"През 2024 нямаше епидемии, но отново ни съпътстваха административните проблеми, защото много често ставаме свидетели на различни пациенти, които не са доволни от едно или друго. И когато те реагират срещу конкретен колега, разбирам, че това не е проблем на лекаря, а на системата, на административните грешки. За съжаление, все още не вървим в посока разрешение на тези грешки, които много пречат на пациентите и на нас, които ежедневно вървим в офисите и не можем да прескочим нещото, което е създадено", коментира пред bTV доктор Гергана Николова.

По думите на анестезиологът Мирослав Ненков в страната има много болници, много болнични легла. "Тези болници трябва по някакъв начин да си изкарат парите и начинът е това - да бъдат хоспитализирани хората. Лечението в болница е скъпо и то не само в България. Увеличаването на броя на болничните легла има чисто политическа и бизнес оцветка. Примерно, местният кмет много добре знае, че от болницата му няма смисъл, но той влага всички усилия да я поддържа, за да я използва за политически цели. Частната инициатива, нещо срещу, което аз категорично не съм, понякога възприема здравеопазването като чист бизнес. Все едно се продават понички", допълни той.

"Извън нашата страна обикновено за здравеопазване се отделят около 10% от БВП. Но в България те са 5,5%. И тогава се оказва, че ние, двете системи в здравеопазването, се мъчим с едно малко одеялце да се покрием и двете, което е малко трудничко. В извънболничната медицинска помощ се извършват много дейности, които спестяват директни разходи на държавата, на данъкоплатеца", заяви доктор Николова.