Температурните аномалии, атмосферното налягане и  валежите също "помагат" за магарешката кашлица, установяват нови изследвания

Здравните власти във Великобритания, САЩ, Швеция, Австралия, Дания съобщават за нарастващ брой случаи на заразени с бактериална инфекция, наподобяваща на коклюш. На Острова епидемиолозите вече я наричат 100-дневната кашлица и с тревога следят развитието .

За разлика от Западния свят, в Китай следят този процес вече повече от 19 години и стигат до някои изненадващи изводи и основният е, че има връзка между замърсяването на въздуха и увеличаването на болните от коклюш.

Тревожното е, че случаите в Америка са над два пъти повече в сравнение с тези през 2022 г.

Според Центъра за контрол на заболяванията вече са регистрирани 5436 случая, а през 2022 г. те са били 2388. Но през 2018 г. и 2019 г. е имало много повече - съответно 15 000 и 18 000 случая.

Затова епидемиолозите призовават медиците да положат максимум усилия да ваксинират децата, включително да се прилагат бустери, тъй като по този начин заразата може да премине много по-леко.

Освен това, ако заразата се "хване" навреме, според медиците може да се излекува с антибиотици. И тъй като тя върлува предимно сред деца, за родителите е важно да знаят, че е придружена от хрема, ниска температура и кашлица, която е с необичайна продължителност – седмици, а понякога месеци, обясняват от Центъра за контрол на заболяванията в САЩ. Според експертите му

бебетата, които все още не са ваксинирани са най-застрашени,

тъй като при тях може да се стигне дори до затруднения в дишането.

Подобна е ситуацията във Великобритания, в Дания и в Швеция, където се съобщава за нарастващ брой случаи на 100-дневна кашлица.

В Европа засега няма еднозначно обяснение защо от заболяването страдат и ваксинирани деца, макар че при тях то преминава много по-леко. За разлика от западните учени китайските им колеги наскоро публикуваха интересно изследване в BMC Public Health, което стига до интересни прозрения.

Те започват да следят връзката между развитието на коклюша в 31 провинции в Китай и нивата на замърсяване на въздуха. Благодарение на това те забелязват зависимост между нарастващият брой случаи и високата месечна експозиция от въглероден диоксид, озон (O3, който в зависимост от това къде се намира в атмосферата, може да влияе благотворно или изключително негативно на живота на Земята),

прахови частици и серен диоксид

"Като цяло, тези данни увеличават доказателствата за връзка между честотата на заболяването и климата, установени в регионални и местни проучвания – пишат учените. - Тези констатации допълнително подкрепят хипотезата, че замърсяването на въздуха е причина за глобалното възраждане на коклюша. Въз основа на това предлагаме заетите в общественото здравеопазване да бъдат насърчавани да вземат предвид рисковете, породени от околната среда, когато се фокусират върху превенцията и контрола на заболяването."

Според авторите на анализа в BMC коклюшът „възкръсва" по-осезаемо през 2008 г. насам, разпространявайки се първоначално в Китай, Индия, а след това в Обединеното кралство, Америка, Канада и Австралия. Въпреки че през 2012 г. повсеместно е въведена ваксината, заболеваемостта се повишава.

Затова китайските учени допускат, че епидемията от магарешка кашлица може да е "резултат от комбинация от фактори" като тенденцията за отказ от имунизации, намалената ефикасност на ваксината, генна мутация в бактерията, предизвикваща заболяването Bordetella pertussis, както и фактори, свързани с околната среда и изменение на климата. Но това изследване съвсем не е първото, загатващо връзката между инфекцията и мръсния въздух.

В "Дългосрочно проучване на ефекта от екстремни температури върху смъртни случаи в град Хулунбуир въз основа на DLNM модел", китайски изследователи на свой ред установяват, че при екстремни температурни аномалии започва бум на респираторни заболявания с

повишена смъртност при по-възрастните

Друг анализ установява, че промените в температурата и повишената влажност увеличават риска от коклюш. Той на свой ред се базира на проучване, проведено отново в Китай между 2004 г. и 2018 г., когато се доказва, че с всяка единица повишаване на средната месечна температура, броят на заразените с коклюш за месец нараства с 19,496%. Но заедно с това върху разпространението му се забелязва влиянието на атмосферното налягане и на валежите.

Към всички тези аномалии, свързани с климата, сега китайските учени призовават за още по-прецизни изследвания в цял свят, за да се изясни каква е връзката на магарешката кашлица с мръсния въздух и как той се отразява на здравето ни в комбинация с глобалното затопляне.