Детското здраве е обект на специално внимание както от страна на загрижените родители, така и от страна на педиатрите. Малките деца са най-уязвими към различни заболявания, тъй като техният имунитет все още не е напълно развит. Повечето от тях често имат оплаквания - ако не е хрема или болки в ушите, то ще бъдат проблеми с гърлото или стомаха.

Успокояващо за родителите е, че повечето от заболяванията са типични за тази възраст и минават бързо. Това не означава, че не трябва да се вземат мерки и затова е добре майките и татковците да могат да разпознават най-честите заболявания при децата.

Настинка или грип

Вероятно няма дете, което да не се оплаче от хрема или кашлица. Те често са съпроводени с температура и общо неразположение. Тези състояния зачестяват, когато детето се среща със свои връстници в детската градина или на площадката. Естествено е родителите да се тревожат, когато детето им не е добре, но в същото време редовните настинки и кашлици спомагат за изграждането на имунната система на детето.

В сезона на грипа децата в яслите, градините и училищата също са много податливи на заразата, защото са в непрекъснат близък контакт.

Източник: Pixabay
Източник: Pixabay

Грипът обикновено е по-тежък от обикновената настинка и може да накара детето да се чувства отпаднало, да изпитва болки и дискомфорт, което най-често преминава за около седмица.

Най-доброто лечение за настинка и грип е да давате на детето да пие много вода, да спи много, да овлажнявате въздуха и да проветрявате редовно стаята. Потърсете помощ от специалист по детско здраве при температура над 38 градуса, при втрисане или при затруднено дишане.

Възпалено гърло

Болките в гърлото при малки деца обикновено се причиняват от вирусна инфекция. Те обикновено преминават от само себе си за 7 до 10 дни и не изискват употребата на „антивирусни“ лекарства и особено антибиотици, които се използват само за лечение на бактериални инфекции. В такива случаи детето трябва да почива и да приема много течности. Ако след 3 дни симптомите се влошат, детето има температура, оплаква се от главоболие, болки в корема или има признаци на дехидратация, уведомете педиатъра.

Източник: Pixabay
Източник: Pixabay

Повечето инфекции на гърлото се разпространяват по въздуха или чрез контакт с предмети, които заразеният човек е докосвал. Основната мярка за предотвратяване на такива инфекции е избягването на контакт с болните. Ако някой от семейството е болен, се налага по-често проветряване и миене на повърхностите.

В случаите на повтарящи се бактериални инфекции на гърлото, се налага антибиотично лечение.

Болки в ухото

За болката в ухото може да има много причини: от ушни инфекции до болка, причинена от промяна в налягането в средното ухо поради настинка или инфекция на синусите. За да установите истинската причина, трябва да се свържете с педиатър, самодиагностиката и лечението у дома могат да влошат ситуацията. Ако заболяването е причинено от вирусна инфекция, се предписва употребата на болкоуспокояващи и лекарства за понижаване на температурата. В случай на бактериална инфекция се предписва локална или системна антибиотична терапия.

Ушните инфекции са болезнени и затова, дори ако не могат да говорят още, децата ще ви подскажат за проблема, като търкат или дърпат ушенцата си. Малките бебета могат просто да плачат и да са раздразнителни, тъй като невинаги могат да разберат откъде идва болката. Може да вдигнат температура и да имат секрети от ухото. Обикновено състоянието не е сериозно и отшумява от само себе си в рамките на три дни.

Необходимо е да посетите лекар, ако детето има много висока температура или треска, подуване около ухото, загуба или промяна на слуха, силно възпалено гърло или кашлица.

Източник: Pixabay
Източник: Pixabay

Варицела

Варицелата е леко заболяване, което повечето деца обикновено прекарват в ранна възраст. Основният симптом за нея е появяването на обрив. Червени точици могат да се появят навсякъде по тялото и да се напълнят с течност, преди да започнат да образуват коричка. Мехурите могат да се пукат и да се появяват нови, докато други вече образуват коричка.

Други симптоми, които детето може да има, е висока температура над 38 градуса, болки, загуба на апетит и общо неразположение. Най-често състоянието на малките пациенти се подобрява в рамките на една седмица. Детето не трябва да ходи на детска градина или училище, докато всички мехури не образуват коричка. Това обикновено става около 5 дни след появата им.

Препоръчително е да се погрижите за детското здраве, като потърсите личния лекар. Това е задължително, ако не сте сигурни какво е заболяването, а също и в случаите, когато кожата около мехурчетата е зачервена, гореща или болезнена.

Конюнктивит

Конюнктивитът е възпаление на лигавицата на окото (конюнктивата) и е често срещано заболяване при децата. Конюнктивитът може да бъде инфекциозен (причинен от вируси, бактерии) и алергичен (причинен от контакт с определен алерген). Симптомите на заболяването са зачервяване и подуване на лигавицата на очите и клепачите; сърбеж и парене; усещане като за „пясък” в очите. Очите могат да сълзят и да отделят секрет.

Източник: Pixabay
Източник: Pixabay

Вирусният конюнктивит най-често се причинява от действието на аденовируси върху лигавицата. Бактериалният конюнктивит се причинява най-често от стафилококови и стрептококови бактерии. Тези конюнктивити са заразни. Алергичният конюнктивит не е заразен. Той се причинява от контакт с алергени като прах, храна, животински косми, хигиенни продукти и битова химия, лекарства.

В случай на бактериална форма на заболяването, която протича с гноен секрет от очите, е необходимо очите да се измиват с физиологичен разтвор няколко пъти на ден. При алергичен конюнктивит трябва да се елиминира излагането на алергена. Симптоматичната терапия включва хладни компреси и изкуствени сълзи.

Най-добрият начин за предотвратяване на конюнктивит е хигиената. Насърчавайте детето да мие често ръцете си с топла вода и сапун и го посъветвайте да избягва търкането на очите.