75 500 лв. е средната цена на един иск, заведен от пациент срещу лекари. Тоест толкова е цената на лекарската грешка, а делата средно продължават над 3 години и половина.
Статистиката обяви адвокатът по медицинско право Мария Шаркова по време на конференцията, организирана от Българския лекарски съюз, "Лекарска грешка и правила за добра медицинска практика", проведена в Сандански.
Според нея 56% от исковете на пациентите са отхвърляни, а 44% са уважени. Тоест всяко второ дело приключва в полза на пациента. В сравнение през 2019 година 42% от исковете са били уважени. Все по-активни стават пациентите и лекарите, обясни Шаркова.
В периода 2007-2022 г. в България са заведени 525 граждански дела срещу лекари и лечебни заведения, каза тя.
Тя даде пример с няколко случая от практиката й, при които пациенти са били обезщетени.
"Имало е случай, при който болницата е разменила телата на починали и е платила обезщетение заради причинен стрес на близките им", разказа адвокатката. По думите й родилка осъжда болница, тъй като от там са държали бебето и не са й го дали, докато не плати 2 хил. лв.
"Един пациент ми каза: Направиха ми вазектомия и жена ми роди след няколко месеца", добави още Шаркова. Тя даде пример с лечебно заведение, което е осъдено заради грубото отношение, с което е съобщена диагоноза. Лекар е казал на пациент: Остават ви два месеца живот.
По думите й най-уязвимите специалности са акушерство и гинекология и хирургия. Според авокатът по медицинско право трябва да се повиши правната култура и да се оказва подкрепа за медицинските специалисти, както и да се създаване наръчник или други информационни материали.
Според колежката й, адвокатката по медицинско право Мария Петрова елетронното здравеопазване, медицинското досие, адекватната експертиза и добрата комуникация между лекар и пациент биха избегнали лекарските грешки. Тя обясни, че лекарят може да сгреши превантивно, тоест не е назначил превантивен преглед, с анамнеза или с диагнозата, която поставя на пациента.
Коментари