Рязкото понижение на температурите тази седмица доведе до увеличение на дихателните инфекции при най-малките, съобщиха педиатри. Неблагоприятните климатични условия съвпаднаха с тръгването на детски ясли, градини и на училище, където заразите се предават по-лесно заради тесния контакт между децата.

Още в първите дни на захлаждането имаше видимо увеличение на децата с дихателни инфекции, каза д-р Елка Трифонова от денонощния дежурен педиатричен кабинет в болница “Здравето”.

Най-засегнати били децата в групата до 3 г. Вследствие на различни вирусни инфекции сред тях били повече случаите на бронхиолит, ларинготрахеит, респираторен синдром. Не става дума за хронично болни деца, чието състояние се е обострило, уточни д-р Трифонова.

Според клиничните наблюдения на лекарите най-вероятно има повишено разпространение на респираторно-синцитиален вирус, парагрипни вируси, аденовируси

Те са характерни за есенно-зимния сезон, но тази година пикът започва по-рано заради резкия температурен преход, коментират педиатри.

Едно от децата, доведено в дежурния кабинет при д-р Трифонова тези дни, било с тежка дихателна недостатъчност вследствие на вирусна инфекция. То се подобри в рамките на денонощие, но трябваше да остане за болнично лечение, обясни детската лекарка.

Дихателните вирусни инфекции, които протичат с усложнения, носят много неприятни изненади за неподготвените родители. Много често те започват умерено остро - с температура около 37,8-38 градуса, суха кашлица, зачервено гърло и не много силно изразена отпадналост. Възможно е детето да запази относително добър тонус и апетит. Сухата кашлица е симптом, който трябва да изостри вниманието на родителя, особено ако е спастична. При определени условия тя може да предизвика бронхоспазъм, който е свързан с дихателна недостатъчност.

Друг насочващ симптом са промените в гласа - ако той спадне и стане дрезгав, има опасност в следващите 12-24 часа детето да развие ларингит. Сигурен белег за ларингит е пълната загуба на гласа, както и характерното просвирване при дишане. Ако е налице някой от тези симптоми, родителят трябва незабавно да потърси лекарска помощ, напомнят педиатрите. Ларингитът също е потенциално опасен за дихателна недостатъчност, а в някои случаи може да се стигне и до животозастрашаващо състояние. Лечението може да изисква хоспитализация, особено ако поради липса на опит у родителите са пропуснати първите етапи на вирусната инфекция. Децата, които вече са имали ларингоспазъм или бронхоспазъм в хода на вирусна инфекция, обичайно се лекуват у дома с инхалаторни лекарства.

Съвременните деца много по-често правят респираторни усложнения при вирусни инфекции, които са свързани със свръхреактивност на дихателната система и с особености на имунната система, обясняват специалисти по детски болести.

Другата група детски инфекции в момента са бактериалните - основно пневмонии и ангини, каза още д-р Трифонова. Те също зачестяват с тръгването на децата в ясли, градини и в предучилищна подготовка. Лечението им изисква антибиотик, който задължително се определя от лекар.

Наред с дихателните вирусни инфекции много деца все още боледуват и от инфекции, които протичат със стомашно-чревни разстройства.

От началото на септември има много деца с повръщане, диария, повишена температура, като всичко това преминава в рамките на 2-3 дни, каза д-р Жулиета Колева, педиатър с обща практика в София. Това най-вероятно се дължи на вирусите, “донесени” от децата от морските ваканции.

Със захлаждането на времето обаче се увеличиха леките респираторни заболявания, обясни д-р Колева. Те протичат с повишена температура, обща отпадналост, кашлица, но в никакъв случай не в такава остра форма, както при грип. Повечето деца преболедуват в рамките на 5-7 дни, а усложненията до момента са рядкост, сочи практиката на д-р Колева.

Смяната на сезоните със скъсяването на деня и захлаждането със сигурност се отразяват на тонуса на децата, обясняват лекари. По-чувствителните имат допълнително затруднена адаптация в детската градина или в началното училище. Затова е добре да бъдат подкрепени и със средства, които улесняват справянето с новите предизвикателства.

Сега е времето и за старт на укрепващите имунитета терапии. На склонните към дихателни инфекции деца се препоръчват имуностимулиращи терапии. Изборът на най-подходящия подход е задача на лекаря.

На всички деца се препоръчва допълнителен прием на витамини - най-добре в естествен вид чрез пресни плодове и зеленчуци. Особено важен в нестабилните климатични условия е витамин С, който може да се взема и допълнително към храната.

Липсва 4-валентната ваксина за 6-годишните

Продължава сериозният проблем с липсата на различни ваксини от задължителния имунизационен календар, съобщиха педиатри на обща практика пред “24 часа”.

В момента децата, навършили 6 години, не могат да бъдат имунизирани с 4-валентната ваксина срещу тетанус, дифтерия, коклюш и полиомиелит. Това е възрастта, в която почти всички тръгват на предучилищна подготовка, събират се много деца и е възможно разпространение на инфекции, обясни детски лекар от София.

“Все повече родители се карат с нас, защото ваксината липсва от доста време. Смятат, че личните лекари на децата са виновни, а всъщност липсва снабдяване от районната здравна инспекция (РЗИ)”, обясни специалистка по педиатрия, пожелала анонимност.

Тя самата попитала за пореден път в столичната РЗИ кога ще има ваксина, но никой не можел да отговори. Родителите питали докога може да се отлага тази имунизация, без да се създава риск за здравето на детето. Този въпрос също няма категоричен отговор от страна на здравните власти.

С навлизането на неимунизирани бежанци и липсата на ваксини у нас рискът от възникване на инфекциозен взрив се повишава, смята лекарката.

Проблемът с 4-компонентната ваксина стои от миналата година, търси се решение, обясниха от здравното министерство пред “24 часа”. Отправени са запитвания към други европейски страни има ли възможности за доставка на ваксини.

Имунизацията не е спряна, а е забавена, уточниха от ведомството. Заповед за спиране имало за месеците септември, октомври и ноември през 2014 г., но след това изпълнението на календара било наваксано.

Изоставането при подлежащите на реимунизация с 4- и 5-компонентни ваксини не се отразява на приема в детски и учебни заведения, увери здравният министър д-р Петър Москов в отговор на парламентарно питане преди дни.

Същевременно личните лекари на децата са длъжни в срок до 1 месец от началото на учебната година да уведомят в училищните здравни кабинети какво е имунизационното състояние на техните пациенти.

Не достигат и количествата от 6-валетната ваксина, с която държавата замени имунизацията с 5-валентната - срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б, през 2014 г.

През юли България получи 100 000 дози 5-валентна ваксина като дарение от Турция. Тя се използва приоритетно за новородените, за да получат първата имунизация срещу опасните инфекции.