Криоаблацията води до възстановяване на синусовия ритъм в над 80% от случаите

Модерна терапия дава шанс за по-добро качество на живот на трима пациенти с предсърдно мъждене, съобщиха от университетската болница “Св. Марина” във Варна.

Пътищата на аритмията бяха прекъснати чрез криоаблация - замразяване по определени линии в предсърдията, обясни за “24 часа” доц. Пламен Панайотов, началник на Клиниката по кардиохирургия. Методът се прилага за първи път у нас, като се съчетава с операцията на митрален клапен порок, какъвто са имали тримата пациенти.

Предсърдното мъждене е най-честата аритмия, при която предсърдията и сърдечните камери се съкращават с различна честота. То е рисков фактор за исхемичен мозъчен инсулт и сърдечна недостатъчност.

При криоаблацията се прави замразяване до минус 62 градуса по определени линии в предсърдията. В над 80% от случаите това води до възстановяване на нормалния синусов ритъм, или последователно съкращение на предсърдията и камерите на сърцето.

“Криоаблацията трябва да се прилага по определени критерии: аритмия, която е налице не повече от 1 г., умерено разширено ляво предсърдие и пристъпна или постоянна аритмия при предсърдно мъждене. Тогава в центровете с достатъчно опит шансът за успех наближава 90%”, обясни доц. Панайотов. При неговите трима пациенти след процедурата е възстановен синусовият ритъм и този резултат се задържа в ранния следоперативен период.

Над 80% от исхемичните инсулти се причиняват от попаднали в мозъка тромби, които са образувани в сърцето при пациенти с аритмия, обяснява кардиохирургът. Аритмията води до намалена физическа активност и изисква постоянен прием на лекарства - антиаритмични и антикоагуланти (срещу образуване на тромби в сърцето).

Оперативното лечение представлява различен подход за трайно решаване на проблема чрез една процедура.

Тя може да се извърши по два основни начина - радиофреквентна аблация (загряване на тъканите по определени линии) и криоаблация (замразяване на тъканите по аналогични линии), обясняват от болницата.

Всяка методика има привърженици, като в Европа и САЩ е натрупан значителен опит. Той сочи задържане на ефекта от криоаблацията над 5 г. при над 80% от пациентите, които са се върнали към нормален ритъм.

Комбинираното оперативно лечение - съчетаване на криоаблация с основната хирургична процедура, най-често при клапни пороци на сърцето, ще се утвърждава в практиката на Клиниката по кардиохирургия във Варна, а пациентите ще бъдат наблюдавани и проследявани, каза доц. Панайотов.