Зрението е едно от най-ценните ни сетива, но често подценяваме значението на редовната му проверка и грижата за здравето на очите, докато не се сблъскаме с проблем. Възрастта, начинът на живот и генетичните предразположения оказват влияние върху развитието на различни очни заболявания, които могат сериозно да засегнат качеството на нашия живот. Навременната диагностика и правилната профилактика са от съществено значение за запазването на доброто зрение и предотвратяването на заболявания, които могат да доведат до значително увреждане или дори до загуба на зрението.

За най-честите заболявания на очите и начините за профилактика разговаряме с д-р Иво Инджов, началник на отделението по очни болести в УМБАЛ „Лозенец“ в София, специалист по очни болести с интереси в областите на оперативно лечение на катаракта, глаукома, както и възпалителни и съдови заболявания на ретината.

- Д-р Инджов, кои са най-често срещаните и най-опасни за зрението заболявания на очите?  На каква възраст хората са най-застрашени от влошаване или загуба на зрението?

- На първо място бих посочил глаукомата и макулната дегенерация. За разлика от катарактата, която лекуваме успешно дори при известно забавяне на лечението, тези две социално значими заболявания могат да доведат до необратима увреда на зрението, когато се открият в късен стадий или не се лекуват правилно. Друго заболяване, което може да доведе до пълна загуба на зрение, е диабетната ретинопатия. Среща се основно при пациенти с дългогодишен, недобре контролиран диабет. Честотата на всички тези заболявания нараства значително след 50-60 г. възраст. Така например, рискът от появата на макулна дегенерация се увеличава от 2% за хората на възраст 50-59 години до 30% за хората над 75- годишна възраст.(1)

- Макулната дегенерация е често срещано заболяване на очите при хората над 50 години – какви са причините, симптомите и има ли възможности за превенция?

- Възрастта е водещ рисков фактор. Други установени рискови фактори са бяла раса, светла кожа, по-светъл ирис, женски пол, тютюнопушене, не лекувана хипертония, затлъстяване и метаболитен синдром, високо серумно ниво на холестерол, продължително и пряко излагане на слънчева светлина, висока степен на късогледство (миопия), диета с ниско съдържание на антиоксиданти, наследственост.

Симптомите, показващи евентуалното наличие на макулна дегенерация, са намалено централно зрение (затруднено разпознаване на лица), случайно констатиране, че има съществена разлика в образите на двете очи, замъглено зрение, изкривяване на правите линии в зрителното поле, които изглеждат вълнообразни или криви (фугите на плочките, касите на вратите и др.). Познатите обекти изглеждат по-малки от нормалното, наблюдава се нарушено цветно зрение (цветовете изглеждат по-бледи), отслабена контрастна чувствителност (трудно адаптиране при по-слаба осветеност), наличие на тъмно/сляпо петно в центъра на зрителното поле.

При диагностициране, можем да предотвратим риска за еволюция на ранната ѝ форма, можем да предотвратим бързото й развитие, да намалим тежестта на появила се вече макулната дегенерация. Затова съветваме нашите пациенти да провеждат редовно своите профилактични очни прегледи, при които в рамките на рутинен очен преглед може да се открият показатели, насочващи към макулна дегенерация свързана с възрастта (МДСВ). Само ранното диагностициране и определяне на вида макулна дегенерация, свързана с възрастта, може да помогне за запазване на зрението.

Също е много важно докато пациентите са още здрави, да съобразят другите рискови фактори, провокиращи МДСВ, като: не лекувано високо кръвно налягане, висок холестерол, наднормено тегло, неправилно хранене с ниско съдържание на витамини и антиоксиданти, проблеми с метаболизма, продължително излагане на слънце без предпазни очила, злоупотреба с алкохол и тютюнопушене.

- А какви са възможностите за лечение на макулната дегенерация свързана с възрастта?

