- Д-р Николова, реалистичен ли е стремежът човек да влияе на настроението си с подбор на храни?
- Серотонинът, наричан разговорно хормон на щастието, взема участие в процесите на мислене, чувстване, спомняне и представяне. Той
спомага за
разграждането
на хормоните на
стреса - кортизол
и адреналин
Когато човек има високи нива на серотонин в кръвта, наистина мисли по различен начин.
- Гледа на живота през розови очила?
- Не си го представяйте като потапяне в илюзии. По-вярно е да се каже, че вместо човек да виждат само трудностите и проблемите, запазва и чувствителността си да търси и намира възможните решения. Когато нивото на хормона на щастието е в по-високи количества, сме позитивни, преодоляваме пренатоварването и ежедневния стрес и в крайна сметка се предпазваме и от депресия. Понякога тя е очевидна, но често остава скрита в ранните си фази. Което не пречи да се задълбочава до момента, в който става разрушителна.
- И от това, което ядем, зависи дали стресът ще ни повлече към депресия?
- Храненето засилва производството на серотонин в нашия организъм. Огромен е броят на проучванията, свързващи липсата на серотонин в организма ни с редица болести - от депресия през диабет до болестта на Алцхаймер.
- Как да се храним, за да си осигурим достатъно високи нива на серотонин?
- Много изследователи смятат, че е уместно
да се прилагат диети,
наподобяващи
модела на хранене
на нашите предци преди милиони години, станала популярна като палеозойска диета, защото тогава нашият организъм ще произвежда значително повече серотонин и дори и при стрес няма да се стига до недостиг.
- Конкретно кои вещества от храната катализират производството на серотонин в организма?
- Решаваща за синтеза на този така важен хормон е аминокиселината триптофан. Тя представлява незаменима аминокиселина, която не се синтезира в нашия организъм и е възможно да си я набавяме само и единствено чрез храната. Едни от
добрите източници
на триптофан са
продуктите от
животински произход
- месо, мляко, млечни продукти и риба.
- А ако човек се придържа към предимно растителна храна?
- За интересни резултати от свое проучване в тази посока съобщи неотдавна Харвардският университет. Екипът установява, че особено
ефективен подход
за попълване
на запасите
от триптофан
са пълнозърнестите,
но сурови храни,
изискващи
дълго дъвчене
Дори са по-ефективни от месото и месните продукти, смятат тези учени.
- Кои храни влизат в тази категория?
- Суровата пълнозърнеста храна като мюсли (овесени, пшеничени ядки и пр.) изисква продължително сдъвкване. При тези храни има и една друга особеност, свързана с факта, че съдържат въглехидратна компонента и непълноценни белтъчини.
Установено е, че когато се приема храна, богата на въглехидрати на гладен стомах, т.е. има малко източници на енергия, се покачват и нивата на инсулин в кръвта.
В крайна сметка се опосредства и улеснява транспортирането на аминокиселините в мускулите.
Но триптофанът
е едно изключение
- почти не реагира
на инсулина и
остава в кръвта,
при което вече не трябва да се конкурира с останалите аминокиселини, за да премине през кръвно-мозъчната бариера. Той незабавно достига до мозъка и там се превръща в серотонин.
А както казахме, хормонът на щастието подобрява настроението ни. Една ефективна закуска за предпазване от черни мисли и депресия е всекидневно да се консумират прясно смлени зърна.
Най-добре от позицията на науката за храненето с оглед цялостното въздействие върху организма е да са различни видове. Може да се комбинират с пресни плодове и кисело мляко, след което
да се дъвче дълго
всяка хапка, за да
може триптофанът да
се усвои ефективно
от организма.
- Кои други храни подобряват настроението?
- Списъкът е дълъг. Богати на триптофан са и сиренето и кашкавалът, соята, фъстъците, лещата, кашуто, орехите, яйцата и рибата, месото, оризът - по възможност пълнозърнест, пшеницата, бананите, доматите.
За поддържане на добро настроение от изключително голямо значение е придържането към балансирано, разнообразно и редовно хранене.
Коментари