Постоянно течащ нос - от това се оплакват масово през цялата година и деца, и възрастни българи. Разговорно лекарите по УНГ наричат това състояние английски нос, защото е характерно за тази част от света. Обяснението за поанглийчването на българския нос е смесица от климатични и екологични фактори, казва д-р Христо Златанов, оториноларинголог с 20-годишна практика, началник на отделение в клиниката по ушни, носни и гърлени болести във ВМА. Организмът не успява лесно да се адаптира към все по-внезапните обрати на времето, диктувани от климатичните промени у нас. Големите температурни амплитуди и екстремните валежи и влажност поставят на изпитание имунитета и правят дихателните пътища особено уязвими, защото освен всичко друго те първи "срещат" вирусите и бактериите от заобикалящия ни свят.
Изследванията показват, че 80-90% от виновниците за болестите са вируси.
За лесното проникване на патогените помага и замърсяването на въздуха, особено в градовете. Фини, но агресивни частици с времето парализират власинките в носа, и вече нищо не спира нашествието на агресорите. Модата на "отворени офиси ", в които в едно помещение работят много хора, и стари климатични инсталации, които "въртят" един и същ въздух, също помагат за интензивната обмяна на зарази.
За по-честите възпаления способства и стресът, който изпива енергията на организма и той губи част от силите, които иначе по естествен път отблъскват патогените. Според доктора влияе и фактът, че по различни причини антибиотиците започват да губят ефективност на 7-8-ата година, а приципно нови не са създавани отдавна.
Така все по-често се стига до досадното състояние, което хората наричат с омаловажаващото задна хрема. Секретът не излиза през носа, а се стича в гърлото. Зад това оплакване стоят комплекс от здравословни проблеми. Като ги подценяваме, все едно се абонираме до живот за носната кърпичка.
Най-важното при затегната хрема е да се осигури проходимост в носа. Дори и обикновен разтвор с натриев хлорид помага, но е добре да се вземе готов стандартизиран разтвор, защото приготвяне на око може да доводе до "саламура", която ще увреди лигавицата на носа, съветва специалистът. Лекувал е и пациенти с поражения в носа от самолечение с пресован чесън и кромид.
Ако хремата се проточи над седмица до 10 дни, трябва задължително да се консултира с лекар. В основата на запушения нос може да стоят и полипи. Или хипертрофия на лигавицата - тогава при промяна на времето човек чувства болезнено стягане под очите.
При хронични състояния има риск от токсичен ринит. Трайното решаване на проблема са модерни безкръвни терапии. Преди години имаше израз "голям разрез - голям хирург". Сега операциите се правят през естествените отвори и с минимални разрези за вкарване на апаратурата. При новите технологии се избягва увреждане на лигавиците, защото излишните тъкани се "стопяват" отвътре, без да се травмира повърхността, обяснява докторът. Използват се високочестотен термокоагулатор и лазер и в повечето случаи човек може веднага да си тръгне, без външно да личи, че нещо е правено.
Зачестяващите възпаления на гърлото имат сходна причина. Усещането на майките, че
децата днес боледуват от ангини повече, отколкото те навремето, а усложненията са в пъти повече от преди и значително по-тежки, не е измамно, потвърждава д-р Златанов. Лечението обаче много се е променило. Ако преди 30-ина години ваденето на сливиците се е препоръчвало с лека ръка, сега това е последен избор. Защото тонзиларният щит, който те образуват, е нещо като имунен щит за цял живот.
Модерната медицина обсъжда махане на сливиците, ако детето боледува
по 4-5 пъти на сезон, често се стига до тежки състояния или усложнения. Затова и днес се оперират 40-50 процента по-малко подрастващи, обяснява оториноларингологът.
Всъщност ангините са сериозно изпитание. След тях като усложнение може да се стигне до увреждане на бъбреците, на ставите и дори на сърцето. Някои развиват автоимунно заболяване. Особено след стафилококова или стрептококова инфекция. При други пък се засягат бъбречната тъкан, мембраните на ставите или ендокардът на сърцето.
Не всеки бял налеп в гърлото е ангина. Понякога в неравности по сливиците се задържа храна, която започва да загнива. Води до неприятно усещане и лош дъх, но обикновено лечението е бързо и ефективно, обяснява д-р Златанов. Той ще изнесе безплатна лекция за възможностите да се предпазим от типичните за сезона болести на носа, гърлото и ушите на 14 ноември в София.
Коментари