Доверете се на лекарите, не лекувайте болестта с билки, биорезонанс и екстрасенси, казва началникът на Клиниката по дерматология във ВМА

Доц. д-р Весел Кантарджиев е завършил “Медицина” в Медицинския университет в София през 2004 г. Има специалност “Дерматология и венерология” и няколко обучения в чужбина. От 2018 г. е “доктор по медицина”.

Започва работа в Клиниката по дерматология във Военномедицинската академия буквално от студентската скамейка като доброволец. След това е назначен за oрдинатор в Отделението по дерматохирургия, после става негов началник, шеф на Отделението по кожни и венерически болести, началник на Клиниката по дерматология.

Хоноруван преподавател е в Медицинския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Експерт-консултант на Националната здравна каса за лечението на псориазис.

- Доц. Кантарджиев, какво представлява болестта псориазис и на какво най-често се дължи?

- Псориазисът е често срещана социално значима възпалителна дерматоза с хронично - рецидивиращ характер. Засяга около 2% от световната популация, а в България между 100 000 – 150 000 човека. Може да възникне във всяка възраст, без значение от пол или раса. Заболяването има полиетиологичен характер, като в основата е генетичната предразположеност, а факторите на околната среда, както и психоемоционален стрес, инфекции или някои лекарствени средства, могат да обострят или да влошат вече съществуващо заболяване

Казваме, че е социално- значимо, тъй като може да обхване различна площ от тялото (включително скалпа, лицето, дланите и стъпалата, ноктите), но да не забравяме и болките при една част от тях в ставите и сухожилията, което води до невъзможност на тези пациенти да извършват ежедневни дейности. Това води не просто до изолация от обкръжаващите ги, но дори и до самоизолацията им от работната и околната среда, дори от семействата им.

- Има ли по-специфична грижа за кожата с псориазис през лятото?

- Добрата грижа е основна за добрите резултати от провежданата терапия. Омазняването на кожата е важна част, тъй като при тези пациенти се наблюдава едно интензивно залющване от засегнатите зони. Болните с псориазис трябва да използват специални измиващи средства с подходящо рН. В зависимост от площта засегната кожа и наличието или не на субективни оплаквания в ставите зависи и терапията. При по-голямата част от пациентите морелечението през лятото (наречено още таласотерапия) и фототерапията (през зимата) помагат за постигане на морбистаза (ремисия на заболяването) и подобряване значително на качеството на живот.

- Засяга ли псориазисът други органи и системи освен кожата?

- Както споменах, псориазисът ангажира не само кожата, но често ставите и сухожилията. Обхващането на ставите често е съпроводено от схващане до силна болезненост в една или повече стави, което клинично може да се изрази с възпаление и оток до деформации и затруднения и ограничения в извършването на ежедневни дейности. Допълнително се асоциира с множество сърдечносъдови и метаболитни заболявания, затова контролът на придружаващите заболявания е много важен.

- Какви са терапевтичните възможности, с които разполагате в Клиниката по дерматология във ВМА?

- Заболяването изисква мултидисциплинарен подход в диагностиката и терапията предвид придружаващата патология. При лечението на псориазис се използват различни комбинации от локални и системни средства, включително и ултравиолетова светлина. Клиниката по дерматология към ВМА - София, е най-високо специализираният център за борба с псориазиса в страната. Разполага с най-модерния сектор за фототерапия, която е златен стандарт в лечението на псориазис. При недостатъчна ефективност и наличието на ставна симптоматика, естествено, влиза в съображение подходящата системна терапия.

- Какво представлява биологичната терапия? Какви са вашите наблюдения относно нейната безопасност и ефикасност?

- За наше щастие, в клиниката ни всяка седмица заседава Комисия за отпускане на биологична терапия за псориазис, която се покрива от НЗОК

Идеята на тази биологична терапия е да блокира на различни нива възпалителната каскада, предизвикваща заболяването. В последните години псориазисът е може би най-проучваното от тази гледна точна заболяване в дерматологията и терапевтичните резултати от биологичната терапия са зашеметяващи. Пациентите се чувстват като преродени – без видими промени по кожата, с излекувани нокти, излекувани стави и най-важното – без болка. И могат да водят един пълноценен и щастлив начин на живот.

- Коя е най-голямата заблуда, що се касае до псориазиса?

Много често пациентите влизат в кабинетите ни и един от първите въпроси е: “Докторе, това заразно ли е? ”. В обществото витае мнението, че всичко, което е по кожата, е заразно и пациентите се срамуват да се съблекат на плажа – мястото им за терапия през летните месеци. А това въобще не е така. Една от усложнените форми на псориазиса е пустулозният псориазис, който се характеризира с наличието на пустули (гнойни мехурчета на фона на псориатичните плаки), което също не е заразно състояние. Така, белязани с тази стигма,тя само може да наруши качеството им на живот и да ограничи социалните им контакти.

Другата, не толкова честа заблуда е, че се засяга само и единствено кожата. Ние много често водим дълги разговори с пациентите, за да им обясним, че лошият контрол на придружаващите им заболявания (метаболитен синдром, захарен диабет, заболявания на сърдечно-съдовата система и други) води до недобро повлияване от терапията. Но най-много ни смущава фактът, когато дойде при нас влошен пациент, години наред лекуван с билки, биорезонанс и дори от екстрасенс. Тогава нашата работа се усложнява не само от самото физическо състояние, но и от това пациентът да ни се довери.

Трябва да се знае, че правилната терапия с изпитаните през годините конвенционални средства от лекар специалист е основното и изчакването или търсенето на хомеопатични средства само може да забави терапията и да доведе до трудно овладяващи се усложнения.