подходяща за по-тежки аномалии. Благодарение на изключително успешната кампания, проведена в зората им, брекетите даже станаха модерни. Гордееха се, че ги носят и ученици, за които пазарът разработи оцветени варианти или такива с диамантчета, и пенсионери. За да компенсират изоставането в естетиката пък, днес се произвеждат съвременни брекети от прозрачни твърди пластмаси, благодарение на което не се виждат контрастно. Е, отблизо се забелязват, но не бият много на очи.

По естетични причини брекети може да се поставят и от вътрешната страна на зъбите.

Езикът не се разранява, обаче адаптацията с говора е по-трудна. По-сложни са за поставяне и активиране, но целта оправдава неудобствата, обобщава специалистът.
Иначе разлика в усещанията и степента на дискомфорт при двете технологии няма. Разчита се на продължително и поетапно въздействие върху зъбите. Затова в първите ден-два, когато сменяш шината или активираш винтовете на брекетите, резултатът е един и същ. Но често процедурата води до раздразнителност.

Веднъж постигнат, ефектът изисква поддръжка до живот. Иначе вероятността зъбите да кривнат от правия път е голяма. Това е вече личната отговорност на пациента.

Лечението с шините струва малко повече, но разликата в цените не е драстична. И с едната, и с другата система времето за достигане на резултат е едно и също. А то зависи единствено от възрастта, което е характерно за всички костни проблеми. С напредването на годините костта по-трудно се поддава на въздействие.

Единственият съвет за носещите шини и брекети е добрата хигиена, смее се Антикаджиев.

Според стоматолога, който се оплаква от зъби, най-вероятно носи по наследство лоша структура на емайла.

Иначе изправянето на зъбите не бива да е самоцел. "Има много хора, които цял живот са живели с кръстосани захапки. Подигравайки се със собственото здраве, поставяйки го на ненужни изпитания, може да провокира неща, за които после си даваш сметка, но вече е късно", обяснява Антикаджиев. И признава, че понякога позицията на лекуващия лекар се комерсиализира повече от необходимото. Макар и да не вреди, процедурата понякога е напълно излишна. "Трябва да се подхожда с отговорност, когато пациентът идва с фантазии и мечти. Има неща, на които е наложително да се каже "стоп", категоричен е д-р Антикаджиев.

На него му се е налагало да прави "съоръжения" и за целите на изкуството -
преди 10-15 г. сложил на Стефан Данаилов горна шина със златни фасетки
за ролята му на цигански барон в сръбски филм. Златото проблясвало през един зъб.

А дали избелването вреди?

Със сода за хляб и лимон можеш да постигнеш у дома блясък с трайност три дни. Но сместта има абразивни свойства и ако правиш процедурата толкова често, повреждаш емайла.

В основата е хигиената. "Човек може да има по природа и по-тъмни зъби, но ако е с добър емайл и блясък, полиран и без странични налепи, цветът на зъбите дори не се забелязва", категоричен е д-р Антикаджиев. По повод истерията на всички да имат бели зъби Антикаджиев смята, че понякога те не са красиви, защото създават изкуствен ефект.

Белотата се постига с цената на химическа реакция. Рано или късно тази работа се връща като бумеранг.

Избелването трае максимум 6 месеца, което налага чести процедури. А прекаляването с химията не е препоръчително. От друга страна, пастите за избелване не действат сами по себе си, а поддържат ефекта от химическото избелване. Налагат се и много ограничения - забрана за кафе и червено вино например. "Ако перифразирам един популярен виц, без тях ефектът отшумява за 3 месеца. С избелващата паста - след четири", казва д-р Антикаджиев.

Все повече компютърни технологии навлизат в зъболечението. "Както навремето гипсът излезе от употреба и навлязоха силиконите, сега вземането на отпечатъци отстъпва на компютърните камери. Все по-масово в различи сектори на зъболечението се прилага компютърното моделиране. Това позволява предварително визуализиране например на шините. На компютъра си виждаш как ще изглежда усмивката ти след 3, 6 или 9 месеца от поставянето им. С новите технологии философията на изработването на зъби ще бъде коренно променена в близките 10-15 г.", заключи докторът.

Компютърът все повече измества зъботехника, отчасти - и стоматолога.
Компютърът все повече измества зъботехника, отчасти - и стоматолога.