"С последно поколение комбиниран лазер - Revolix Duo (Тилиум и Холмиум), за лечение на увеличената простата и бъбречно-каменна болест разполага урологичното отделение на МБАЛ "Софиямед". Благодарение на апарата от най-ново поколение лечението в болницата дава максимално високи резултати. С новата технология се оперира бързо, точно и безкръвно, с кратък болничен престой. Тя позволява и максимално бързо възстановяване, и по-добро качество на живот. Тулиум лазерът превъзхожда всички лазери до този момент с контролираното проникване в тъканите, което дава възможност на хирурга за бързо и ефективно премахване на нежеланата тъкан и същевременно запазването на контрола на посоката на лазерната енергия и по този начин намаляването до незначителна степен вероятността от усложнения. Практически няма ограничение за големината на отстранената тъкан чрез енуклеация (изрязване) при голям обем патологична тъкан", казва д-р Иван Велев, завеждащ отделението по урология в МБАЛ "Софиямед".
При последната му специализация по новата миниинвазивна методика в университетската болница в Майнхаим, Германия, през септември колегите му споделят, че при тях
отворените операции на простатата са сведени до нула точно с този вид лазер. Процедурата протича практически без загуба на кръв и пациентът си тръгва след ден. Лазерът дава възможност да бъдат оперирани хора с хронични заболявания, диабет и сърдечносъдови проблеми, рискови за другите видове оперативни методи на простатата.
Според д-р Велев нараства броят на новодиагностицирани пациенти със заболявания на простатната жлеза. "През последните години стана достъпна голям обем информация по въпросите на урологични заболявания, в това число и за профилактика с цел ранна диагностика. Доброкачествена хиперплазия на простатата (ДХП) представлява важен здравен проблем на съвременното общество и най-често срещано заболяване в мъжката урологична патология. Въпреки че е доброкачествено, това заболяване с прогресивната еволюция може да окаже отрицателно въздействие върху качеството на живот на пациентите, обяснява специалистът.
Критичният период за заболяване на простатната жлеза е след навършването на 50 г., но никоя възраст не е пощадена. С нея рискът от развитие на рак на простатата при мъжете нараства. Възрастта обаче не е причина за рак и уголемяване на простатата при мъжете, а е само един от факторите. Действителната причина за поява на заболяването все още се смята за неизвестна. Разглеждането на редица проучвания дава сериозни основания да се счита, че ракът и хиперплазията на простатата са генетично обусловени заболявания. Мъже, които знаят, че имат болни роднини, трябва да направят първия си преглед още на 40 г.
А всеки мъж над 50 г. трябва вече редовно да следи състоянието на жлезата си. Много от тях обаче отлагат прегледа при специалист заради страха от операция, забелязал е докторът. Прегледите, както и лечението се финансират от здравната каса. Мъжете над тази възраст имат право веднъж на 2 г. да се изследват за простатно-специфичен антиген като част от профилактичния преглед. Макар че не е 100% категорично, това изследване дава информация за доброкачествен растеж на простатата или съмнение за злокачествено образувание, допълва д-р Велев.
Модерната урология разполага с разнообразни минимално инвазивни алтернативи за лечение. С тези методи се поставят и нови изисквания пред трансуретралната хирургия без отстъпление в качеството на крайния резултат.
При простатната лазерна хирургия рискът от кървене е малък, възстановяванено е бързо.
Предимство е и минималното следоперативно носене на катетър "Софиямед" се присъединява към световната инициатива за профилактика на рака на простатата като обявява безплатни профилактични прегледи. Те ще се извършат на 21 и 22 ноември от 14 до 17 ч след предварително записване и ще включват консултация със специалист, измерване на обема на жлезата и остатъчната урина.
Коментари