До 15 минути в сауната и до 2500 м надморска височина са полезни не само за здравите, но и за сърдечно болните хора, обясни проф. Сотир Марчев по Би Ти Ви.
Кардиолозите не лекуваме нашите болни със залежаване. Дори и сърдечно болните трябва да се движат, обясни докторът. Добрият имунитет не се продава в аптеката, а се получава с начина на живот. Качете се в планината, движете се, призова Марчев.
Сърдечно болните могад да се качват до 2000-2500 м надморска височина. Това са всички български зимни курорти. Над тази височина въздухът се разрежда и създава проблеми на сърдечно болните, на хората с високо кръвно или с исхемична болест на сърцето.
Височината над 2500 м не е подходяща и за малките деца, при които може да доведе до внезапна смърт от ниското налягане на кислорода.
Вятърът в лицето причинява рефлекторно спазъм на сърцето. Затова се препоръчва шал или маска върху лицето.
От своя страна, сауната също подобрява имунитета, освен че вдига настроението и създава удоволствие. Много от българските градове и села са се появили на места с топли минерални извори, защото хората са наясно с благотворното влияние на топлата вода.
Сауната разширява съдовете под кожата и под лигавицата и там достигат повече антитела. Така се вдига имунитетът. По подобен начин действа температурата при болест - нейното повишаване също вдига имунитета. Така че сауната до 15 минути е чудесна, обясни д-р Марчев.
Не е полезна обаче за хората, които страдат от клаустрофобия, както и за онеси с разширени повърхностни вени и капиляри, тъй като топлината разширява кръвоносните съдове. Малките деца също не понасят добре температурите. При хората с мигрена се получава разширение на съдовете в мозъка, което води до болка. Така че допълнителното разширение на съдовете, когато човек е в сауна, може да причини същото. Ако отидат на сауна, на следващия ден може да получат мигренозен пристъп. Затова е важно да обърнат внимание как им действа.
За тежко сърдечно болните се препоръчва инфрачервена сауна като лечебен метод. Там топлината е 55 градуса и е полезна за тези болни. Те по правило се лекуват с лекарства, които разширяват съдовете.
Финландско проучване показва, че хората, които ходят на сауна, живеят по-дълго от останалите. Факт е, че във Финландия почти всеки втори има домашна сауна.
Дългите пътувания - всяко над 4 часа, са опасни заради обездвижването. Ако няма как да станете и да се раздвижите, правете упражнения на място - стягане на мускулите и др.
Коментари