Ако залягате над изучаването на чужд език, обърнете внимание на едно швейцарско проучване, проведено в университетите в Цюрих и Фрибург.
То окуражава тези, които вярват, че език може да се учи лесно - и докато човек спи. Като държава на кръстопът, конфедерацията има няколко официални езика - немски, френски, италиански и реторомански, и повечето хора знаят поне 2 от тях. Владеенето на чужда лексика се смята за особено важно. В националното списание по невробиология се описва подробно как е постигнат успехът.
Нашият метод е лесен за използване в ежедневния живот и може да помогне на много хора, смятат д-р Бьорн Раш. Екипът му установил, че немски говорещите студенти си спомянт повече от скоро научените от тях холандски думи, ако са ги чували допълнително и по време на сън.
Въпреки това учените охлаждат прекаления възторг с напомняне, че резултатите са получени в условията на строго контролирани лабораторни условия. Предстои да се тества дали методът ще работи и в обичайна за днешния модерен човек житейски среда.
В лабораторията той се оказва изстрел в десетката бъдещи висшисти с майчин немски език, които вечер учат холандски. Групата от 60 доброволци била разделена на две. Половината били пращани да си лягат, когато приключат наполовина заниманието. А другите продължавали да повтарят на глас новите думи. На спящата група обаче
пускали тихо, за да не ги събуждат, думите, които са учили преди лягане. Другите приключавли урока в класната стая и също отивали да почиват.
Учените обаче събуждали всички доброволци в два през нощта, за да ги препитват по материала от последния урок. Групата, която преговаряла насън, показвала по-добри резултати. Изследователите вярват, че техните нови изводи предоставят допълнителни доказателства, че сънят помага на паметта. Най-вероятно обяснението е, че мозъкът на спящия човек спонтанно активира научени преди това неща.
Но не очаквайте благотворният ефект на съня да се разпростре върху умения, които нямате. Можете да активирате само използването на думи, които до момента под някаква форма вече са учили. Възпроизвеждане на лексика, която не знаете, а я чувате за първи път по време на сън, няма как да се случи, уточняват специалистите.
Подобни на сегашните изводи за механизмите на паметта невробиолозите са направили в друг експеримент преди години, но той е свързан с включването на обонятелни дразнения. Тогава доказали, че ако човек участва в някаква игра на карти с ароматизирани с дадена миризма карти (в конкретния случай - на роза), и повторно по време на сън ги изложат на същото ухание, след това си спомнят отлично комбинациите.
Коментари