- Кандидатства се за разрешение с европейски формуляр S2
- За издаването и подготовката на документите за лечение в ЕС не се заплащат такси
Вече четири години Националната здравноосигурителна каса заплаща лечението на деца и възрастни в чужбина по реда на специална наредба на здравното министерство. Изключително важно е да се знае в кои случаи НЗОК одобрява лечение в чужбина.
Провеждане на лечение в чужбина може да се одобри и заплати, когато:
- са изчерпани възможностите за лечение на територията на България.
- в лечебното заведение в чужбина се предлага метод/или разполага с апаратура, медицински изделия или лекарствени продукти, които липсват в страната, например провеждане на протонтерапия, CAR-T клетъчна терапия.
- има необходимост от мултидисциплинарен подход при лечение на заболяванията, както и на наличието на специализирани центрове, каквито липсват в България (специализирани центрове за чернодробна/бъбречна трансплантация на деца, трансплантация на стволови клетки при деца).
- прилагане на специфични методи на диагностика и лечение/изследвания, при които не се прилагат и/или за тях липсва база и опит в страната, както и за дейности, каквито по вид, обем и продължителност не се предоставят в България, като част от цялостната лечебна стратегия за пациентите (лечение на ретинобластом, сарком на Юинг).
Подробна информация за необходимите документи
може да се получи:
- На интернет страницата на НЗОК - https://www.nhif.bg/ в рубрика "Лечение в България и чужбина", подрубрика "Лечение в България и чужбина на деца" са публикувани необходимите документи.
- На интернет страницата на НЗОК - https://www.nhif.bg/ в рубрика "Лечение в България и чужбина" е публикувана "Справка за движението на заявленията по реда на Наредба № 2 от 27.3.2019 г.".
В справката заявителите, след като посочат входящия номер и датата на подаване на заявлението, могат да проследят движението му, датите на изисканите и получените документи от лечебните заведения, на докладите от външните експерти, от ИАМН (в случаите на трансплантация), както и вида на издадената заповед.
Какъв документ е нужен, за да се лекуваме в страна от ЕС?
Съгласно регламент (ЕО) 883/2004 за координация на системите за социална сигурност в Обединена Европа здравноосигурените граждани от една държава от ЕС могат да кандидатстват за разрешение за планова болнична медицинска помощ в друга държава от ЕС с европейски формуляр S2 – "Право на планирано лечение", който се издава от НЗОК).
Разрешение за получаване на лечение на територията на друга държава - членка на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария за сметка на НЗОК (респ. формуляр S2), се издава, когато въпросното лечение е сред обезщетенията, предвидени в законодателството на Република България и заплащани чрез системата на задължителното здравно осигуряване, и когато лицето не може да получи лечението в рамките на обичайно необходимото време за получаването му в България, като се има предвид текущото му здравословно състояние и вероятното развитие на болестта.
За издаването и подготовката на документите за лечение в чужбина не се заплащат такси.
ВЪПРОСИ НА СЕДМИЦАТА
Мога ли да си върна средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съм я заплатил на място?
Срещу валидна европейска здравноосигурителна книжка в държава от ЕС би следвало да се получи необходимата спешна и неотложна (по медицински причини) здравна услуга, която се преценява като обем и обхват от лекуващия лекар.
В някои случаи изпълнителите на медицинска и дентална помощ в чужбина предпочитат кешовото заплащане на предоставената услуга, за да си спестят формалностите по отчитане към местния здравен фонд.
Това е възможност, дадена и от европейското законодателство. Ако е налице такава хипотеза, тогава пациентът лично заплаща стойността на ползваната здравна помощ, срещу което получава фактура и (ако е възможно) придружаваща медицинска документация.
Процедурата по възстановяване на заплатени разходи за оказана спешна и неотложна медицинска помощ извън държавата по осигуряване на лицето не включва автоматично възстановяване на разходите от компетентната здравноосигурителна институция (в случая - от НЗОК).
Разглеждат се подадените документи и се отправя запитване до чуждия здравен фонд: каква част от заплатената сума подлежи на възстановяване. След получаване на отговора на чуждата институция, НЗОК превежда парите по посочената банкова сметка.
Тази процедура отнема доста време, тъй като няма регламентиран срок за получаване на отговора от чуждестранните здравноосигурителни институции.
Вие можете да подадете документи пред Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и да кандидатствате за възстановяване на разходите. За целта се прилагат оригиналите на финансовите документи и придружаващата медицинска документация (ако има такава). Всички документи на чужд език следва да са придружени със заверен превод на български език.
Каква медицинска помощ може да ползва българин, който работи и се осигурява в чужбина, когато пребивава в България?
Според европейското право държавата, в която се осигурява гражданинът, може да е само една, а правата може да се упражняват във всички европейски държави.
Така български гражданин, работещ легално, например във Франция, е френско осигурено лице независимо от наличието на български единен граждански номер (ЕГН). Когато този гражданин дойде на почивка в България, той трябва да носи ЕЗОК, за да може да получи при нужда спешна помощ в България.
Може ли жена, която е здравноосигурена в България, да избере да роди в чужбина?
Ако целта на престоя е да роди в чужбина, ще се наложи лично да заплати раждането, тъй като това се тълкува като планирано раждане в друга държава на ЕС.
Ако раждането в чужбина настъпи непредвидено, то европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) покрива необходимата медицинска помощ (спешна и неотложна), свързана с бременност и раждане в случай на временно пребиваване на здравноосигурено лице в страна от Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария.
Признаването на ЕЗОК с цел получаване на необходимата акушерска и гинекологична помощ зависи от преглеждащ лекар специалист, който има договор с местна здравна каса или работи в лечебно заведение, сключило такъв договор.
Как да получите дентална помощ в чужбина?
За целта трябва да имате валидна европейска здравноосигурителна карта - ЕЗОК (повече за ЕЗОК вижте в "НЗОК за теб", "ЕЗОК – защо ви е необходима")
ЕЗОК покрива спешни и неотложни медицински състояния по преценка на лекуващия лекар. Ако в пакета от медицински услуги (в държавата по престоя на лицето) е включена спешна дентална помощ и за местните осигурени лица, би трябвало ЕЗОК да може да покрие такова спешно лечение и за чуждите осигурени лица - срещу валидна ЕЗОК.
Здравната карта покрива необходимото лечение до нивото, което се покрива от здравните фондове в съответната държава. Препоръчваме да се провери при съответния лекар или лечебно заведение в чужбина дали ще приеме валидна ЕЗОК и дали е необходимо доплащане за лечението.
Здравейте! Аз съм Ei Bo и съм част от информационната кампания на здравната каса "НЗОК за теб" и сега ще си говорим за лечението в чужбина. Затова заставам пред вас като себе си – Борислав Вълов.
Темата е важна. И е трудна.
Трудна е, защото, ако някой има нужда от лечение извън страната ни, значи възможностите за лечение в България на дадено заболяване са изчерпани или става дума за медицинска услуга, която не се предоставя у нас.
И все пак е шанс! Защото лечебното заведение в чужбина, където ще се проведе лечението, разполага с апаратура или има метод и лекарствени продукти, които не се прилагат или липсват у нас. И за тях - при одобрение, пациентът не заплаща нищо.
Ако пациентът е дете, организацията по транспорта, престоят на детето и един негов придружител и ако е необходимо, устен превод, се поемат от касата и родителите не заплащат нищо. Всички необходими документи може да откриете на сайта на НЗОК.
Аз съм Ei Bo или Борислав Вълов. И да, беше трудно да Ви разкажа това...Но е важно да знаем, когато пред нас стои още един шанс.
Коментари