Д-р Ангел Кунчев е главен държавен здравен инспектор на България. Той е човекът, който непрекъснато получава най-актуалната информация за инфекциозните заболявания и има отговорност да организиа спешни мерки за защита, ако се налага.
- Д-р Кунчев, африканският взрив от ебола превърна ли се в глобална заплаха?
- Отговорът не е много лесен. Има сериозни опасения. Засега не е постигнато ограничаване на епидемичния взрив въпреки опитите и на националните здравни власти, и на Световната здравна организация. Заболелите са над 1000, починалите - над 670.
- Защо смъртните случаи са толкова много - близо 70%?
- Високата смъртност е характерна за това заболяване, то е най-лесно предаваната и смъртоносна инфекциозна болест. Въпреки всички предпазни мерки като работа със специални защитни костюми и ръкавици има заболели и сред лекарите, сестрите, лаборантите, които контактуват с болните.
Досега всички взривове от ебола в Африка бяха в по-южната част от континента и ангажираха няколко десетки до стотина души. Сега за първи път се изправяме пред толкова широко разпространение и толкова трудно ограничаване. Към момента проблемът е основно в Гвинея и двете съседни страни, където има случаи - Либерия и Сиера Леоне.
- Вече и в Нигерия?
- Не знам дали може да се говори за истинско засягане на Нигерия. Случаят е по-особен - на мъж, който се е прибирал от погребение в Гвинея. По пътя и на летището той не е имал контакти с никого и не се очаква да има заразени, затова едва ли може да се говори, че болестта се е разпространила и в Нигерия, но пък така или иначе нигерийски гражданин е заболял.
- За Европа и за България какви са прогнозите?
- Оценката на Съвета по здравна сигурност е, че няма пряка заплаха за Европа и особено за България, защото няма оживени връзки с тези държави, в които има ебола.
- Но самолетите стопяват разстоянията.
- Да, до всяка точка на планетата вече може да се стигне до 24 часа. Но възможността да попадне болен у нас е малка - България няма търговски и туристически отношения с трите държави, в които е взривът. Те не са много активни и за Европа. Единствените директни полети от Гвинея, където проблемът е най-сериозен, са до Париж и Брюксел. Но ситуацията се следи непрекъснато и се обсъжда - всяка седмица в Съвета по здравна сигурност има телеконференции за инфекциозните заболявания с централна тема ебола, в които участвам.
- Като държава какво правим?
- Имаме готовност при нужда да въведем скрининг на пристигащите на летищата ни и едноседмично термометриране на пристигащите от районите на взрива. Това са мерки, които биха влезли, ако се налага. Но до момента няма такава необходимост и никоя държава в Европа не ги е въвела.
- Какво би породило необходимост от извънредни мерки?
- Възникването на заболяване. Мерките се предприемат в зависимост от мнението на специалистите за конкретната ситуация в определените страни, но практиката е Европа да дава координиран отговор. Ако комитетът по здравна сигурност прецени, че е необходимо, мярката ще се въведе. Заключението е, че засега няма смисъл.
- Как става заразяването?
- При контакт с телесни течности на болния човек - кръв, серум, лимфа, сперма, урина, пот, слюнка, сълзи. Няма телесна течност на заразения, в която да не се открива вирусът, и при контакт с нея инфекцията се предава ефективно. Звучи парадоксално, но доброто по отношение на общественото здраве в случая е, че ебола няма дълъг скрит период. Така че болните се установяват бързо.
Много по-страшно е, когато латентното време е продължително и вече заразени хора пътуват, срещат се с други хора, общуват и т.н. и разпространяват инфекцията. Но лошото е, че ебола е много тежко протичащо заболяване с висока смъртност и няма специфично лечение или ваксина.
- Колко време минава до първите симптоми?
- Зависи от начина на заразяването, което определя и концентрацията на прехвърлените вируси, но, общо взето, става дума за часове до един-два дни, в които се появяват първите признаци на заболяването. И много бързо след това се разгръща и пълната картина на ебола с кръвотечения от вътрешните органи, от гениталиите, от ушите, гърлото, на практика - отвсякъде.
- Щом вирусът се предава и чрез слюнка, може ли човек да се зарази и от чаша?
- Концентрацията на вируса е максимална в кръвта, лимфата, спермата и рискът от заразяване при контакт с тях е най-голям. Но във фазата на виремията вирусите чрез кръвта се разпространяват в цялото тяло и навлизат във всички телесни течности. Няма точни данни за конкретните ситуации, теоретично вероятността за заразяване от чаша е по-малка, отколкото при друг вид размяна на телесни течности, но не е изключено. Част от случаите на заразени от този вид хеморагична треска са резултат от минимален контакт с болни. Или дори само след погребение на починали от ебола, без да са имали пряк досег с трупа. Макар че трябва да се имат предвид и някои по-особени ритуали и обичаи в Африка, които вероятно дават отражение за по-широкото разпространение на болестта. Както и не е отпаднала теорията, че в основата на взрива стои консумацията на един вид прилепи, разпространени в джунглата в Гвинея, които са преносители на вируса. Местното население ги смята за деликатес.
- Знаете ли дали у нас се внасят храни и напитки от тези държави?
- Това не е в сферата на моите отговорности и не мога да говоря от името на други институции, но на среща с колегите от агенцията по храните се разбра, че по техни данни няма внос.
- Много хора схванаха буквално предупрежденията, че със самолетите ебола може да стигне до всяка точка на света. Веднага започнаха въпроси безопасно ли е да се лети, щом в салона се върти един и същи въздух, а хипотетично някъде може и да седи болен човек. Възможно ли е заразяване и по въздушно-капков път?
- Не, ебола не е въздушно-капкова инфекция. Трябва да има наистина директен контакт, контакт с телесни течности. Заразяване по време на пътуване не може да се изключи 100 процента, но това става по обичайния за предаването начин. Засега няма предаване на инфекцията в самолет. Здравните власти обаче имат готовност за бърза реакция, ако се появят данни за болен, който е пребивавал на борда. Лесно е да се издирят и наблюдават всички, които са пътували с такъв човек - авиокомпаниите имат точни списъци на пасажерите.
- Как започва треската?
- Първите признаци са като и при останалите инфекциозни заболявания - отпадналост, главоболие, повишена температура. Но много бързо, в рамките на часове, започват типичните кръвотечения, които насочват към диагнозата.
- После?
- Болните задължително се изолират и медицинските екипи, които се грижат за тях, носят защитни костюми и маски, вземат се мерки нито в болницата, нито извън нея да може да се осъществи контакт със заразните секрети. Въпреки че смъртността достига до 70-80 процента, организмът на някои болни успява да се справи.
Коментари