Проф. Марин Маринов е началник на Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ "Св. Ив. Рилски", декан на Медицинския факултет на МУ - София. Председател е на Българското дружество по неврохирургия. Има множество специализации и отличия. Научната му продукция обхваща 364 труда по неврохирургия и гранични проблеми.

- Проф. Маринов, какви са предимствата на новите операционни, които заработиха в клиниката ви?

- Ползата за пациента от тях е по-голямата сигурност и безопасност на операцията, по-малко усложнения чрез по-прецизна интервенция при много сложните и комплексни неврохирургични дейности. Ако сме по-конкретни, това означава по-малък хирургически разрез, минимално травмиране на тъканите по хода на оперативния достъп, минимален риск за вътреболнични инфекции и следоперативни усложнения,
по-малка болка
и дискомфорт
след операцията,
скъсен болничен престой и икономически по-изгодно лечение като цяло.
Всичко това става възможно благодарение на новите операционни зали с интегрираното оборудване. Те са авангардът в неврохирургията - съвременен интелигентен операционен театър, изграден и оборудван с поглед към бъдещето и с потенциал за високотехнологично усъвършенстване и интегриране на иновациите. Има възможност за гласово управление за конферентна връзка с двупосочен пренос на видеоданни при операции на живо. Апаратурата осигурява и съхранение и предаване на информация като част от обучителни курсове и конференции. Такъв тип операционна с най-модерно,
подобно на стъкло
покритие на
повърхностите
задоволява изискванията за най-високо ниво на стерилност и прецизност при работа.

- Не може ли отвън да проникнат микроби?

- Чрез електронно управляеми плъзгащи се врати е постигната пълна херметичност, звуко- и топлоизолация, рентгенова, лазерна и микровълнова защита. Залите имат специално таванно оборудване за т.нар. ламинарен поток на контролиран за температура и влажност пресен въдух. Така се гаранитира изключително чиста зона, практически лишена от микробно замърсяване. Недоловимият за работещите в операционната въздушен поток създава и обратно налягане срещу проникване на необработен въздух.

- Какво още осигурява апаратурата?

- Залите са оборудвани с видеостени за управление и изобразяване на провежданите процедури. Разполагаме и с последно поколение операционен микроскоп с флуоресцентни технологии, безрамкова навигационна система и 3-измерен рентгенов апарат, ултразвуков
аспирационен нож за
меки тъкани и кости
без кръвозагуба,
последно поколение невроендоскопска апаратура и пр. Управлението на цялата апаратура се осъществява чрез единствена по рода си в България система за интегрирано ръководене на операционни зали.

- Вероятно и вложените средства са измерими с качеството?

- Внедряването на това модерно оборудване за научноизследователска и развойна дейност в неврохирургията стана възможно с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на конкурентността на българската икономика" 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и от националния бюджет на България. Като бенефициент Медицинският университет - София, и в частност неговото най-голямо звено - Медицинският факултет, участваха със значително собствено съфинансиране, за да може проектът да се реализира пълноценно - като цяло
инвестицията е за
5 млн. лв., 3 от тях
са по програмата
Имаме амбицията да създадем единствен за страната национален референтен образователен и научноизследователски център за студенти по медицина, докторанти и специализанти и други кадри с национална, регионална и европейска значимост в неврохирургията, като фокусът ще бъде върху хирургическото лечение и приложните изследвания при невроонкологични заболявания и фармакорезистентни (неповлияващи се от лекарства) eпилепсии. Представяме си го като дългосрочна програма за академично обучение с приложимост на резултатите от научноизследователската и развойна дейност.

- Апаратурата дава ли възможност и за така модерната телемедицина?

- Новото оборудване отваря пътя към усъвършенстване и свободен обмен на опит между специалистите по неврохирургия чрез телемедицина и аудио-видео конферентна връзка. Операциите може да бъдат предавани чрез сигурна интернет мрежа към вътреболнична или извънболнична аудитория за обучение, в тренировъчни курсове и семинари. И към момента непрекъснато
даваме интернет
консултации и второ
мнение на пациенти и
колеги у нас и навън
- от други академични лечебни звена в страната и периферната здравна мрежа, но и на колеги от Македония, Сърбия, Румъния и др. Особено при невротравми и инсулти в малки болници без неврохирурзи телемедицината позволява бърз преглед на образни и клинични данни и консултация за минути.

- Зачестяват ли сред българите болестите, които се лекуват в неврохирургия?

- Несъмнена е ролята на влошеното демографско състояние у нас с емиграционен поток на младото работоспособно поколение и застаряване на населението.
Все по-често има
злокачествени
първични
мозъчни тумори,
вторични разсейки в нервната система от първични ракови заболявания в други части на човешкото тяло, с ракова болка, напреднали и по-комплексни дегенеративни заболявания, предизвикани от стареенето на гръбначния стълб и остеопороза. По-рядко срещаме характерните за детската и юношеската възраст неврохирургични заболявания, но повечето от останалите неврохирургични болести запазват честотата си, включително съдово-мозъчната патология.

- Кои са честите диагнози в тази област?

- Най-честият първичен мозъчен тумор е и с най-неблагоприятна диагноза - мултиформения глиобластом. Най-честите разсейки в централната нервна система са от ракови заболявания в белите дробове. Най-често извършваната неврохирургична интервенция в световен мащаб е тази при поясни и шийни дискови хернии.

- Най-новото им лечение достъпно ли е у нас?

- Модерната неврохирургия в България е застъпена в малко на брой, предимно университетски неврохирургични звена. За страната изобщо е характерно неравномерното разпределение на специалисти и съвременно операционно оборудване с концентрирането му предимно в столицата и големите градове. Това, в което все още изоставаме, е следхирургическото третиране на невроонкологични болести с помощта на модерни методи за лъчелечение като например стереотактична радиохирургия (гама-нож, кибернож, томотерапия, протонна терапия и др.). Затова години наред българи се изпращат за скъпоструващо лечение в чужбина вместо многократно по-изгодното от финансова гледна точка инвестиране на място в изграждане и оборудване в страната на необходима апаратура и обучение на кадри.

- Увеличават ли се шансовете на пациентите с неповлияваща се от медикаменти епилепсия и за тези, които се нуждаят от дълбока мозъчна стимулация?

- Стереотаксичната техника в България е въведена и се използва единствено от нашия екип и е задължителен елемент от всеки неврохирургичен център, специализиран в областта на функционалната неврохирургия. Съвременната интегрирана модулна операционна идва навреме, за да отговори на високите изисквания при този тип интервенции, използващи редица неврофизиологични техники и изискващи пълна херметичност, висока степен на стерилност, изолиране на операционния театър от източници на електромагнитно и шумово замърсяване. Създаването на единствения за България център за диагностика и лечение на неповлияващи се от медикаменти епилепсии е уникално за българската медицинска практика. И наистина се увеличават шансовете на пациентите с тези заболявания за по-ефективно и с по-малко усложнения лечение. Това се отнася също така и до модерното хирургическо лечение на най-честите и най-проблематични от неврохирургична гледна точка мозъчни тумори като глиомите и ще позволи достигане на европейските стандарти за такова лечение.