Редовните занимания със спорт са съществена част от здравословния начин на живот и в наши дни непрекъснато се появяват нови фитнес направления. Едно от тях стана популярно с името „Animal flow“. Това са серия от упражнения, които наподобяват движенията на около 40 животни, разработени от американеца Майк Фич. Той ги въвежда през 2015 г. и негова цел е да помогне на хората да станат по-силни, гъвкави и подвижни, пише радио Китай.
Китай също има свой комплекс от упражнения, които наподобяват движенията на животни. Той е с над 1800-годишна история и е създаден от един от най-уважаваните лекари в китайската история Хуа Туо, който живял по време на династия Източна Хан (108 г. -208 г.). Той бил уверен, че човек не трябва да стига до крайности дори, когато прави упражнения, затова се фокусирал само върху пет животни.
Известен като даоистки майстор, изкусен в акупунктурата, хирургията, билколечението и с богатите си познания за човешката анатомия, Хуа Туо е първият лекар в китайската история, използвал анестезия при хирургични операции. Той упоявал пациентите си с открита от него уникална за времето си комбинация от билки, които разтварял във ферментирала течност.
Хуа Туо наблюдавал много внимателно движенията на тигъра, елена, мечката, маймуната и жерава, и комбинирайки ги с натрупаните знания и опит от лечителската му практика, създал комплекс от упражнения, който нарекъл „У-цин-си“ или „Танцът на петте животни“. Той свързал всяко от животните с един от петте първоелемента (Вода, Метал, Огън, Земя и Дърво), както и с вътрешните органи.
- Тигъра асоциирал с елемента Вода, бъбреците, пикочната и репродуктивна системи;
- Елена с елемента Дърво, черния дроб и жлъчката;
- Маймуната с Огъня, сърцето, кръвоносните съдове и кръвообращението;
- Мечката със Земята, далака и панкреаса, храносмилателната система;
- Жерава с Метала, белите дробове и дихателната система.
Според теорията на традиционната китайска медицина нарушеното равновесие между Ин и Ян, както и потока на жизнената енергия Ци в тялото, води до появата на различни неразположения и болести. Практикуването У-цин-си съдейства за възстановяването на хармонията, здравето и радостта от живота. Целият комплекс има и положително влияние върху опорно-двигателната и нервна системи.
До наши дни са открити около 40 класически текста, в които се говори за упражненията на Хуа Туо. Те се определят като най-ранните, базирани на традиционната китайска медицина и философия.
У-цин-си някога били популярни сред всички обществени слоеве. Една легенда разказва, че генерал Съ Ма‘и, живял в периода на Трицарствието (220 г. – 280г.), продължил да ги прави дори, когато командвал на фронта при битката с нахлуващата армия на Шу Хан.
По-късно майстори на бойните изкуства разработват нови стилове, базирайки се на У-цин-си, например Лиухъ бафа през династия Сун (960 - 1279), а по-късно и имитиращи движенията на други животни и дори насекоми, например на богомолката, змията и др.
През династиите Мин и Цин обаче упражненията на Хуа Туо стават привилегия само на елита. Тогава учени правят свои проучвания върху тях и публикуват откритията си. Един от най-влиятелните трудове по темата от това време е на Джоу Лудзин „Чъ фън суей“ (Квинтесенцията на червения феникс), която съдържа и илюстрации към текста.
Западът научав за У-цин-си за първи път от французина Жан Жозеф Мари Амио (1718 - 1793), който пристига в Китай през 1750 г. и работи като официален преводач на император Циенлун от династия Цин (1644-1911). Той е и кореспондент за Азия на Френската академия на науките и духовен водач на френската мисия в стар Пекин. Амио първи превежда и представя на Европа комплекса на древния китайски лекар Хуа Туо, сочат исторически записки.
С доказаната си висока ефективност в поддържането на доброто здраве У-цин-си продължават да са популярни и в наши дни. Медицински проучвания показват, че редовното практикуване на упражненията поддържа подвижни ставите, укрепва кръста, подхранва органите, пази от болести и като резултат удължава живота. Те са и ефективно средство за справянето с емоциите и усъвършенстването на ума, имат положително въздействие върху душевното състояние.
Достойнството и мъжеството на тигъра, елегантността на елена, земната и мека сила на мечката, грациозния и свободен дух на жерава, жизнеността и бдителността на маймуната оставят своя отпечатък върху съзнанието помагат за по-доброто самочувствие, твърдят изследователите.
Най-малко 20 са разновидностите, които практикуват феновете на У-цин-си по света. Най-сложната форма се състои от 60 движения, а най-простата само от пет.
През 2009 г. комплексът бе включен в списъка на нематериалното наследство на гр. Боджоу, провинция Анхуей, който е родното място на древния китайски лекар Хуа Туо.
Коментари