• Медиците извършиха първата вътреутробна интервенция на еднояйчни тризнаци
  • Проф. Иван Костов: Големият въпрос беше дали да прекъснем бременността или да направим невъзможното, за да живеят

 За първи път български лекари направиха вътреутробна операция на еднояйчни тризнаци у нас. Чрез лазерно разделяне на плацентата те спасиха две от тях, докато са още в корема на майката. След 11 седмици обаче тя ражда преждевременно. Лекарите ги спасяват за втори път и едното близначе тежи 950, а другото - 840 грама.

Сложната вътреутробна операция е извършена в отделението по фетална медицина на Медицински комплекс “Д-р Щерев”, а бременността e проследявана от директора на АГ болница “Майчин дом” проф. Иван Костов до раждането на близнаците.

В световен мащаб честотата на триплодна бременност с еднояйчни близнаци е по-малка от 1 на 100 000,

обясняват лекари. В Търговище, където майката е ходила на консултация, дори посъветвали семейството да прекрати бременността, защото е рискова.

В “Майчин дом” дали надежда обаче, че две от децата имат шанс за живот.

“Големият въпрос беше дали да прекъснем бременността, или да направим невъзможното, за да спасим двете бебета. И нито за миг не сме се колебали, борим се за всеки живот”, коментира проф. Костов.

Бременността при 35-годишната Бедрие се развива нормално до 17 гестационна седмица, когато състоянието на едно от трите бебета се усложнява.

“Поради това, че тризнаците са еднояйчни и споделят обща плацента, съответно са с взаимносвързано кръвообращение, опасността за живота на едното бебе поставя под риск и другите две”, обясняват от АГ болницата.

От “Майчин дом” се свързват с феталния хирург доц. Петя Чавеева, за да оперира майката.

“Една такава изключително рядка бременност, придружена с толкова специфично усложнение, е много трудна за управление. В този случай се

касаеше за тежка изява на фето-фетален трансфузионен синдром

между трите бебета. Двете чрез общи съдове отдават кръв на третото бебе, неговото сърце се натоварва и то започва да акумулира течности в различни части на тялото. И тъй като състоянието на едното бебенце беше крайно критично с минимални шансове да възстанови жизнените си показатели, разделянето на плацентата беше ключовият момент, в който да дадем шанс на здравите бебета да живеят”, обясни Чавеева.

Двете момиченца се раждат в седмия месец. “Не можеха да дишат самостоятелно”,

разказа д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиниката по неонатология в “Майчин дом”. По думите ѝ вече са стабилни и дишат самостоятелно.

“Има още доста път да се извърви, докато може да бъдат гледани в домашни условия. За нас голяма крачка в тяхното развитие е, че дишат самостоятелно”, обясни неонатологът.