- Издава се за 15 дни и е безплатна
- Ако нямате време да я получите, вземете удостоверение за временно заместване на картата, което е валидно 2 месеца
Декември е месецът с много празници. Но наред с настроението покрай тях не забравяйте и своите отговорности към здравето
си. Ако пътувате в чужбина, не тръгвайте на път без европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК).
Защо имате нужда от ЕЗОК в чужбина?
Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) ви дава право да получите спешна и неотложна (медицинска и дентална) помощ при същите условия, които са за местните здравноосигурени лица, когато се намирате
- във всички страни - членки на ЕС за всички над 18 години, които не са пенсионери и нямат ТЕЛК - 1 година,
- за пенсионери – 10 години,
- за лица под 18 години – 5 години или до навършване на 18 години, но не по-малко от 1 година,
- за пълнолетни лица с ТЕЛК, които не са пенсионери – до срока на ТЕЛК-а.
Ако нямате време, за да извадите ЕЗОК?
Когато не може да се изчака технологичното време по обработката на заявката и отпечатването на ЕЗОК, се издава удостоверение за временно заместване (УВЗ) на картата. Удостоверението дава същите права като картата, но има срок на валидност 2 месеца. Издава се безплатно. Заявлението за издаване на УВЗ на ЕЗОК се подава в районна здравноосигурителна каса или в Централното управление на НЗОК. Заявлението може да се подаде лично, по пощата, от упълномощено лице или чрез ССЕВ, като заявителят трябва да има създаден профил в системата. Заявлението може да бъде изтеглено от сайта на НЗОК.
Заплаща ли се издаването ѝ?
Не, ЕЗОК и УВЗ са безплатни.
Право на ЕЗОК и на удостоверението за заместване на картата имат всички български осигурени лица, които са с непрекъснати здравноосигурителни права. В случай на получаване на лечение в чужбина се уверете, че здравните ви вноски са редовно внасяни.
Аз съм Алекс Раева и се включвам в кампанията “НЗОК за теб”.
Дойде декември. Време за големите пътувания. Самолетни билети, коледни емоции, пазаруване…
Мислите, че сте готови? А извадихте ли си ЕЗОК?
Какво е ЕЗОК? Европейска здравноосигурителна карта - дава ни възможност всеки път, когато сме в чужбина, да получим безплатна спешна или неотложна здравна помощ. Условието е да сме здравноосигурени в България.
Картата важи във всяка държава от Европейския съюз, Сърбия, Северна Македония, Великобритания и Швейцария.
А как да си я извадите? Отивате в клон на ПИБ, попълвате заявление и след 15 дни се връщате да си я вземете.
В случай че имате електронен подпис, може да си спестите време и да подадете заявление през портала egov.bg. По този начин можете да получите картата на посочено от вас място отново в същия срок.
Цялата информация за тази услуга на НЗОК може да откриете на сайта на здравната каса.
Желая ви безпроблемни пътувания и горещи емоции в студеното време!
ВЪПРОСИ НА СЕДМИЦАТА
Може ли пациент да получава документи от лекаря, без да го посети?
Не. Издаването на всеки медицински документ от общопрактикуващия лекар или лекар специалист става само след среща между лекар и пациент. В рамките на тази среща лекарят описва причината за посещението (профилактичен преглед, преглед поради конкретни оплаквания, посещение във връзка с издаване на документ и т.н.) в официалния законен документ – амбулаторен лист.
Последният се валидира двустранно – с подпис на пациент (родител/настойник) и подпис и печат на лекар.
Следвайки необходимите стандарти на работа, както и действащите регулаторни изисквания, е невъзможно лекарят да издаде амбулаторен лист за пациент в негово отсъствие, както и евентуални документи, последващи издаването на амбулаторния лист (направление за консултация със специалист, рецепта за месечно изписване на лекарства по повод хронично състояние, извинителна бележка за учебно заведение и др.)
Какво да правя, ако имам нужда от медицинска помощ, а личният лекар не е на работа?
В случаите, в които личният лекар не може да изпълнява лично задълженията си, същият поставя на видно и общодостъпно място в амбулаторията си съобщение за срока на своето отсъствие, както и имената на заместника, неговото местонахождение, телефон и други начини за контакт.
Общопрактикуващият лекар осигурява достъп до медицинска помощ извън обявения си работен график от неговата пациентска листа по един от следните начини:
- чрез дежурен кабинет.
- чрез сключен договор с друго лечебно заведение.
- индивидуално;
В графика се посочват начините за контакт с дежурния кабинет и/или лечебното заведение, осигуряващи медицинска помощ на пациентите извън графика на личния лекар.
Личният лекар не извършва медицински дейности, свързани с т.нар. спешни състояния (спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, която изисква незабавна медицинска помощ – чл. 99, ал. 2 от Закон за здравето).
В такива случаи трябва да се свържете с тел. 112 за изпращане на екип на Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП).
Как да получите направление от личния си лекар за консултация със специалист?
За да се издаде направление, е задължително да посетите личния си лекар за преглед и по негова преценка той да ви го издаде. Направленията за специалист са валидни 30 дни от датата на издаване.
Освен личните лекари направления могат да издават и лекарите специалисти, като предоставят направления за други специалисти след извършен преглед и по тяхна преценка.
Коментари