Взаимодействието с клиниките на успешната болница дават по-завършен продукт - не се лекуват само тежки диагнози на белия дроб, а се разрешават проблемите с цялостното здраве на пациентите
Многопрофилната болница за активно лечение по белодробни болести „Св. София“ възкръсна под крилото на успешната УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
Водещата национална държавна болница за лечение на белодробни заболявания бе буквално унищожена финансово и кадрово по време на пандемията. Тя бе превърната изцяло в COVID болница.
В средата на 2022 г. имаше милиони левове задължения, 1/3 от специалистите бяха напуснали не само заради ниски заплати, а и заради липсата на перспектива.
Заради убеждението, че пациентите в България имат нужда от национална институция, осъществяваща комплексна съвременна диагностична, терапевтична, хирургична и научноизследователска дейност по белодробните болести, Министерството на здравеопазването взе решение "Св. София" да се влее в УМБАЛ "Св. Иван Рилски”. И това се случи на 23 септември 2022 г.
Въпреки липсата на всякакво съдействие от министерството “Св. Иван Рилски" със собствени средства изплати задълженията . Заплатите на специалистите са повишени двойно, висококвалифицираните лекари се завръщат. За няколко месеца има 40% повишение на дейността отпреди вливането, показват отчетите пред Здравната каса.
Вече е напълно възстановена същинската дейност на структурата в помощ на пациентите с белодробни заболявания - извършва се пълен обем изследвания на белите дробове и ендоскопски терапии.
Много е вероятно пациентите още дълго време да я наричат Белодробната болница, както е била известна поне половин век. Всъщност тя съществува в рамките на "Иван Рилски” като клиника по неспецифични белодробни болести и фтизиатрия и клиника по гръдна хирургия, където се извършват хирургични интервенции и лечение на белодробните болести.
Има и интензивно отделение за болните в тежко състояние. Тук, в Детското отделение, пък е единственото място в България, където се диагностицират и лекуват най-тежките случаи на туберкулоза. (Какво и как лекуват в белодробните клиники - виж каретата).
Клиниките запазват своя предмет на дейност, но за нас в рамките на “Иван Рилски” условията са по-добри, убедени са лекарите.
Взаимодействието с онкологичната клиника, с хематологията, с другите клиники на голямата успешна болница дава по-завършен продукт - не само лекуваме тежки белодробни диагнози, но успешно разрешаваме проблемите с цялостното здравословно състояние на пациентите, категорични са те.
Проф. Димитър Костадинов, началник на отделението по бронхология: Лекуваме над 100 пациенти месечно от всички възрасти - дори бебета над 1 месец
От година и половина бронхологичното отделение на Клиниката по белодробни болести към УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, което ръководя, възстанови същинската си дейност в помощ на пациентите с белодробни заболявания.
Тя беше прекъсната по време на големите вълни от COVID, когато усилията ни бяха носочени към тази група пациенти. През последните месеци отново извършваме пълен обем изследвания на белите дробове и ендоскопски терапии, разказва проф. Димитър Костадинов. - Наличието на съвременна апаратура и опитни специалисти ни дава възможност да диагностицираме и лекуваме над 100 пациенти месечно.”
Уникална характеристика на отделението е, че поема пациенти от всички възрасти, дори бебета над 1 месец. А професорът е
един от най-опитните високоспециализирани бронхолози в България
Близо 80% от пациентите го търсят за консултация и уточняване на диагнозата при съмнение за тумор в белия дроб, но отделението поема и хора с друга тежка патология.
Отскоро лекарите използват нискодозов скенер и нова ехографска система, която улеснява биопсиите на възли в средостението - пространството между двата бели дроба. Очаква се да навлезе в рутинната дейност и нов апарат за третиране на труднодостъпните периферни тумори.
Модерната техника спестява на пациентите тежки оперативни интервенции. Освен утвърдените методи в диагностиката, изследванията и терапевтичните процедури на деца и възрастни отделението
прилага и най-модерните в света ендоскопски техники
и интервенционални дейности. Ще се разшири и използването на еднократни ендоскопи, които намаляват риска от инфекции при хора с понижен имунитет.
Прилагането на алгоритмите, които са златен стандарт в бронхология, дава възможност за диагностика и на най-малките тумори, докато са максимално благоприятни за лечение.
Проф. Росен Петков, ръководител на Клиниката по Белодробни болести: Уникална комбинация - суперспециалисти с опит, модерна техника и възможностите на голямата успешна болница
В пандемията Белодробната болница бе 100% ковид болница и пациентите бяха загубили възможността да получават висококвалифицирана пулмологична помощ. От средата на 2022 г. клиниките възстановиха работа.
При нас попадат огромен брой късно диагностицирани болни с редки белодробни болести и, за съжаление, с авансирали неопластични заболявания на белия дроб.
Белодробната болница е лидер в диагностиката на неопластичните заболявания с модерното си бронхологично отделение, с възможностите за ендобронхиален ултразвук, с цялата гама интервенционална диагностика - бронхоскопия на белодробния карцином и другите редки белодробни болести, с пълния набор оборудване за онкодиагностика с уникална апаратура за трансторакална ехографски контролирана биопсия и за ендобронхиална ехографски контролирана биопсия на лимфните възли и т.н.