- Понастоящем няма лечение за крайния стадий на сухата форма на МДСВ, наречен географска атрофия. Ето защо е необходима системна профилактика, която да диагностира заболяването в по-ранен стадий. Тогава може да се приложи лечение, което съществено да забави загубата на зрение. Направените проучвания (AREDS) доказват ефективността от прилагането на комбинация от витамини и антиоксиданти при средно-тежката форма на МДСВ.

При влажната форма на МДСВ най-често се прилага вътреочно инжектиране на анти ангиогенни медикаменти (Anti-VEGF препарати). Освен забавяне на прогресията, когато са приложени на време, тези терапии могат значително да подобрят зрението на съответното око. За щастие в последните години НЗОК реимбурсира лечението с тези медикаменти и българските пациенти имат достъп до най-съвременната и ефективна терапия. Когато не се лекуват и двете форми на макулна дегенерация водят до необратимо увреждане на зрението и трайна практическа слепота.

- Диабетът е заболяване, което често води до увреждане на зрението – какви са най-честите очни заболявания при хора с диабет?

- Диабетът е системно заболяване и очите са едни от органите, които се увреждат най-тежко. Основно очно усложнение е диабетната ретинопатия. Тя може да бъде непролиферативна и пролиферативна. От своя страна, не лекуваната пролиферативна ретинопатия може да е причина за отлепване на ретината и слепота. В някои случаи високите нива на кръвна захар водят до поява на оток централната част на ретината – т.нар. диабетен макулен едем. Симптомите при него са много подобни на влажната форма на макулна дегенерация, свързана с възрастта – намаление на централното, най-ясно зрение, изкривяване на образите и т.н. Една от тежките форми на глаукома – неоваскуларна, също може да е вследствие диабет.

- Какви са възможностите за превенция на диабетна ретинопатия и диабетен макулен едем и съответно  има ли лечение за тези заболявания?

- На първо място стриктен контрол на нивата на кръвната захар. При наличие на други системни заболявания – хипертония, дислипидемия, те също трябва да бъдат лекувани и проследявани. При данни за начална диабетна ретинопатия предписваме медикаменти и добавки, подобряващи състоянието на съдовите стени и храненето на ретината. В някои случаи прилагаме лазерно лечение за превенция развитието на ретинопатията. Освен лазерната обработка на ретината, другият метод на лечение, особено при диабетен макулен едем, е вътреочното инжектиране на антиангиогенни (Anti-VEGF) медикаменти. Те намаляват съдовата пропускливост, преодоляват отока в ретината и съответно подобряват зрението.

- Какво препоръчвате като грижа за очите и превенция на очните заболявания?

- На първо място редовно посещение на профилактични прегледи. При наличие на системни заболявания като артериална хипертония, диабет, трябва стриктно да се спазва предписаната терапия и да се поддържат нивата на кръвната захар в нормални граници. При хора с фамилна анамнеза за роднини по първа линия с глаукома е важно периодично да се следи вътреочното налягане, поради неколкократно повишеният риск от развитие на заболяването. При такива пациенти често се налага извършване на допълнителни изследвания, като целта в съвременната медицина е един такъв болестен процес да бъде хванат във възможно по-ранен стадий, преди още да е довел до някаква осезаема увреда на зрението.

Ако е наложителна работа пред екран, съветваме спазване на правилото „20-20-20“: след 20 минути работа на екран за 20 секунди да се гледа през прозореца (на 20 метра). Разбира се, редно е и ползване на антирефлексни очила за компютър с филтър за синя светлина.

- Колко често е добре да се прави профилактичен преглед от офталмолог при хора без конкретни оплаквания?

- Поне веднъж в годината. Много е важно тези прегледи да бъдат обстойни, да включват измерване на вътреочното налягане и оглед на очните дъна с всички основни очни структури. При съмнение за някакъв проблем, назначаваме по-специализирани изследвания. По този начин можем да открием даден проблем в много ранен стадий и приложим навременно лечение с цел запазване добро качество на живот на всеки пациент.

(1) https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/2797921

Материалът е подготвен от Байер България.

COR-M_AFL-BG-0005-1