- Резултатите от проучване показват, че 95% от здравните специалисти смятат, че реимбурсирането на биомаркерните изследвания от НЗОК е критично важно, защото те са абсолютно необходими за оптималното лечение
- Здравните ползи се изразяват в 16 добавени години живот с добро качество при използване на персонализирани терапии
Д-р Жасмина Коева-Балабанова е председател на Управителния съвет на Българския алианс за персонализирана медицина и член на борда на Европейския алианс. Завършила е Медицинския университет във Варна. Работила е като научен сътрудник в Клиниката по ендокринология на УМБАЛ "Света Марина" във Варна". Има специализации в Германия и Великобритания.
От 2018 г. е представител на България по декларацията "Достъп до най-малко 1 милион генома в ЕС до 2022 г. ", от 2020 г. е член на експертната група към ЕК по геномна медицина, а от 2022 – член на борда на Съвместната национална ракова мрежа в Република България.
- Д-р Коева, в чий интерес работи идеята здравната каса да поеме финансирането биомаркерите? На лекарите, лабораториите, фармацевтичните компании или на пациентите?
- Всъщност е в интерес на всички, които изброихте. На лекарите, защото така те ще могат да разчитат на гарантирана, навременна и качествена прецизна диагностика, независимо от пациентските програми и бюджетите на фармацевтичните компании, за да могат да вземат информирани решения за най-подходящото лечение на своите пациенти, с ясни процедури и регламент. На лабораториите, защото ще разчитат на ясно разписани правила, стандарти за качество и единен процес с подобрена логистика. За фармацевтичните компании, защото така достъпът на пациентите до произвежданите от тях лекарствени продукти ще бъде гарантиран, а не рестриктиран от финансови ограничения.
Най-вече реимбурсирането на биомаркерните изследвания е в интерес на пациентите - така те ще могат да разчитат на достъп до прецизна диагноза на тяхното заболяване независимо от финансовите им възможности.
Прецизната диагноза ще бъде поставена достатъчно рано, за да увеличи максимално шансовете им за най-съвременно и ефективно лечение и за живот - с ясно регламентиран път на пациентар и няма да се налага сами да транспортират пробите от лаборатория в лаборатория. Според разработка на български автори, в която се прави оценка на въздействието от въвеждане на публично финансиране на биомаркерната диагностика в онкологията, инвестиция на стойност от приблизително 11 млн. лв. би покрила нуждите на над 18 000 пациенти с различни тумори за календарна година. Ползите, които носи този увеличен разход, са в две групи: здравни и икономически. Здравните ползи се изразяват в 16 добавени години живот с добро качество при използване на персонализирани терапии на базата на биомаркери. Полза от реимбурсирането на биомаркерните изследвания от НЗОК би имало и цялото общество, защото освен добавените здравни ползи, изследването на биомаркери и съответно приложението на персонализирано онкологично лечение биха добавили към брутния вътрешен продукт на България над 150 млн. лв.
- Какво е значението на специализираната диагностика за правилното диагностициране и лечение на онкологични заболявания?
- Персонализираното лечение на рака е насочено към специфични промени в раковата клетка (в резултат на които тя расте, дели се и метастазира) и не засяга здравите тъкани на организма, както прави химиотерапията. Прецизната диагностика чрез изследване на биомаркери определя подходящото лекарство за правилния пациент в правилното време. Този подход позволява пациентите да получат максимална полза от лечението, като се минимизират страничните реакции, подобрява се качеството на живот, увеличава се преживяемостта. Прецизната диагностика и персонализираното лечение на онкологичните заболявания трябва също така да се разглеждат като инвестиция за оптимално разходване на обществения ресурс в здравеопазването.
- По какъв начин са регламентирани извършването и заплащането на биомаркерните изследвания към момента у нас?
- Някои от основните елементи, критично важни за приложението на персонализирано лечение на рака, вече са налични в България, но прецизната диагностика не се финансира от НЗОК.
Към настоящия момент изследванията за биомаркери в онкологията се заплащат или от фармацевтичните компании чрез пациентски програми, ограничени във времето, или със средства на самите пациенти. Този модел на финансиране не може да гарантира устойчив достъп на пациентите до изследванията на биомаркерите, които са задължително условие за избор на персонализирана терапия. Според данни на СЗО българите отделят далеч по-висок процент от доходите си за здравеопазване и покриват много по-висок дял от разходите за здравеопазване със собствени средства, сравнено със средноевропейските стойности. Заплащането на биомаркерните изследвания от пациентите в България натоварва значително финансово семействата им или при липса на средства ги лишава от възможността за прецизна диагноза и лечение с най-подходяща за тяхното заболяване терапия.
- Какви са пречките пред разгръщането на прецизната диагностика в клиничната онкологична практика в България?
- Отговор на този въпрос се опитахме да дадем чрез проведено проучване на нагласите на представители на различни заинтересовани страни (онколози, патолози, представители на пациентски организации и финансиращи институции) за приложение на прецизна диагностика. В оценката на екосистемата на прецизна медицина като ключови проблеми за разгръщането и в онкологията в България можем да определим:
1. Забавената диагностика и последващото забавяне на терапията, които имат значителна роля за високата смъртност в страната. Според доклад на ЕК и ОИСР от 2023 г. България е единствената страна от ЕС, в която се отчита увеличение на смъртността от онкологични заболявания за последните 10 години.
2. Дефицит на епидемиологични данни за различните онкологични заболявания.
3. Липсата на реимбурсиране, фрагментираната логистика и ограничените стандарти за качество са основни бариери пред извършването на биомаркерни изследвания.
- Какви решения биха могли да бъдат предложени за преодоляване на посочените бариери?
- Въз основа на анализ и оценка на нивото на информираност, достъпност, наличност и точност на прецизната диагностика в системата на здравеопазване в България изработихме и препоръки за решения за подобряване на достъпа на пациентите до прецизна диагностика и персонализирана медицина. Резултатите от проучването, за което споменах, показват, че 95% от здравните специалисти са на мнение, че реимбурсирането на биомаркерните изследвания от НЗОК е критично важно, защото те са абсолютно необходими за оптималното лечение. Препоръките за непосредствени действия касаят няколко стратегически насоки: организационна ефективност на извършване на биомаркерните изследвания, инфраструктура на изследванията и капацитет, осигуряване на публично финансиране. В средносрочен план е важно създаването и приемането на национална стратегия и план за изграждане на инфраструктура и организация за приложение на биомаркери, генно профилиране на тумори в здравни заведения и лаборатории.