Болницата работи и по редките заболявания белодробна фиброза, фиброза, свързана със системни заболявания на съединителната тъкан, с тежка асма и др.
Имаме уникална гръдна хирургия с огромен опит при белодробен рак и карцином на хранопровода, с възможностите за видеоасистирани миниинвазивни интервенции.
Болницата е уникална, защото съчетава висока квалификация и опит на персонала с най-високо специализирано оборудване за диагностика и лечение на целия профил белодробна патология - модерна диагностична апаратура за образна диагностика, компютър томограф последно поколение, закупен преди година.
Обединението с голямата и успешна болница "Иван Рилски” разшири както диагностичните, така и възможността за комплексна терапия на нашите болни.
Вече можем да използваме уникалните възможности на тяхното отделение по магнитно-резонансна образна диагностика, сцинтиграфска диагностика в пълен обем на белодробни заболявания. “Иван Рилски” има мощно онкологично отделение и добре функциониращата хематологична клиника.
Така става затворен цикъл с грижата за пациентите и се получава добро функциониращо цяло за диагностика и лечение на заболяванията, най-общо казано, на гръдния кош.
Доц. Георги Янков, ръководител на екипа по гръдна хирургия: Клиниката е търсен център не само при тумори на белия дроб, но и на стомаха и хранопровода
Екипът ни поема всички пациенти с онкологични и други заболявания на белите дробове, трахеята, трахебронхиалното дърво, медиастинума (средостението, областта между белите дробове и сърцето), но също и на стомаха, шията и щитовидните жлези, когато се нуждаят от хирургично лечение. Клиниката е търсен център за лечение на тумори на хранопровода и гастроезофагиалната връзка като част от общата гръдна хирургия.
В лекарския екип сме 6-има хирурзи и трима колеги в последен етап преди вземане на специалност. След коронавирусните пикове се върнахме към обичайния ритъм и организация на работа след сливането с УМБАЛ “Св. Иван Рилски”.
Освен класическите т.нар. отворени операции, когато е възможно, извършваме и ендоскопски операции. Разполагаме с най-модерната торакоскопска апаратура за миниинвазивно хирургично лечение през малки отвори.
В скоро време ще разширим кръга на заболяванията като например на хранопровода и гастроезофагиалната връзка, които ще оперираме с щадящите техники.
От онкологичните заболявания ракът на белия дроб е на първо място по разпространение сред мъжете, но зачестява и сред жените. Традиционен център сме и за онкологични операции на хранопровода, гастроезофагиалната връзка и стомаха.
Когато се налага отстраняване на голяма част от органа, го реконструктурираме - изграждаме го отново до функциониращ най-често чрез заместване на липсващата част с присъединяване на стомах или тънки черва.
Това връща качеството на живот на оперираните пациенти. При хора с напреднало онкологично заболяване преди операцията успяваме да подобрим прогнозата чрез прилагане на химио-, лъчетерапия или комбинация от тях и в крайна сметка - да осъществим реконструкция на засегнатия орган.
Категорично се забелязва тенденция на снижаване на възрастта на пациентите с онкологични заболявания в областите, в които работим. Идват все по-млади хора и обикновено - в напреднали стадии.
Доц. Елена Георгиева, Клиника за детска туберкулоза: Заради разрушената мрежа за диагностика имаме поне 30 тежки случая на туберкулоза при деца за 1 година
Детското отделение по белодробни болести е единственото място в България, където се диагностицират и лекуват най-тежките случаи на туберкулоза.
Клиниката има особено значение през последните години, когато обективно заболеваемостта от туберкулоза намалява - както сред възрастните, така и сред децата, но се увеличават значително тежките случаи. Най-уязвими са децата до 3 г. и в пубертета.
Прави впечатление, че зачестяват случаите на туберкулоза с голяма давност сред юноши. Заболяването не е открито навреме и са настъпили усложнения. Причината за късното установяване е, че преди около 10 г. беше разрушена мрежата за диагностициране и лечение на туберкулоза, разказва началникът на клиниката доц. Елена Георгиева.
Голямо предизвикателство са туберкулозните менингити. Това най-тежко усложнение обикновено се наблюдава при неваксинирани български деца, родени в държави без задължителна БЦЖ имунизация като Германия, Великобритания, Гърция и др. За разлика от наложилото се в следвоенните години убеждение, че туберкулозата е запазена за социално слабите слоеве на обществото, боледуват и много деца от състоятелни семейства от големите градове, обяснява доц. Георгиева.
Според нея един от факторите за скритата заболеваемост е отмененото тестване за туберкулоза - т.нар. манту, на 11-годишна възраст. Преди така са установявани случаите на латентно заболяване - детето е заразено, но туберкулозата още не се е развила, при които прогнозата за лечение е максимално добра.
Сега само в софийската клиника всяка година установяват и лекуват по 30-ина новооткрити тежки случая, което е косвен знак, че има поне два пъти повече недиагностицирани.
Коментари