Новото знание проправя път за профилактика 

Напредъкът в лечението на рака на кръвта от последните години се надгражда с изненадващо знание, което може да отвори пътища за превенция.

Повечето диагнози

на остра миелоидна

левкемия се

поставят през

месец януари,

показват данни от 26 472 случая, установени за 10 години в Испания. По-голямата част са мъже (56%), а средната възраст при поставяне на диагнозата е 67 години.

Откритието предполага, че сезонните фактори като инфекциозни патогени или задействащи фактори от околната среда влияят върху развитието или разпространението на болестта.

Това заключение на ново международно проучване, в центъра на което са испански и британски учени, е публикувано в популярното медицинско издание “Медскейп”.

Злокачествените заболявания на кръвта са над 140 разновидности, групирани в три основни типа – левкемии, лимфоми и миеломи. Всяка минута двама души в света чуват такава диагноза.

Острата миелогенна левкемия е най-честата левкемия при възрастни. При нея се наблюдава свръхпроизводство на бели кръвни клетки в костния мозък, при което се нарушава нормалното кръвотворене. Характеризира се с изключително бързо и тежко развитие.

Активиращите фактори на околната среда теоретично могат да бъдат

радиация, алергени

или инфекциозни

агенти като вируси Ние клоним към вирусите, защото вече има различни солидни тумори и хематологични ракови заболявания, които се причиняват от тях. И защото през зимните месеци има повишена честота на ракови заболявания поради вирусни инфекции. Това обяснява пред испанското издание специалистът по рак на кръвта д-р Хуан Мануел Алонсо, един от водещите автори.

Според него механизмите, които натискат спусъка на заболяването, трябва да са различни от тези, които се задействат от хроничния вирусен натиск, защото острата миелоидна левкемия е

агресивно

заболяване,

което вероятно се

нуждае от кратък

инкубационен период

и е отговорно за много смъртни случаи.

Констатациите на новото проучване са до голяма степен подобни на тези от голямо изследване в САЩ, което установява пик на диагнозите при възрастни през декември и януари от 1992 г. до 2008 г. Предишни по-малки проучвания предоставят противоречиви данни.

Острата миеолоидна левкемия се проявява под много разновидности и

различни фактори,

включително

генетични, може

да участват

в нейното пораждане. Сега учените все по-упорито обсъждат катализираща роля от страна на вируси.

При други хематологични злокачествени заболявания също се подозира инфекциозна роля - например намеса на Епщайн-Бар и хеликобактер пилори при някои лимфоми.