Полиция, болници   токсикологии   и други институции   трябва да събират   информация   за употребата   на диазотен оксид

Д-р Цветелина Петкова е психиатър, директор на Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите към Столичната община. Има дългогодишен опит в работата с хора със зависимости, тяхното обслужване и покриването на критериите за добра медицинска, психиатрична, диагностично-лечебна и превантивна работа.

- Д-р Петкова, в последния си работен ден 47-то народно събрание забрани продажбата на райски газ на непълнолетни и употребата му в закрити обществени места. Има ли вече ефект от него?

- Диазотният оксид е вещество с редица законни приложения в медицината и хранително-вкусовата промишленост, той може лесно да бъде закупен и забраната на незаконните продажби е трудна задача. С приемането на закона, който цитирате, ние тръгваме по стъпките на други европейски държави, сблъскали се с проблема. Има препоръки от ЕС за превенцията на злоупотребата с диазотен оксид - да не е достъпен и видим за клиентите в магазините, да не се продава на промоция, да се ограничат местата за продажба, да се проверява възрастта на купувача при онлайн доставки. Също така да се ограничи продажбата на диазотен оксид в нощните заведения. В този смисъл приемането на закона в България е само първата стъпка за намаляване вредите от употребата на райски газ. В някои държави се споразумяват и се договарят с продавачите да не излагат на видно място флакони. Други страни поставят повече кошчета за боклук и увеличават екипите за почистване. Има много малки трикове, за да се усеща безопасност. У нас през лятото имаше много остатъци от флакони, балони по плажа и в градинките.

- Имаме закон, какво трябва да направим сега?

- Да се събират доказателства за употребата на диазотен оксид на национално ниво с помощта на специалистите по зависимости. Освен това трябва да се координира, събира и обработва информацията от полиция, болници, най-вече токсикологии. Да бъде извършена оценка на риска – мястото, средата и целевата група. Общините могат да се стимулират за мерки и събития за превенция.

- Какво е въздействието на райския газ върху психиката и защо стана толкова популярен?

- Защото е евтин, леснодостъпен, модерен и употребата му е легална. Най-често се използва от младежите за бързо развеселяване, което продължава около минута след вдишването с балон. Рисковете от употребата зависят от няколко фактора – как, колко често и в какво количество се приема. пиковият ефект е от 10 до 30 секунди. Мускулите на тялото се отпускат, чувства се спокойствие, търсеният ефект на еуфория, блаженство, чести са дисоциативните прояви, промени в усещанията и възприятията, сякаш си някъде другаде, загуба на представа за времето. Често при излизане от ефекта се получават и халюцинации и други психеделични ефекти.

При приемане райският газ лесно те поглъща с приятно, приповдигнато и леко усещане, но излизането е некомфортно и с рискове –халюцинации, преходна параноя, дезориентация, затруднено дишане, гадене, промени в кръвното налягане и остра загуба на кислород. След продължителен и многократен прием негативните ефекти могат да бъдат халюцинации, недостиг на кислород, загуба на баланс, дезориентация, стягане в гърдите, затруднено дишане, гадене, краткотрайни усещания за параноя. Директното вдишване от капсула може да доведе до изгаряне на устната кухина и белия дроб. Дългосрочните последици увеличават вероятността за причиняване на вреда. Рискът идва от необходимостта за прием на още и по-голямо количество от веществото.

- Развива ли се зависимост и кога?

- В научните статии и изследвания не са посочени случаи на зависимост дори при дългосрочна употреба на диазотен оксид. Предполага се, че вероятността за пристрастяване към него е ниска. Въпреки това честата или продължителна употреба на райски газ неутрализира действието на витамин B12, което води до неврологични и други проблеми. Тази зависимост се увеличава при едновременното приемане с алкохол или при хора с генетична мутация. При тях може да се получи лоша реакция на тялото към веществото.

Това е свързващото звено между злоупотребата с алкохол и появата на психични проблеми. Има доказателства, че многократното приемане на диазотен оксид би могло да обостри някои психични разстройства и употребата му да доведе до рецидив на мания.

