На читателския въпрос отговаря доц. Жана Казанджиева, Клиника по кожни и венерически заболявания, УМБАЛ "Александровска"

Всички познаваме силната, специфична миризма на камфора и безпогрешно може да определим дали един крем съдържа това вещество. Малко обаче се знае за дълготрайната употреба на козметични продукти, съдържащи камфор.

Фактите са следните: камфорът е бяло кристално вещество. Добива се от камфорово дърво, разпространено основно в Китай, Виетнам и Япония. От 1920 г. се синтезира по химичен път от терпентиново масло. Използва се в медицината за повлияване на кашлица, болка и сърбеж. Особено популярен е за облекчаване на болката при ставни проблеми, както и в ароматерапията.


Камфоровите продукти се нанасят върху кожата с цел облекчаване на болката и намаляване на сърбежа. Ефектът се постига чрез увеличаване на кръвообращението на мястото на намазване. Съдържащите камфор продукти, подобно на тези с ментол, предизвикват
краткотраен
охлаждащ ефект
върху кожата. Алтернативни средства включват камфор за лечение на акне или екзема, но това е погрешна практика. В началото на лечението с камфор се наблюдава известен успокояващ ефект, но при дълготрайно приложение кожата става много суха, раздразнена и зачервена.

Нанесени върху здрава кожа, кремовете с камфор са безопасни, но дори за кратко време те не бива да се нанасят върху разранена кожа. В тези случаи може да се наблюдават алергични и/или токсични реакции. Камфорът преминава много бързо не само през кожната и лигавичната бариера, но и през плацентата. Ето защо е строго забранено да се използва камфорсъдържащи средства при бременни.

Камфоровото масло в концентрация над 20% е забранено на американския пазар поради възможността да предизвика усложнения. От 1983 г. Американската комисия по храните и лекарствата забрани продажбата на продукти, които съдържат камфор повече от 11%. Децата са особено чувствителни на камфорсъдържащи продукти. Заради децата същата американска комисия изисква задължително отбелязване на съдържанието и процента на камфор в етикетите.

Алергията към камфор се изразява в
силно
зачервяване,
сърбеж, оток
и екземни промени на мястото на нанасяне на продукта. По-чести са реакциите към камфоровото масло, защото то съдържа няколко добре познати ароматни алергена. Може да се направи кожно-алергично тестуване за доказване на такъв тип алергия.