Активността и социалното свързване са ключови фактори, но не чрез интернет, а на живо
Английският писател и журналист Джайлз Брандрет се заема да проучва щастието, след като в продължение на десетилетия създава развлекателни програми и пише книги за исторически личности. И двете му работи го срещат с много хора. Някои от тях непрекъснато греят от щастие, докато други винаги са недоволни от живота, независимо колко добри неща им се случват.
Затова и любопитният да намира отговор за всичко Брандрет се насочва да изследва защо е така. Прави го с присъщата си задълбоченост, с която проследява в книги живота на покойната британска кралица Елизабет II и съпруга ѝ принц Филип, а след това и любовната история между техния син крал Чарлз III и дългогодишната му приятелка и настояща съпруга кралица Камила.
Писателят не само сяда на терапевтичния стол на известния ирландски психиатър Антъни Клеър, но и се свързва с други научни екипи, които
проучват психологическите
аспекти на щастливия живот
Заравя се и в личните истории на редица известни личности, за да разбере как те задържат усмивката върху лицето си. Така през 2013 г. се ражда неговата книга “Седемте тайни на щастието”. Приета е много радушно и от критиката, и от читателите. Последните предизвикателни години около пандемията от коронавирус и войната в Украйна обаче убеждават Брандрет, че трябва да пусне нейно ново издание. В него той включва някои последни проучвания по въпроса, като например такива, че щастливите хора живеят до десет години по-дълго от нещастните.
Когато за първи път се среща с Антъни Клеър, едно от първите неща, за които го пита, е за връзката между житейската удовлетвореност, благосъстоянието и професионалния успех. Последният фактор особено вълнува Джайлз Брандрет по това време, тъй като е изгубил депутатското си място, което е възприемал като много вдъхновяваща работа.
“Родителите ми говореха за Втората световна война като за най-щастливото време в живота си. Как е възможно това? Бомби падат в Лондон и баща ми буквално рискува живота си, докато се придвижва с мотоциклет като войник”, разказва той пред ирландския психиатър. И макар Клеър никога да не се е срещал и разговарял с неговите родители, веднага разпознава чувството за общност и споделен дух, което кара хората да се чувстват щастливи, когато са подложени на ежедневни изпитания. Много проучвания също показват, че активността и социалното свързване са ключови елементи за намиране на щастие.
“Рядко ще видите хора, които седят сами и не правят нищо, но са много щастливи. Аз самият не съм опитвал да спра, за да проверя. Моята съпруга понякога ми подхвърля, че родителите ми отдавна са мъртви и не е нужно да доказвам нищо повече, на което аз ѝ отговарям шеговито: Имам седем внуци, които се нуждаят от парите”, разказва пред “Дейли мейл” 76-годишният Брандрет. Освен че продължава да пише и води предавания, той превръща в бизнес и страстта си към закачливи вълнени пуловери, с които става известен през 80-те години на миналия век. Цената им е между 250 и 300 паунда и все още се продават доста добре, макар една от най-известните им почитателки лейди Даяна отдавна да е мъртва.
Според английския писател
важен фактор за щастието
е и самосъстраданието
В моменти, когато се чувствате стресирани, тревожни или претоварени, само няколко минути на състрадание към себе си могат да бъдат много полезни, пише Джайлз Брандрет. Той разкрива и техники как да се постига това, разработени от Харвардското медицинско училище. На първо място е да успокоите тялото си. Това може да стане с релаксиращ душ, разходка, масаж на врат, ръце и крака или пък лягане. След това да се погрижите за енергийния му баланс, като хапнете нещо здравословно. Помага и физическо докосване, като например поставите ръка на сърцето или да си направите утешително потупване по рамото. “Докато се самоуспокоявате, може да произнасяте и мантри като: “Това е момент на страдание, но и много други се чувстват така” или “Страданието е част от живота”, съветва в книгата си английският писател. По думите му всички тези неща може да не изглеждат много полезни на пръв поглед, но те променят начина, по който се отнасяме към себе си. Внасят повече доброта и нежност, което помага да се чувстваме спокойни, обгрижени и свързани с други хора. А това е изключително важно, тъй като едно от най-продължителните проучвания на Харвард е установило, че грижата за собственото здраве и изграждането на любящи взаимоотношения допринасят най-много за щастието.
По време на продължилите над 80 г. наблюдения учените са открили, че при социално ангажираните хора има по-ниски нива на диабет, артрит, когнитивен спад и други хронични заболявания. Изглежда, близките взаимоотношения действат като регулатори на стреса, помагайки на телата ни да се успокоят и да се върнат към равновесие, когато може да са били прекалено стимулирани от неизбежните предизвикателства на живота.
Затова Джайлз Брандрет е сложил самоуспокоението и социалното свързване на доста челни места сред своите тайни на щастието. Според него е добре всеки ден да отделяме поне 10 минути внимание за себе си, по време на които да разсъждаваме върху нещата, които ни вълнуват, и да се опитваме да се освобождаваме от негативните емоции. Да си водим дневник на благодарността и в него да записваме всяко нещо, за което сме благодарни, че ни се е случило.
Може да е усмивка
от непознат на опашката
в магазина,
чаша кафе точно когато имаме нужда или пък просто, че се чувстваме здрави и добре днес.
Също така е важно да си осигуряваме цел в живота, която да ни кара сутрин да ставаме с желание от леглото. Ако вече сме на възраст, в която не работим, не отглеждаме деца и не се грижим за нещо конкретно, трябва да намерим начин как да сме ценен член на обществото. Дали чрез доброволчество, дали чрез спонтанни прояви на доброта като отстъпване на място в претъпкан автобус, но е жизненоважно да проявяваме щедрост, защото това увеличава собственото ни щастие.
“Посещавайте социални медии, но си въведете дневен лимит за тях – най-много 30 минути, тъй като всички изследвания показват, че прекомерното им използване може да допринесе за самота, депресия, загуба на самочувствие и намалена способност за развиване на значими взаимоотношения”, пише Джайлз Брандрет.
Сред неговите тайни за щастие са още смехът и редовната физическа активност. Според английския писател трябва да прекарваме времето си с хора, които ни разсмиват. Да гледаме любими развлекателни програми, да научаваме от тях шеги и да ги коментираме с приятели. Само така ще можем да се изкачим по “планината” на житейското щастие. Както отбелязва един от любимите ми писатели: “По-лесно е да слизаш по хълм, отколкото да се изкачваш, но гледката е от върха”, посочва Джайлз Брандрет.
Коментари