В някои случаи употребяващите приемат райски газ последователно и многократно, защото ефектът е краткотраен. Съобщенията за инциденти са при такъв прием. Опасността идва от неглижиране на тези състояния. Човек става непредпазлив, уверен, с нереалистична оценка от увеличения прием. Комбинирането с алкохол и други наркотични вещества увеличава риска от дългогодишни последици за здравето.

- Все по-често младите комбинират употребата на райския газ с алкохол и наркотици. Каква опасност крие това?

- При продължително и често приемане на райски газ може да възникнат дългосрочни последици, включително загуба на памет, проблеми с концентрацията и възприятията. Тази възможност се увеличава при комбинация на веществото с алкохол или наркотици. Употребяващите стават непохватни и невнимателни. Рискът от инциденти се увеличава, особено при шофиране и при употреба в затворени пространства, защото има риск от задушаване. Появата на тежко главоболие, напрежение до нетърпимост и често повръщанеса резултатът от комбинацията на алкохол и райски газ. 

- Има ли случаи на хора, които са потърсили помощ при вас след продължителна инхалация с райски газ?

- Имаме регистрирани няколко такива случая. Интересно е, че са момчета. Две са непълнолетни – над 14-годишни. И двете бяха приели райски газ от балони, с известно количество концентриран алкохол - водка и уиски. Бяха в прекоматозно състояние. Получиха помощ в токсикологията на “Пирогов”. Едното момче прекара в сън около 6 часа, другото около 18 часа. След събуждане нямаха спомен за случилото се. Друг младеж, на 23 г., отключи остро психотично състояние, с мощни халюцинации и параноидни мисли за преследване, унищожение, убийство. Две момчета имаха известно време приповдигнато настроение за около две седмици и други манийни симптоми.

- Как протече лечението им?

- В токсикологична клиника, после и с психотропни медикаменти, както и лечение в психиатрия.

- Ефектът на кой наркотик се доближава до този на райския газ?

- Диазотният оксид е дисоциативен анестетик, който се причислява към групата на халюциногените, т.нар. дисоциативни анестетици - психоактивни вещества, които изкривяват възприемането на звук и картина; предизвикват чувство на дисоциация – откъсване от околната среда. Дисоциативните медикаменти имат халюциногенен ефект, характерни са с липса на реакция към стимули и възприятия, психеделични изживявания и други.

- Защо досега не е имало информационна кампания, която да предупреди родителите и младите за вредите от него?

- Както мерките, така и кампаниите за повишаване на информираността трябва да бъдат конкретни и целенасочени. В някои случаи, за да бъдат ефективни, се провеждат фокус групи за проучване на мотивите за използване на диазотен оксид при юноши и младежи. На базата на резултатите се разработва кампания за превенция на тази практика. Други инициативи за повишаване на осведомеността е създаването на съвети от медицински специалисти, които да намалят риска от увреждане, свързан с употребата на веществото. Чрез този подход се ограничават случаите на употреба от любопитство. 

Би могло да се повлияе на потребителите в тяхната среда чрез информационни листовки и видеоклипове за родители и учители.

- Разкажете за вашата кампания “Не на шега за употребата на райски газ”.

- Тя е за по-добра осведоменост за негативните ефекти от веществото. Направили сме оценка на риска на база проведените в Центъра индивидуални консултации с хора, употребили райски газ за последната година. Изготвили сме листовка с най-важната информация по темата и сме посочили контактите на Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите, където всеки може да се обърне към психолог за индивидуална консултация напълно безплатно.

Партньори сме с училищни специалисти. Това прави Центъра ни предпочитан от тях източник на достоверна информация по темата. Подходите ни на работа с деца са подчинени на европейските стандарти за качество в областта на превенцията, което ни позволява да провеждаме информационно-дискусионни срещи в училищна среда, предназначени за учениците. Реализираме и програма за повишаване на родителските компетенции, в която темата също присъства. По този начин обхващаме широк кръг от заинтересовани страни – училищни специалисти, ученици, родители. Разчитаме на медиите, за да достигнем до цялата общественост.