Захарният диабет е световна епидемия и броят на засегнатите хора може да нарасне с над 50% в следващите години, предупредиха ендокринолози в навечерието на днешния Световен ден за борба с диабета.

В България заболяването по последни данни засяга около 9 процента от населението. Но около 30 процента от болните остават недиагностицирани и нелекувани в началната фаза, а се установяват чак след напредване на заболяването. Смята се, че 6-7 процента от населението у нас е с преддиабет - състояние, което може да прогресира до клинично изявен диабет, ако не се установи и лекува навреме. За необходимостта от провеждане на профилактика на заболяването и съвременните му начини за лечение разговаряме с д-р Цветанка Терзиева, завеждащ отделението по ендокринология в университетска болница "Софиямед".

- Д-р Терзиева, защо с всяка следваща година специалистите са все по-загрижени да се разширят познанията на обществото за захарния диабет?

- Акцентът върху заболяването и неговите симптоми е толкова важен, тъй като диабетът причинява полиорганни увреждания - на сърцето, съдовете, мозъка, очите, бъбреците. При диабетно болните се наблюдава 2 до 4 пъти по- голяма смъртност от инфаркти и инсулти, много често се стига до инвалидизиране поради слепота, бъбречна недостатъчност, ампутация на крайници. Заболяването засяга всички възрасти. Тип 1 се среща главно при деца и млади хора и има автоимунна генеза. Тип 2 е по-типичен за средна и напреднала възраст.


- Кои са неблагоприятните фактори, които може да отключат заболяването?

- Рискови фактори за появата на диабета са: наднорменото тегло - пациенти с централен тип затлъстяване с обиколка на талията над 80 см за жените и над 94 см за мъжете; нездравословно хранене; заседнал живот; яйчникова поликистоза и раждане на дете над 4 кг. Генетичните фактори играят важна роля, затова пациентите не трябва да пренебрегват вероятността за заболяване, ако имат роднини с диабет.

Голям проблем е ширещото се нездравословно хранене и затлъстяване при децата и юношите, което веднага ги включва в рисковата група за развитие на диабет тип 2. В България около 20% от децата и юношите са с наднормено тегло и този процент е с тенденция за нарастване. Но диабетът не засяга само обмяната на въглехидратите в организма, въпреки че се нарича захарна болест. Той променя всички метаболитни процеси, което обяснява полиорганните усложнения, до които води.


- Как да разпознаем диабета?

- Захарният диабет се изявява с повишена кръвна захар и това се дължи или на абсолютна липса на инсулин в организма, или на повишена резистентност на тъканите към инсулина. Клиничните симптоми на болестта са силна жажда, особено след прием на храна, обилно уриниране, наддаване на тегло, генитален сърбеж и др. Проблемът е,че при немалка част от болните диабетът протича безсимптомно и се открива случайно при профилактичен преглед или по повод друго заболяване. Обичайно диабетът се диагностицира около 4-5 години след началото му и това коварно протичане създава условия за развитието на усложнения.


- Какви са методите на лечение на заболяването?

- За радост в България разполагаме с цялата гама медикаменти, необходими за лечение на диабета, както и с различни видови инсулини, включително аналогови. Това дава основание да се надяваме, че можем да осигурим адекватно лечение и контрол на заболяването и добро качество на живот на пациентите.

Трябва да се има предвид, че добрият контрол на гликемията не зависи само от медикаментите, той изисква цялостна промяна в стила на живот на пациента - здравословно хранене, активен двигателен режим, редукция на телесното тегло. Като цяло единствено добрият контрол може да спре прогреса на диабета и да предотврати или забави появата на усложнения.

Много важно за адекватното лечение на захарния диабет е ранното диагностициране и след това периодичното проследяване на кръвната захар- на гладно и 2 часа след нахранване. Трябва да се знае, че този показател отразява моментното състояние на гликемията и поради това еднократна нормална стойност не изключва наличието на захарен диабет. Друг важен показател за диагностициране и контрол е гликираният хемоглобин. Той показва състоянието за период от 2-3 месеца и е златен стандарт за контрола на това заболяване. Именно затова е необходимо всички потенциално застрашени хора да преминават скринингови прегледи поне веднъж годишно с цел при развитие на захарен диабет той да се диагностицира възможно най-рано и да се предотвратят усложненията.

Тъй като осъзнаваме нуждата от такава профилактика, на 19 и 20 ноември от 8 до 14 часа в новия корпус на УМБАЛ "Софиямед" на ул. "Димитър Моллов"10 обявяваме безплатни консултативни прегледи с предварително записване на телефон 0700 31 051. В рамките на прегледа ще измерваме кръвната захар и гликирания хемоглобин и ще даваме индивидуална консултация на пациентите как да се предпазят от заболяването или какво лечение да предприемат.