Учени от Лондонския университет установиха, че тютюнопушенето е ключов фактор за когнитивния спад при възрастните хора. Резултатите от научната работа са публикувани в списанието Nature Communications.
Проучването е проследило 32 000 възрастни от 14 европейски страни в продължение на 10 години. Изследвано е как различните аспекти на начина на живот, включително тютюнопушенето, физическата активност, консумацията на алкохол и социалните контакти, влияят върху скоростта на когнитивен спад. Когнитивната функция беше оценена с помощта на тестове за памет и вербалност. Участниците бяха разделени на групи по начин на живот: пушачи или непушачи, упражняване на физическа активност поне веднъж седмично, редовни социални контакти и умерена консумация на алкохол.

Резултатите показват, че когнитивният спад е значително по-бърз при участниците, които пушат. Когнитивните резултати на пушачите са спаднали с 85% повече за 10 години в сравнение с непушачите. Въпреки това, пушачите с иначе здравословен начин на живот са имали нива на умствен спад, подобни на непушачите.

Авторите подчертават, че изследването не може окончателно да установи причината и следствието, но предполага, че тютюнопушенето играе важна роля за скоростта на умственото стареене. За тези, които не могат да се откажат от пушенето, се препоръчват други здравословни навици като редовни упражнения, умерена консумация на алкохол и социална активност, за да компенсират отрицателните когнитивни ефекти от тютюнопушенето, съобщава БГНЕС.